nierówność wielomianowa- teoria

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
janjansen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2009, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xyzxyz

nierówność wielomianowa- teoria

Post autor: janjansen »

Witam,

Mam pewien problem odnośnie nierówności wielomianowych. Dla relatywnie prostych nierówności nie ma specjalnego problemu: rozkładam sobie całość na czynniki, szukam pierwiastków, rysuję prowizoryczny wykres zaczynając od prawej strony i wreszcie odczytuje rozwiązanie.

Problem pojawia się, gdy po rozłożeniu wielomianu, jeden z czynników jest czynnikiem kwadratowym bez pierwiastków (jak na przykład tutaj) : \(\displaystyle{ (x ^{2} + 1) Q(x)}\) albo równaniem kwadratowym z deltą mniejszą od zera \(\displaystyle{ (3x ^{2} + x + 20) Q(x)}\)

Chodzi mi o to, że potrzebowałbym pierwiastków, które po naniesieniu na wykres umożliwią odczytanie rozwiązania - a tych po prostu te czynniki nie mają.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

nierówność wielomianowa- teoria

Post autor: piasek101 »

janjansen pisze:...
Chodzi mi o to, że potrzebowałbym pierwiastków, które po naniesieniu na wykres umożliwią odczytanie rozwiązania - a tych po prostu te czynniki nie mają.
Nanosisz (jak sam piszesz) pierwiastki - nie nanosisz tego czego nie ma.
ODPOWIEDZ