Iloczyn 3 kolejnych liczb parzysytch = 192. Wyznacz je

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
agiszonek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 1 paź 2005, o 01:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 12 razy

Iloczyn 3 kolejnych liczb parzysytch = 192. Wyznacz je

Post autor: agiszonek »

pytales skad wiadomo ze pierwiastkiem tego rownania jest 4
a wiec:
pierwiastki calkowite rownania wielomianowego naleza do dzielnikow wyrazu wolnego
a wiec po prostu wsrod dzielnikow wyrazu wolnego szukasz pierwiastka, wystarczy podstawic je do wielomianu i jak wyjdzie zero to jest to pierwiastek tego wielomianu
(c)RaSz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 6 maja 2005, o 02:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sadyba
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Iloczyn 3 kolejnych liczb parzysytch = 192. Wyznacz je

Post autor: (c)RaSz »

Coś tu kochani mącicie, a i życia nie chcecie sobie ułatwiać... Jednak późno już, a nie chce mi się tego, coście wyprodukowali, ponownie czytać linijka po linijce, więc może coś tam sprytnego przeoczyłem... Tym niemniej warto chyba zauważyć, że jeśli mamy trzy liczby, reprezentowane równaniem (mnożeniem ich):
(x)(x+2)(x+4)=192 to przecież każda ma parzystość taką samą - bowiem dodawanie liczby parzystej – nic w tym względzie nie zmienia...
i dalej: może dla zwiększenia czytelności problemu, warto rozłożyć liczbę 192 na składniki pierwsze, wtedy pewne rzeczy widać już będzie jak na dłoni, prawda? Zaś kolejne ułatwienie: zamiast równania takiego, jak wpisałem (przepisałem) powyżej, chyba dużo przyjemniej będzie dalej pracować z całkiem mu równoważnym, równaniem następującym:
(x)(x+2)(x - 2 )=192; bowiem pozwoli to na wyprodukowanie, drogą dalszych przekształceń, ładniejszego / prostszego / czytelniejszego zestawu znaczków na papierze... Przyjemnej zabawy
Awatar użytkownika
ymar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 13 sie 2005, o 14:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 24 razy

Iloczyn 3 kolejnych liczb parzysytch = 192. Wyznacz je

Post autor: ymar »

(c)RaSz pisze:warto rozłożyć liczbę 192 na składniki pierwsze
czy nie napisałem ja tego? no dobra - może nie dosłownie ale przyznam się wam, że o tym byłą mowa.`
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Iloczyn 3 kolejnych liczb parzysytch = 192. Wyznacz je

Post autor: Comma »

(c)RaSz, wszystko prawda, tylko chyba łatwiej szukać pierwiastków, jeśli wyraz wolny ma mniej dzielników. Jak by nie patrzeć, warunek z zadania jest jednocześnie pewnym ułatwieniem.
ODPOWIEDZ