Liczby pierwsze - II OMG

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Liczby pierwsze - II OMG

Post autor: patry93 »

Witam

Wyznacz wszystkie trójki liczb pierwszych p, q, r spełniające układ równań
\(\displaystyle{ \begin{cases} q = p^{2} + 6 \\ r = q^{2} + 6 \end{cases}}\)

Hm... więc jedyne co wiem to to, że kwadrat liczby pierwszej jest nieparzysty, więc q i r też musi być nieparzyste.
Lecz co dalej - niewiem :/

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pablo09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: 3 lis 2007, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nidzica
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 59 razy

Liczby pierwsze - II OMG

Post autor: Pablo09 »

Za bardzo nad tym nie myślełem ale to będzie pewnie tak : jeśli a nie dzieli się przez 5 to
\(\displaystyle{ a^2\equiv 1, -1 (mod 5)}\) . Jeżeli w tym zadaniu\(\displaystyle{ p^2\equiv -1}\) to \(\displaystyle{ 5|q}\) -> q=5 ale to niemozliwe,
Jeśli dalej \(\displaystyle{ p^2\equiv 1 (mod 5)}\) to \(\displaystyle{ q\equiv 2 (mod5)}\) i \(\displaystyle{ r=q^2+6\equiv 4+6\equiv 0 (mod5)}\) -> r=5 , sprzeczność .
a więc musi być \(\displaystyle{ p^2 \equiv 0 (mod 5)}\) - > p=5 - > q=31 , -> r=967 ,

Układ równań spełnia jedna para liczb : \(\displaystyle{ (p,q,r)=(5,31,967 )}\)
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Liczby pierwsze - II OMG

Post autor: patry93 »

:O
Oh My God :O
Ja tutaj ani jednej linijki nie rozumiem... o_O
Nie da się tego bez kongruencji? :/
Awatar użytkownika
alchemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 285
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 65 razy

Liczby pierwsze - II OMG

Post autor: alchemik »

Oczywiście Pablo ma rację zbadaj resztę z dzielenia przez 5, możesz tak jak Pablo09 napisał a możesz posprawdzać jedności tych liczb, wyjdzie ci że jedna z nich musi się dzielić przez 5.

załóżmy że p jest różna niż 5 i sama zauwazyłaś że jest nieparzysta, czyli musi mieć cyfrę jedności 1 3 7 lub 9.
Jeżeli ma 1 to q ma 7 r 5 -podzielne przez 5 itd. wychodzi że p musi być podzielne przez 5.
Pablo09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: 3 lis 2007, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nidzica
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 59 razy

Liczby pierwsze - II OMG

Post autor: Pablo09 »

ok translate :
jeżeli a nie dzieli się przez 5, to jej kwadrat daje reszty 1 albo 4 przy dzieleniu przez 5. Tak że przypuśćmy , że w naszym zadaniu liczba \(\displaystyle{ p^2}\) daje reszte 4. 6 daje reszte 1 , czyli suma tych liczb dzieli się przez (5|4+1) 5 .
czyli to opada, teraz weźmy że \(\displaystyle{ p^2}\) daje reszte 1 w dzieleniu przez 5 . Czyli wtedy \(\displaystyle{ q=p^2+6}\) daje reszte 1+6=7=5+2 , reszte 2. tj. jak q daje reszte 2 w dzieleniu rpzez 5 to jej kwadrat daje reszte \(\displaystyle{ 2^2=4}\)
a zatem r daje reszte 4+6=10=5+5 , czyli tez dzieli się rpzez 5 .
na koniec sprawdasz co sie dzieje jak 5|q -> q=5
nie musisz znac tych kongrencji ale to skraca zapis , ktory staje sie bardziejh czytelny, pozdro
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Liczby pierwsze - II OMG

Post autor: patry93 »

Dziękuję za poświęcony czas.
Kilka dni/tygodni minie zanim to zrozumiem, ale narazie mnie zastanawia jedno - co oznacza symbol "|"?
Tak jak Pablo09 napisał - " 5|q -> q=5 " ?
Pablo09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: 3 lis 2007, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nidzica
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 59 razy

Liczby pierwsze - II OMG

Post autor: Pablo09 »

to znaczy '5 dzieli q'

spoko spoko, ja to jak miałem tyle lat co Ty to o omg czy innych tego typu pierdułkach nie słyszałem ; ale na początek taki zupełny początek to sobie możesz porobić are zadan z ligi zadaniowej , nei zaszkodzi

[ Dodano: 12 Sierpnia 2008, 13:58 ]
tzn. nie wiem ile juz umiesz , ale jak moge co poradzic to kiedys jeszcze Pawłowski z krową , no i dobrze ze robisz te zadanka z zeszlych lat
ODPOWIEDZ