Równanie wielomianowe ma 0,1,2,3 rozwiązania, parametr

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
fivi91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 gru 2009, o 13:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 7 razy

Równanie wielomianowe ma 0,1,2,3 rozwiązania, parametr

Post autor: fivi91 »

Dla jakich wartości parametru a równanie \(\displaystyle{ x ^{4}+(1-2a)x ^{2}+a ^{2}-1=0}\):
a) nie ma rozwiązania,
b) ma dokładnie jedno rozwiązanie
c) ma dokładnie dwa rozwiązania
d) ma dokładnie trzy rozwiązania

Teraz prosze o pomoc, czy dobrze myśle:
jest to funkcja parzysta, dlatego:
a) nie ma rozwiązania gdy \(\displaystyle{ \Delta<0}\) po wprowadzenia oznaczeń \(\displaystyle{ x ^{2}=t, t \ge 0}\)
b) ma jedno rozwiązanie x=0
c) ma dwa rozwiązania dla \(\displaystyle{ \Delta=0}\) po wprowadzenia oznaczeń \(\displaystyle{ x ^{2}=t, t>0}\)
d) ma trzy rozwiązania... no właśnie powinno być to zestawienie np. -3,0,3 lub np. -5,0,5 z liczbami przeciwnymi i zerem. Ale nie bardzo wiem, jak to zapisać?

Prosze o skorygowanie mnie, jeśli powyższe sposoby są złe (i pomoc w d), oraz może ktoś zna inny sposób na rozwiązanie tego zadania? Bo teraz zapewne poszczęściło mi się, że trafiłam na funkcję parzystą.

Pozdrawiam
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Równanie wielomianowe ma 0,1,2,3 rozwiązania, parametr

Post autor: piasek101 »

Zabrakło (chyba wszędzie) tego co dotyczy bezpośrednio równania dwukwadratowego.

Np
a) nie będzie rozwiązań gdy kwadratowe (to po podstawieniu) będzie miało tylko ujemne rozwiązania (nawet dwa)
Awatar użytkownika
klaustrofob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1984
Rejestracja: 11 lis 2007, o 07:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inowrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 607 razy

Równanie wielomianowe ma 0,1,2,3 rozwiązania, parametr

Post autor: klaustrofob »

a co z przypadkiem delta>0, oba pierwiastki równania \(\displaystyle{ t ^{2}+(1-2a)t+a ^{2}-1=0}\) ujemne? oznaczmy to pomocnicze równanie przez 2(t), a badane przez 4(x).

a) 4(x) ma jedno <=> jedynym pierwiastkiem 2(t) jest 0 (jeżeli 2(t) ma jakiś pierwiastek dodatni, to automatycznie 4(x) ma dwa pierwiastki)
b) 4(x) nie ma <=> 2(t) nie ma lub ma dwa ujemne
c) 4(x) ma 2 <=> 2(t) ma tylko jeden dodatni
d) 4(x) ma 4 <=> 2(t) ma....
e) 4(x) ma 3 <=> 2(t) ...

dokończ sama
fivi91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 gru 2009, o 13:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 7 razy

Równanie wielomianowe ma 0,1,2,3 rozwiązania, parametr

Post autor: fivi91 »

Mmm... a wyglądało tak niepozornie

Już rozumiem, dziękuje bardzo -- 1 lut 2010, o 15:27 --Po paru próbach i wynajdywaniu nowych założeń doszłam do:

a) brak rozwiązań
\(\displaystyle{ \Delta<0 \bigvee \Delta >0 \wedge t _{1}t _{2}>0 \wedget _{1}+t _{2}<0}\)
czyli brak miejsc zerowych lub obydwa ujemne (sprzeczność)

b) jedno rozwiązanie
\(\displaystyle{ \Delta=0 \wedge t _{1}t _{2}=0 \bigvee \Delta>0 \wedge t _{1}+t _{2}<0 \wedge t _{1}t _{2}=0}\)
czyli jedno miejsce zerowe którym jest 0, lub dwa rozwiązania z czego jednym jest 0 a drugie jest ujemne (sprzeczność)

c) 2 rozwiązania
\(\displaystyle{ \Delta=0 \wedge t _{1}t _{2}>0 \wedge t _{1}+t _{2}>0 \bigvee \Delta>0 \wedge t _{1}t _{2}<0}\)
czyli jedno rozwiązanie dodatnie, lub dwa rozwiązania z czego jedno jest ujemne (sprzeczność)

d) 3 rozwiązania
\(\displaystyle{ \Delta>0 \wedge t _{1}t _{2}=0 \wedge t _{1}+t _{2}>0}\)
czyli dwa miejsca zerowe: 0 oraz rozwiązanie dodatnie

Udało mi się ująć wszystkie przypadki?
Wybaczcie że tak was zamęczam tym zadaniem ale wydaje mi sie ono dosyć ważne i chce je załapać do końca
ODPOWIEDZ