cztery pierwiastki wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Awatar użytkownika
schloss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 12:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 19 razy

cztery pierwiastki wielomianu

Post autor: schloss »

aha, rzeczywiście. dzięki bardzo.
czy gdyby podobne zadanie pojawiło się na maturce, możnaby od razu wyliczyć je za pomocą wzoru Viete'a czy jeszcze należałoby udowodnić słuszność tego wzoru?
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

cztery pierwiastki wielomianu

Post autor: Althorion »

Od razu. Wzory Viete'a są w programie (no, w każdym razie powinny być, skoro mam je w podręczniku).
G.BEST7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 17 lis 2009, o 21:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 10 razy

cztery pierwiastki wielomianu

Post autor: G.BEST7 »

Ciężko mi coś na ten temat powiedzieć, ale kumpel mi opowiadał, że ich nauczyciel miał kiedyś taka sytuacja, że ktoś coś liczył bodajże ze wzorów Cordano i zastanawiali się jak to punktować, w końcu chyba max dostał. Lepiej nie kombinować. No, ale na chłopski rozum, chyba raczej nie trzeba byłoby nic udowadniać no bo niby z jakiej racji, wzorów Viete'a dla trójmianu kwadratowego się nie dowodzi, tylko, że te masz w tablicach. Takie zadanie się raczej nie trafi, wydaję mi się za łatwe na maturę. Na maturce to jak w banku możesz się spodziewać zadania z modułami czy to nierówności, czy równania, albo układu równań. Jakiegoś zadnia z parametrem np. funkcji kwadratowej (ale raczej też te łatwiejsze), jakiegoś z wielomianów, w którym przy liczeniu pierwiastków będziesz musiał się odwołać do Tw. Bezout'a.

Powinny być w programie tak jak granica funkcji i ciągu, ale niestety z roku na rok matura spada na psy, teraz musieli dostosować PR do PP i trochę okroili materiał. Tu macie najnowszą kartę wzorów CKE, tą z próbnej matury 3 listopada:

Tak w ogóle to nie wiem co się stało z cotangensem, nie ma go w tablicach, ani we wzorach redukcyjnych, ani w wartościach funkcji trygonometrycznym. Czyżby cotangens nie obowiązywał już na maturze, nie wiem z jakiej to okazji ;o.
Awatar użytkownika
schloss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 12:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 19 razy

cztery pierwiastki wielomianu

Post autor: schloss »

chyba już nie obowiązuje, ja miałem w pierwszej klasie funkcje i powiedziała nauczycielka, że cotangensa nie trzeba robić ale my zrobiliśmy dla kompletu.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16328
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3248 razy

cztery pierwiastki wielomianu

Post autor: anna_ »

schloss pisze:ponieważ wielomian jest stopnia czwartego, więc może mieć maxymalnie 4 pierwiastki, więc z tego trójmianu kwadratowego muszą wyjść imo dwa pierwiastki,

\(\displaystyle{ x^4 - 10x^3 + 35x^2 - 50x + 24=0}\)

\(\displaystyle{ 35x^2 - 50x + 24=0}\)

\(\displaystyle{ \Delta=-860<0}\)

a \(\displaystyle{ x^4 - 10x^3 + 35x^2 - 50x + 24=(x - 1)(x - 2)(x - 3)(x - 4)}\) więc to co napisałeś nie ma sensu.
Awatar użytkownika
schloss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 12:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 19 razy

cztery pierwiastki wielomianu

Post autor: schloss »

jasne.
ODPOWIEDZ