równanie wielomianowe z parametrami

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Awatar użytkownika
Black Druidess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 21 kwie 2006, o 12:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 10 razy

równanie wielomianowe z parametrami

Post autor: Black Druidess »

mam takie zadanko:

Dla jakich wartości a i b liczba 2 jest dwukrotnym rozwiązaniem równania
x� + 4x� + ax + b = 0.

Wielomian podzielony przez dwumian (x-m) jest równy wartości tego wilomianu dla m, wiec najpierw probowałam skorzystać z tego, ale wychodziły mi dwa takie same równania więc nie dało się z tym nic zrobić, chyba ze żle coś robiłam. Wieć podzieliłam ten wielomian prze dwumian (x-2) i wynikiem jest mi równanie x� + 2x + 12 +a i reszta równa jest 2a+b+24, a reszta ma byc równa zero, więc mamy pierwsze równanie. Następnie ro równanie znowu podzieliłam przez (x-2), co dało mi resztę a+28, a ta ma być równe zero. Te dwa równania dają nam układ równań, którego rozwiązaniem jest a=-28, b=32. Noi wyszło mi dobrze, bo w odpowedziach jest tak samo, tylko chciałam was zapytać, czy jest krótszy sposób? Czy da się to rozwiązać inaczej?
Olo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 18 lis 2004, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

równanie wielomianowe z parametrami

Post autor: Olo »

jest na to łatwa metoda, ale wymaga przytoczenie pewnego twierdzenia, mianowicie, jeśli W(x) ma n-krotny pierwiastek to W'(x) (pochodna) ma co najmniej n-1 krotny ten sam pierwiastek co W(x), pochodną z tego łatwo wyliczyć i od razu masz parametr "a", bo W'(2)=0, a teraz podstawiając to a, pod W(x) i wiedząc, że W(2)=0, wyliczasz b.
Awatar użytkownika
Black Druidess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 21 kwie 2006, o 12:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 10 razy

równanie wielomianowe z parametrami

Post autor: Black Druidess »

No racja. Dzięki.
ODPOWIEDZ