Schemat Hornera lub...

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
magda2291
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 31 maja 2009, o 14:37
Płeć: Kobieta
Podziękował: 30 razy

Schemat Hornera lub...

Post autor: magda2291 »

Witam! mam nieco nietypowy problem. Otóż jeżeli mamy jakieś wyrażenie wielomianowe i nie możemy go obliczyć z delty to wykorzystujemy schemat Hornera lub taki drugi sposób, który nie pamiętam jak się nazywa. Chodziło o to, że na osi zaznacza się miejsca zerowe i szkicuje się ten wykres (było coś, że jeśli jest dodatni to się odbija, czy jakoś odwrotnie) Tu jest mój problem, bo nie rozumiem jak tłumaczy mi to profesorka ( ona nie ma tego daru ) Więc baaaaardzo prosze kogoś o wytłumaczenie, tak żebym szybko załapała.
Byłabym niezmiernie wdzięczna, bo nie kumam tego kompletnie, a to raczej niezbędne, tym bardziej, że za kilka miesięcy matura ;p
miodzio1988

Schemat Hornera lub...

Post autor: miodzio1988 »

Rysujesz węzyk. Węzyk zaczynasz rysowac od prawej strony nad osią OX. (upewnij się, że przy najwyzszej potędze jest liczba >0)I teraz wezyk przechodzi przez dany punkt gdy krotnosc pierwiastka jest nieparzysta. Gdy krotnosc jest parzysta wezyk odbija się od punktu(pierwiastka) i juz. Gdy wszystkie punkty wezyk "zaliczy" idzie sobie w nieskonczonosc. To tyle. Wszystko masz na google. Gdyby ktos chcial to mam jeszcze wersję dla dorosłych tego faktu
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Schemat Hornera lub...

Post autor: miki999 »

A co dokładnie masz na uwadze? Wyznaczenie miejsc zerowych czy rozwiązanie nierówności? Co według Ciebie oznacza "obliczyć wyrażenie wielomianowe?
Do obniżania stopnia zazwyczaj (tj. na maturze) wystarczy pogrupować wyrazy lub wyłączyć iks przed nawias np.:
\(\displaystyle{ x^3+2x^2-x-2=x^2(x+2)-1(x+2)=(x^2-1)(x+2)=(x-1)(x+1)(x+2)}\)

Metodą z wykresem: tzw. wężyk stosuje się w nierównościach- przy określaniu znaku jaki przyjmuje f. w danym przedziale.
ODPOWIEDZ