Wielomian będący trzecią potęgą pewnego dwumianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Awatar użytkownika
Black Druidess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 21 kwie 2006, o 12:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 10 razy

Wielomian będący trzecią potęgą pewnego dwumianu

Post autor: Black Druidess »

Mam takie zadanie:

Zbadaj, czy istnieje liczba rzeczywista a , dla której wielomian
W(x)=(4a+3)x � + 9ax � + 6ax + a +2
jest trzecią potęgą pewnego dwumianu.

No więc ja myślałam tak:

Jest dwumian podniesiony do potęgi trzeciej: (bx+c) �
Który daje nam wielomian równy wielomianowi W(x), więc należy porównać współczynniki tych wielomianów. Ułożyłam taki układ równań, ale wogóle nie mogę go rozwiązać. Czy to należy tak robić?
Proszę, pomóżcie...
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Wielomian będący trzecią potęgą pewnego dwumianu

Post autor: Tristan »

Sposób jest dobry. Mamy \(\displaystyle{ (bx+c)^3=b^3 x^3 +3b^2 c x^2+3bc^2 x +c^3}\). Czyli otrzymujemy układ równań:
\(\displaystyle{ \left{\begin{array}{l} 4a+3=b^3 \\ 9a=3b^2 c \\ 6a=3bc^2 \\ a+2=c^3 \end{array}}\)
Dzieląc drugie równanie przez 3, a trzecie przez 2 otrzymamy, że \(\displaystyle{ 3a=b^2 c}\) a zarazem \(\displaystyle{ 3a=\frac{3}{2} bc^2}\), czyli \(\displaystyle{ b^2 c= \frac{3}{2} bc^2}\), co dzielimy przez bc i otrzymujemy, że \(\displaystyle{ c=\frac{2}{3} b}\). Teraz podstawimy dane c do ostatniego równania i otrzymamy, że \(\displaystyle{ a+2= \frac{8}{27}b^3}\). Czyli \(\displaystyle{ b^3=\frac{27}{8} (a+2)}\). Zarazem z pierwszego równania mamy \(\displaystyle{ b^3=4a+3}\), więc \(\displaystyle{ \frac{27}{8} (a+2)=4a+3}\), co po krótkich obliczeniach daje nam, że \(\displaystyle{ a=6}\). Z tego mamy, że \(\displaystyle{ b=3}\) i \(\displaystyle{ c=2}\). Czyli dla \(\displaystyle{ a=6}\) \(\displaystyle{ W(x)=27x^3+54x^2 +36x+8}\) jest trzecią potęgą dwumianu \(\displaystyle{ (3x+2)}\).
Awatar użytkownika
Black Druidess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 21 kwie 2006, o 12:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 10 razy

Wielomian będący trzecią potęgą pewnego dwumianu

Post autor: Black Druidess »

Po raz kolejny dziękuję Tristanie. Ty to masz łeb
ODPOWIEDZ