Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
pavel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 23 paź 2008, o 22:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy

Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Post autor: pavel »

"wykres zaczynamy rysować z prawej strony jeżeli \(\displaystyle{ a ^{n} > 0}\) od góry, jeżeli \(\displaystyle{ a^{n} < 0}\) od dołu"

Jak mam to rozumieć?
załóżmy że mam przykłady
a) \(\displaystyle{ (2-x)(3x+1)(2x-3)>0}\)
b) \(\displaystyle{ (2x+3)(2x+1)(x-1)<0}\)

analizując odpowiedzi w zbiorze zadań udało mi się ustalić, że pierwszy wykres zaczynam rysować od dołu, a drugi od góry, lecz dlaczego tak jest?
111sadysta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 556
Rejestracja: 15 mar 2009, o 18:13
Płeć: Kobieta
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 30 razy

Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Post autor: 111sadysta »

wymnóż te nawiasy
a) współczynnik przy najwyższej potędze: \(\displaystyle{ -6x^3}\) patrzymy, że współczynnik jest \(\displaystyle{ -6}\) więc rysujemy od dołu
b) współczynnik przy najwyższej potędze: \(\displaystyle{ 4x^3}\) patrzymy, że współczynnik jest \(\displaystyle{ 4}\) więc rysujemy od góry

UWAGA rysujemy od prawej strony

wyliczamy miejsca zerowe, jak potega jest parzysta to się odbija od wykresu, a jak nieparzysta to przechodzi przez wykres, na końcu dopiero sprawdzamy znak, i zakresujemy pod osia czy nad osia i zapisujemy przedział



--------------------------------------------------------------

przykład zadania \(\displaystyle{ x(x-1)^2(x+1) \le 0}\)



\(\displaystyle{ x \in <-1;0>\cup\{1\}}\)
migotka_gap
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 28 maja 2009, o 21:39
Płeć: Kobieta
Podziękował: 9 razy

Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Post autor: migotka_gap »

a jak mam taki przykład \(\displaystyle{ x^{2}(3-4x)=0}\)
no to patrząc na znak przy najwyższej potędze x to powinnam zaczać rysować od góry bo \(\displaystyle{ x^{2}}\)jest dodatnie, a w zeszycie mam,że zaczyna sie z prawej od dołu. Czy to błąd?
Ostatnio zmieniony 24 sie 2011, o 19:46 przez tometomek91, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Kamil_B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1958
Rejestracja: 16 kwie 2009, o 16:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 361 razy

Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Post autor: Kamil_B »

zawsze patzy się na współczynnik stojący przed x w najwyższej potędze- tutaj jest to \(\displaystyle{ -4}\)
(bo najwyzsza potęga to \(\displaystyle{ -4x^{3}}\))
Awatar użytkownika
Wooler
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 9 sty 2007, o 18:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 16 razy

Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Post autor: Wooler »

patrzysz na znak przy najwyższej potędze X i jesli jest minus rysujesz od dołu i na odwrót
3star
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 gru 2010, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Post autor: 3star »

No dobrze. Piszecie, że jeżeli potęga jest parzysta linia wykresu "odbija się" od miejsca zerowego.
Zatem dlaczego wykres wyrażenia \(\displaystyle{ x^3-x^2-4x+4}\) nie odbije się nigdzie, mimo tego iż jest \(\displaystyle{ x^2}\). Po doprowadzeniu do formy której nazwy nigdy nie potrafię zapamiętać wychodzi: \(\displaystyle{ (x-2)(x+2)(x-1)}\)

Mam nadzieje, że ktoś mi to jakoś wytłumaczy w miarę przystępnie
optymistka94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 sie 2011, o 19:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: miasto

Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Post autor: optymistka94 »

Witam mam pytanie związane z rysowaniem wykresów wielomianów.
czy istnieje jakaś zasada jak wysoko odbijać wykres od miejsca zerowego ?

z góry dziękuję
miodzio1988

Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Post autor: miodzio1988 »

Nie. Nie ma to znaczenia
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Rysowanie wykresu wielomianu - od dołu czy od góry?

Post autor: bakala12 »

3star, Wykres odbija się od miejsca zerowego tylko gdy w postaci iloczynowej masz kwadrat lub inną parzystą potęgę. Przykład:
\(\displaystyle{ W(x)=x ^{4} (x-2)^{2}(x-1)(x+1) ^{3} >0}\)

Taka postać to postać iloczynowa. Zawsze sprowadzamy do takiej postaci, bo stąd widać pierwiastki wielomianu. W przykładzie miejsca zerowe to 0,1,2,-1. Jak widzimy współczynnik przy najwyższej potędze x jest dodatni (dlaczego?). Przy nawiasach są potęgi. Przy \(\displaystyle{ x}\) mamy 4 potęgę, przy \(\displaystyle{ (x-2)}\) mamy 2 potęgę, przy \(\displaystyle{ (x-1)}\) pierwszą potęgę, a przy \(\displaystyle{ (x+1)}\) 3 potęgę. Mówimy o pierwiastkach że są wielokrotne: 0 to pierwiastek 4-krotny, 2 to pierwiastek 2-krotny, 1 pierwiastek jednokrotny, -1 pierwiastek 3-krotny. Teraz zaczynamy rysować wykres. Zaczynamy od prawej strony i lecimy z góry do 2. w 2 odbijamy (bo parzysta potęga) przecinamy oś OX w 1 (bo nieparzysta potęga), w zerze znów odbijamy, a w -1 przecinamy i lecimy w górę do nieskończoności. Z wykresu łatwo odczytać rozwiązanie nierówności.
ODPOWIEDZ