znajdz pierwiastki wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
xus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 lut 2010, o 15:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: nysa

znajdz pierwiastki wielomianu

Post autor: xus »

witam!
rozwiązałem zadanie z wielomianów, ale nie wiem czy jest zrobione poprawnie. Może ktoś to zobaczyć i w razie błędu wyjaśnić co i jak?
AU
AU
178a735eee7d433fm.jpg (2.51 KiB) Przejrzano 55 razy
[/url]
fivi91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 gru 2009, o 13:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 7 razy

znajdz pierwiastki wielomianu

Post autor: fivi91 »

Dobrze dzielisz wielomian i wyliczasz deltę. To, że delta jest ujemna oznacza tylko, że dla tego równania \(\displaystyle{ y=x ^{2}-2x+5}\) nie ma rozwiązań. Narysuj sobie tę funkcje to zobaczysz, że nie przecina ona w osi OX. Z delty ujemnej nie wyliczysz pierwiastka, dlatego rozwiązania \(\displaystyle{ z_{1}}\) oraz \(\displaystyle{ z _{2}}\) są niepotrzebne a wręcz błędne.

EDIT: Chyba że to "i "które tam masz jest jakąś liczbą z matematyki a ty okażesz sie studentem z wyższym niż mój stanem wstajemniczenia, wtedy przepraszam za zaśmiecanie tematu niepoprawną odpowiedzią...
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

znajdz pierwiastki wielomianu

Post autor: tometomek91 »

Delta jest równa 4i (ale to i tak bez znaczenia przy liczeniu pierwiastków), reszta jest poprawnie.
fivi91: tak, te "i" jest liczbą z matematyki a dokładniej jednostką urojoną.
xus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 lut 2010, o 15:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: nysa

znajdz pierwiastki wielomianu

Post autor: xus »

tak jestem studentem i chodzi o urojone liczby zapomniałem w temacie dopisać i przepraszam za to. Ale ogólnie to jest dobrze policzone nie robię żadnych błędów?
ODPOWIEDZ