Znajdz liczbę k

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
lol22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 24 mar 2009, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Znajdz liczbę k

Post autor: lol22 »

Dla jakiej wartości k wielomiany \(\displaystyle{ W(x)=x^3 - 3x^2 - x + 3}\) i \(\displaystyle{ P(x) = 2x^3 - 5x^2 + k}\) są podzielne przez ten sam dwumian ?

Wg. mnie, aby oba te wielomiany były podzielne przez pewien dwumian muszą posiadać jeden wspólny pierwiastek.Pierwiastkami pierwszego wielomianu sąliczby 1, -1 i -3, a więc wielomian \(\displaystyle{ P(x)}\) musi byc podzielny przez \(\displaystyle{ (x-1), (x+1)}\) bądź \(\displaystyle{ (x+3)}\), ale nie wiem co dalej z tym zrobic
Ostatnio zmieniony 21 gru 2009, o 10:10 przez czeslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Cały kod LaTeX-a umieszczaj w tagach [latex].
szatkus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 13 gru 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zbąszynek
Pomógł: 41 razy

Znajdz liczbę k

Post autor: szatkus »

Podziel P(x) przez (x-1), (x+1) i (x+3), zostanie Ci reszta z k, potem to przyrównaj do zera i masz wynik.
lol22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 24 mar 2009, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Znajdz liczbę k

Post autor: lol22 »

Zeby nie zakladac nowego tematu podam podpunkt B do tego zadania

Wiedzac, ze reszty z dzielenia wielomianow \(\displaystyle{ 2x^4 - x^3 - 4x^2 - 7x - 3}\) oraz \(\displaystyle{ 2x^4 - x^3 - x^2 +13x - 10}\) przez dwumian \(\displaystyle{ x+k}\) są takie same, znajdz liczbę \(\displaystyle{ k}\)

Jesli sie nie myle to trzeba stworzyc dwa rownania (tj. oba te wielomiany dają liczbę A jesli za x podstawimy -k), a nastepnie druga i trzecia potega, a takze liczba A (reszta) skroca sie nam po czym obliczamy deltę, za pomoca ktorej policzymy liczbę k. Jezeli jestem w błędzie prosze mnie poprawić.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2009, o 10:09 przez czeslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Martwisz się o ilość rekordów w naszej bazie? Spokojnie, miejsca wystarczy. Na przyszłość jeden temat = jedno zadanie, nie rób bałaganu. Umieszczaj tematy we właściwych działach, a cały kod LaTeX-a umieszczaj w tagach [latex].
szatkus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 13 gru 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zbąszynek
Pomógł: 41 razy

Znajdz liczbę k

Post autor: szatkus »

No tak, ale wielomiany są tak dobrane, że po skróceniu zostaje wielomian kwadratowy i od razu można liczyć deltę.
\(\displaystyle{ 2k^4 - k^3 - 4k^2 - 7k - 3 = 2k^4 - k^3 - k^2 +13k - 10}\)
lol22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 24 mar 2009, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Znajdz liczbę k

Post autor: lol22 »

Tak wie, wspomniałem o tym, ale mimo wszystko wielkie dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ODPOWIEDZ