Przestępność liczb

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Przestępność liczb

Post autor: Tristan »

Czy liczba \(\displaystyle{ sqrt2^{sqrt2}^{sqrt2}}\) jest przestępna? Czy dowód na przestępność liczby \(\displaystyle{ \pi}\) można zrozumieć na poziomie licealnym? Jeśli tak, to czy wiedzie gdzie można znaleźć taki dowód:)

Pozdrawiam
tommik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 11 wrz 2005, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań - Warszawa - Dublin
Pomógł: 47 razy

Przestępność liczb

Post autor: tommik »

Może pomoże

Kod: Zaznacz cały

http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2223/
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Przestępność liczb

Post autor: Tristan »

Dzięki za link! Odpowiedział on na pytanie...ale teraz mam ich jeszcze więcej:). Czy jeśli jakaś liczba przestępna nie jest przedstawiona w postaci potęgi ( czyli właśnie np. \(\displaystyle{ \pi}\)) to czy po podniesieniu jej do jakiejś potęgi możemy uzyskać liczbę algebraiczną? Czy istnieją liczby przestępne, które po podniesieniu do jakiejkolwiek potęgi, wciąż będą przestępne? Jak można udowodnić, że jakaś liczba jest przestępna? Coś słyszałem o teorii Galoi, czy ona w tych pytaniach mogłaby pomóc? Jeśli tak, to czy znacie jakieś sensowne źródło informacji na ten temat:). Z góry dzięki
Awatar użytkownika
juzef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 890
Rejestracja: 29 cze 2005, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 66 razy

Przestępność liczb

Post autor: juzef »

peretfe pisze:Czy istnieją liczby przestępne, które po podniesieniu do jakiejkolwiek potęgi, wciąż będą przestępne?
Każda liczba przestępna podniesiona do potęgi 0 da liczbę algebraiczną.
peretfe pisze: Czy jeśli jakaś liczba przestępna nie jest przedstawiona w postaci potęgi ( czyli właśnie np. \(\displaystyle{ \pi}\)) to czy po podniesieniu jej do jakiejś potęgi możemy uzyskać liczbę algebraiczną?
Patrz wyżej.
peretfe pisze:Czy dowód na przestępność liczby można zrozumieć na poziomie licealnym?
Nie widziałem dowodu na przestępność liczby \(\displaystyle{ \pi}\), lecz domyślam się, że nie jest łatwy. Natomiast dowód niewymierności jest znośny.
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Przestępność liczb

Post autor: Tristan »

Dzięki:). A czy wiesz może, gdzie mógłbym przeczytać dowód na niewymierność \(\displaystyle{ \pi}\)? Lub jeśli jest krótki, to czy mógłbyś go tutaj umieścić:)?
tommik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 11 wrz 2005, o 18:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań - Warszawa - Dublin
Pomógł: 47 razy

Przestępność liczb

Post autor: tommik »

Znalazłem coś o przestępności:
i .
Awatar użytkownika
Tristan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2353
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 557 razy

Przestępność liczb

Post autor: Tristan »

Ja za to znalazłem dowód niewymierności \(\displaystyle{ \pi}\) , jednak ani z Twoich dwóch linków, ani z tego mojego, nie rozumiem za wiele...( adokładniej, to mojego nie rozumiem w pełni). Zastanawiam czy takie i tym podobne dowody, czy to na przestępność, czy to na niewymierność, można zrozumieć bez wiedzy z rachudnku całkowego?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
juzef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 890
Rejestracja: 29 cze 2005, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 66 razy

Przestępność liczb

Post autor: juzef »

To zależy od tego, jakiej liczby niewymierność chcesz udowodnić. Na przykład dowody niewymierności liczb \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) i \(\displaystyle{ e}\) są łatwe. Dowody przestępności liczb są bardzo trudne, o czym świadczą hipotezy dotyczące liczb takich jak \(\displaystyle{ e+\pi}\), czy \(\displaystyle{ \pi^{e}}\).
ODPOWIEDZ