x należy do nieparzystych?

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
kicken
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 17 mar 2009, o 15:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy

x należy do nieparzystych?

Post autor: kicken »

Najpierw tresc zadania
Iloczyn trzech kolejnych liczb nieparzystych jest wiekszy o 65 od roznicy kwadratow liczby najwiekszeji najmniejszej.

Na klasowce ulozylem takie rownanie x(x+2)(x+4)-65=(x+4)kw. -xkw.

Moze to glupio zabrzmi ale zupelnie nie wpadlem na to zeby pod x w kazdym wyrazeniu podstawic 2x+ 1 , 2x+3, 2x+5

Wynik dla obu sposobów jest taki sam: te liczby to 3;5;7 ale nie wiem czy mi nauczycielka nie wyzeruje zadania za złe ułożenie równanie.

Skoro w treści zadania wiadomo że x jest nieparzyste to po co za x brać 2x+1 ?
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

x należy do nieparzystych?

Post autor: Rogal »

Dlaczego równanie miałoby być złe?
kicken
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 17 mar 2009, o 15:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy

x należy do nieparzystych?

Post autor: kicken »

powiem tak : Podobne zadania na lekcji robilismy uzywajac "2x+1...." tak było też w odpowiedziach do zadań a wiadomo jak jest w liceach. Nauczyciele patrzą po kluczu czy rownanie się zgadza i to byłoby na tyle. Bardziej chciałbym sie dowiedziec na jakie argmenty moge sie powolac jesli mi tego nie uzna
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

x należy do nieparzystych?

Post autor: Rogal »

Bardzo proste - przeprowadziłeś poprawne rozumowanie - przyjąłeś niewiadomą jako x, ułożyłeś poprawne równanie i je rozwiązałeś. Uzyskałeś również taki sam wynik (co nie dziwi). Niech poda Ci argument rzeczowy, dlaczego ma niby tego nie uznać.
ODPOWIEDZ