Nierówności wielomianowe...

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
macieja92

Nierówności wielomianowe...

Post autor: macieja92 »

Witam mam pytanko... Czy ktoś z państwa nie mógłby mi obtłumaczyć w nierównościach wielomianowych kiedy jaki wzór stosujemy bo w ogóle nie mogę zrozumieć...

Ponieważ w książce są różne zadania i są np podobne ale rozwiązywane są one na różne sposoby, ja wiem tylko jak rozwiązać mając funkcje kw. a reszty nie rozumiem, czy jest na to jakiś wzór czy jak...
Bieniol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 480
Rejestracja: 26 gru 2009, o 15:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 138 razy

Nierówności wielomianowe...

Post autor: Bieniol »

Rozkładasz wielomian na czynniki. Wyznaczasz miejsca zerowe tego wielomianu, a następnie rysujesz tzw. "wężyka"".

Zaczynasz rysowanie od prawej strony. Od góry (jeżeli współczynniki przy \(\displaystyle{ x}\) po wymnożeniu dadzą liczbę dodatnią), albo od dołu (jeżeli współczynniki przy \(\displaystyle{ x}\) po wymnożeniu dadzą liczbę ujemną).

Jeżeli dany pierwiastek jest pierwiastkiem nieparzystokrotnym, to wykres przecina w tym miejscu oś. Jeżeli natomiast jest pierwiastkiem parzystokrotnym, to wykres odbija się od osi.

Na koniec odczytujesz z wykresu, w jakich przedziałach wykres jest znaku takiego, aby spełniał nierówność.

Tyle w kwestii teorii. Teraz praktyka
macieja92

Nierówności wielomianowe...

Post autor: macieja92 »

aha a główne metody to
np z funkcji kw., skróconego mnożenia, wyłączenie przed nawiasy tak? tzn te jak to obliczać itd dalej-- 11 stycznia 2010, 23:29 --i jeszcze bezutem można... np jak mamy x3 + x2 +11x - 9 czy kiedy nie możemy ich np pogrupować
ODPOWIEDZ