rozwiązywanie nierówności wielomianowych

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
kkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 578
Rejestracja: 2 paź 2007, o 19:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ww
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 35 razy

rozwiązywanie nierówności wielomianowych

Post autor: kkk »

Witam!
Mam pytanie teoretyczne. Dajmy na to, że mam jakiś wielomian W(x). I mam rozwiązać dla jakich x zachodzi nierówność \(\displaystyle{ W(x) \ge 0}\). Wielomianu niestety się nie da zapisać w postaci iloczynowej. Na szczęście wykładniki są całkowite, więc udało mi się wyznaczyć 3 miejsca zerowe. A z tąd mam 4 przedziały na osi OX. Teraz mam pytanie, jak określić wartości jakiego znaku (+ czy -) są przyjmowane dla poszczególnych przedziałów? Wiem, że mogę wybrać dowolny argument i obliczyć dla niego wartość, ale czy jest jakiś inny sposób?
Z góry dzięki za odpowiedzi
miodzio1988

rozwiązywanie nierówności wielomianowych

Post autor: miodzio1988 »

Na szczęście wykładniki są całkowite, więc udało mi się wyznaczyć 3 miejsca zerowe.
\(\displaystyle{ \Rightarrow}\) że możesz wielomian narysować. Rysujesz wężyk i jedziesz. Chyba, że ten wielomian jest paskudny i po podzieleniu wielomianow dalejsz masz coś okropnego...
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

rozwiązywanie nierówności wielomianowych

Post autor: Inkwizytor »

O skierowaniu prawego ramienia wykresu wielomianu ("wężykiem" powyżej zwanego) decyduje znak współczynnika stojącego przy x w najwyższej potędze*. Jeśli współczynnik dodatni to zaczynamy od góry, jeśli współczynnik ujemny to od dołu.


*) W postaci ogólnej
ODPOWIEDZ