Nierówności - siatka znaków

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Marshall32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 23 lis 2008, o 13:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 87 razy
Pomógł: 1 raz

Nierówności - siatka znaków

Post autor: Marshall32 »

Witam, wiem jak przygotować tabelkę, ale nie wiem jak zbadać znaki czynników. Mógłby mi to ktoś wyjaśnić?

przedział (-2;1) miejsca zerowe: x+2, x-1, x-2
np. na tym przykładzie.

Już wiem jak tutaj jest przejrzyście wyjaśnione
Awatar użytkownika
Ateos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1100
Rejestracja: 10 maja 2008, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 214 razy

Nierówności - siatka znaków

Post autor: Ateos »

daj sobie spokój z tabelką, zbyt dużo czasu zajmuje zrobienie jej, a mając 3nierówności + ileś tam, zadań na sprawdzianie chyba lepiej poświęcić czas na inne zadania, niż robienie tabelki.
Pewnie masz w swoim podręczniku to, ale zeskanowałem potrzebną stronę:

+ pare wiadomości jak rysować wykres funkcji(przyblizony)
- rysujemy wykres od strony prawej do lewej
- jesli wspolczynnik(liczba) przy najwyzszej potedze jest >0 to wykres zaczynamy od prawej strony od góry
- jesli wspolczynnik(liczba) przy najwyzszej potedze jest <0 to wykres zaczynamy od prawej strony od dołu
- jesli dwumian (x-a) jest do potegi nieparzystej( np. \(\displaystyle{ (x-2)^1, (x+2)^5}\)) funkcja przechodzi na druga strone osii OX w miejscu a
- jesli dwumian (x-a) jest do potegi parzystej( np. \(\displaystyle{ (x-2)^2, (x+2)^4}\)) funkcje odbijamy od osii OX w miejscu a.

Wiedziac to w bardzo krotkim czasie narysujesz przyblizony wykres funkcji, a majac wykres okreslisz juz monotonicznosc. Teraz, wiedziac to zajrzyj do linka jeszcze raz:)
Marshall32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 142
Rejestracja: 23 lis 2008, o 13:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 87 razy
Pomógł: 1 raz

Nierówności - siatka znaków

Post autor: Marshall32 »

Dzięki WIELKIE, faktycznie nieporównywalnie lepsza metoda. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ