rozwiąz równanie

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
asiaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 19 maja 2009, o 10:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 4 razy

rozwiąz równanie

Post autor: asiaw »

\(\displaystyle{ \ -5x ^{5}+9x ^{4}+144x ^{3}-24x ^{2}+288x+16=0 \\ 4x ^{4}-20x ^{3}+50x ^{2}+50x+125=0 \\}\)
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

rozwiąz równanie

Post autor: czeslaw »

Czego nie wiesz? Sprawdzasz po kolei, czy któryś z podzielników wyrazu wolnego jest pierwiastkiem wielomianu, jak jest to dzielisz przez \(\displaystyle{ (x-p)}\), gdzie p to właśnie ten pierwiastek. Czego oczekujesz, że ktoś Ci napisze 3 czy 4 dzielenia wielomianów do każdego przykładu? W latexie całkiem sporo roboty, a na kartce to jets oczywiste. Jakbyś czegoś nie wiedziała to pisz.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

rozwiąz równanie

Post autor: piasek101 »

czeslaw pisze:Czego nie wiesz? Sprawdzasz po kolei, czy któryś z podzielników wyrazu wolnego jest pierwiastkiem wielomianu, jak jest to dzielisz przez \(\displaystyle{ (x-p)}\), gdzie p to właśnie ten pierwiastek. Czego oczekujesz, że ktoś Ci napisze 3 czy 4 dzielenia wielomianów do każdego przykładu? W latexie całkiem sporo roboty, a na kartce to jets oczywiste. Jakbyś czegoś nie wiedziała to pisz.
A jak nie jest ?
Przed napisaniem takiej podpowiedzi warto spróbować rozwiązać; jak się tego nie robiło to wspomnieć o tym.
asiaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 19 maja 2009, o 10:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 4 razy

rozwiąz równanie

Post autor: asiaw »

czeslaw pisze:Czego nie wiesz? Sprawdzasz po kolei, czy któryś z podzielników wyrazu wolnego jest pierwiastkiem wielomianu, jak jest to dzielisz przez \(\displaystyle{ (x-p)}\), gdzie p to właśnie ten pierwiastek. Czego oczekujesz, że ktoś Ci napisze 3 czy 4 dzielenia wielomianów do każdego przykładu? W latexie całkiem sporo roboty, a na kartce to jets oczywiste. Jakbyś czegoś nie wiedziała to pisz.
przelicz mi to skoro takie to proste . nie jestem zoltodziobem w matematyce dlatego to co piszesz dla mnie jest oczywiste na dzien dobry rozwiazujac zadania z wielomianami. potrzebuje by mi ktos same nawet wyniki podal bym skontrolowala swoje przeliczenia . moze znajdzie sie ktos nudzacy sie w sobotni wieczor
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

rozwiąz równanie

Post autor: czeslaw »

Przepraszam, musiałem do któregoś z nich podstawić jakąś liczbę i mi wyszło że jest pierwiastkiem :/ Staram się raczej nie pisać bez sensu.

Skąd mam wiedzieć jaki jest Twój poziom matematyki, ludzie tu nieraz zakładają znacznie bardziej oczywiste tematy.

Aż tak mi się nie nudzi żeby to liczyć, sorry...
ODPOWIEDZ