Suma długości krawędzi prostopadłościanu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
kubek123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 1 paź 2009, o 17:33
Płeć: Mężczyzna

Suma długości krawędzi prostopadłościanu

Post autor: kubek123 »

Witam, mam problem z jednym z zadań... zupełnie nie wiem jak się za to zabrać... bardzo proszę o pomoc:

Dany jest prostopadłościan o krawędziach: x cm, (x - 3) cm, (x + 5) cm i objętości 30 \(\displaystyle{ cm^{3}}\).Uzasadnij, że suma długości wszystkich krawędzi tego prostopadłościanu jest mniejsza od 56 cm.
Ostatnio zmieniony 1 paź 2009, o 17:42 przez kubek123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Suma długości krawędzi prostopadłościanu

Post autor: mmoonniiaa »

Przypomnij sobie wzór na objętość prostopadłościanu, gdy znasz wszystkie jego krawędzie.
kubek123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 1 paź 2009, o 17:33
Płeć: Mężczyzna

Suma długości krawędzi prostopadłościanu

Post autor: kubek123 »

dziękuje za podpowiedź, ale niestety nadal mi nic to nie daje:( w zadaniu chodzi o wyliczenie x, ale poprzez pomnozenie przez siebie trzech wyrazów i przyrównanie do objętości nic sensownego nie wychodzi:/-- 1 paź 2009, o 20:16 --rozwiąże mi to ktoś?:/ proszę:)
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Suma długości krawędzi prostopadłościanu

Post autor: mmoonniiaa »

Musisz rozwiązać takie równanie: \(\displaystyle{ x(x-3)(x+5)=30}\). Powymnażaj, wyciągnij przed nawias wspólny czynnik i rozwiąż równanie wielomianowe stopnia trzeciego. Na pewno wyjdzie coś sensownego.
ODPOWIEDZ