Suma odwrotności liczb pierwszych

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

Suma odwrotności liczb pierwszych

Post autor: g »

nie rozumiesz. niech liczb pierwzych postaci n^2 +1 bedzie nieskonczenie wiele. ich odwrotnosci jest tyle samo. a suma tych odwrotnosci jest skonczona. a o to arkowi chodzi.

@Arek - na pewno? zdaje mi sie ze jest inaczej

tak czy srak na pewno jest jakis wzor f(n) taki ze liczb pierwszych postaci f(n) jak w tym wzorze jest nieskonczenoie wiele, a zarazem suma 1/f(n) (po naturalnych) jest skonczona
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Suma odwrotności liczb pierwszych

Post autor: Arek »

100% - to nierozwiązany i podobno bardzo trudny problem... A co do ciągu, to ja chyba mam pomysł: wiadomo, że pomiędzy n a 2n jest co najmniej jedna liczba pierwsza - postulat Bertranda - dla dowolnego n.
Gregsky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 18 sie 2004, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KRK
Pomógł: 1 raz

Suma odwrotności liczb pierwszych

Post autor: Gregsky »

problem został kiedyś rozwiązany... jak znajde zeszyt z I roku to tam mam odpowiedź na pytanie przewodnie tego forum.jesli będą chętni to umieszczę tu rozwiązanie.narazie proponuje pogłówkować jeszsze.
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Suma odwrotności liczb pierwszych

Post autor: Arek »

To znaczy, ten, ze suma po odwrotnościach liczb pierwszych jest rozbieżna... Nie pamiętam, ale w Ribenboimie "Księdze liczb pierwszych" jest ładny i krótki dowód...
Gregsky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 18 sie 2004, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KRK
Pomógł: 1 raz

Suma odwrotności liczb pierwszych

Post autor: Gregsky »

taki dowód jaki ja znam (tzn kiedyś się go miałem nauczyć) jest ładny ale nie krótki...hehe
ODPOWIEDZ