Porównywanie potęg

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
ojciec_kogut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 5 wrz 2007, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubin
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 7 razy

Porównywanie potęg

Post autor: ojciec_kogut »

Zamieściłem to już wcześniej w innym dziale, ale myślę że tu będzie bardziej adekwatne.

Jakie warunki muszą spełniać dodatnie liczby \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\), aby \(\displaystyle{ a ^{b}>b ^{a}}\)?

Na przyszłość odradzam dublowanie postów.

Szczerze mówiąc podałem uogólnienie chodzi mi o porównanie liczb

\(\displaystyle{ \sqrt{2} ^{ \sqrt{3} }}\) oraz \(\displaystyle{ \sqrt{3} ^{ \sqrt{2} }}\).
Jednak najbardziej zależy mi na uogólnieniu.
Jeszcze raz dziękuje.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2007, o 20:30 przez ojciec_kogut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Porównywanie potęg

Post autor: arek1357 »

Zadanie to sprowadza się do badania funkcji:

\(\displaystyle{ y=\frac{lnx}{x}}\)

dla x>0
salda_fadla
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 8 lis 2007, o 23:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Töölö
Pomógł: 2 razy

Porównywanie potęg

Post autor: salda_fadla »

Nie do konca rozumiem o co ojcu kogutowi chodzilo z warunkiem na \(\displaystyle{ a^{b}>b^{a}}\). Chcialby to policzyc bez kalkulatora, jak podejrzewam. Mnie osobiscie zainteresowalo w tym zadaniu znalezienie wszystkich takich \(\displaystyle{ x}\), dla ktorych \(\displaystyle{ a^{x}>x^{a}}\). Jak sie okazuje, dla \(\displaystyle{ a > 1}\) bedzie to przedzial \(\displaystyle{ (a,z)}\) lub \(\displaystyle{ (z,a)}\) zaleznie od tego po ktorej stronie liczby \(\displaystyle{ \mathrm{e}}\) znajduje sie \(\displaystyle{ a}\). Tego \(\displaystyle{ z}\) nie umiem policzyc - tzn nie znalazlem grzecznej, zwartej formuly, ktora by go opisywala. Ciekawe, czy taka formula istnieje, jak sadzicie? Gdyby ladnie rozwiazac rownanie \(\displaystyle{ a = y^{\frac{1}{y-1}}}\), to \(\displaystyle{ z = a^{y}}\).

A tutej odnosnie bezkalkulatorowego liczenia:

\(\displaystyle{ a^{x}>x^{a} \iff x > a\mathrm{log}_{a}x}\)

co mozna przeksztalcic do:
\(\displaystyle{ \frac{\mathrm{ln}x}{x} < \frac{1}{a\mathrm{log}_{a}\mathrm{e}}}\)

i ewentualnie tego, co sugerowal arek1357:
\(\displaystyle{ \frac{\mathrm{ln}a}{a} > \frac{\mathrm{ln}x}{x}}\)

Mozna to porachowac, ale to porownanie wciaz wymaga kalkulatora w ogolnym przypadku. W szczegolnym (na ktory lapia sie tez kogutowe \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) i \(\displaystyle{ \sqrt{3}}\)) korzystamy z faktu, ze funkcja \(\displaystyle{ \frac{\mathrm{ln}x}{x}}\) ma w \(\displaystyle{ \mathrm{e}}\) swoje maksimum, rosnie po jego lewej stronie i maleje po prawej, dzieki czemu dostajemy fakty: jesli \(\displaystyle{ a bb^{a} \iff \mathrm{e} - a < \mathrm{e}-b}\), analogicznie jesli \(\displaystyle{ a>\mathrm{e} \wedge b>\mathrm{e}}\), to \(\displaystyle{ a^{b}>b^{a} \iff a-\mathrm{e} < b-\mathrm{e}}\).
Ostatnio zmieniony 20 lis 2007, o 23:51 przez salda_fadla, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Porównywanie potęg

Post autor: arek1357 »

jeśli zbadasz tę funkcję będziesz wiedział kiedy dla jakich a i b ta nierówność jest spełniona

\(\displaystyle{ \frac{lnb}{b}>\frac{lna}{a}}\)

jeśli będziesz wiedziiał kiedu to zachodzi będziesz wiedział kiedy zachodzi ta nierównośc
ojciec_kogut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 5 wrz 2007, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubin
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 7 razy

Porównywanie potęg

Post autor: ojciec_kogut »

W sumie do takich wniosków doszedłem. Ale jest taki przypadek , że \(\displaystyle{ 11, bo gdy a}\)
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Porównywanie potęg

Post autor: arek1357 »

NNo tak w sumie masz racje trzeba to jakoś rozpatrywać indywidualnie i zbadać
kiedy funkcja dla x>e będzie mniejsza od 1
salda_fadla
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 8 lis 2007, o 23:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Töölö
Pomógł: 2 razy

Porównywanie potęg

Post autor: salda_fadla »

Jest jeden latwy ratunek dla bezkalkulatorowosci, ale czesciowy. Znajdz wiecej szczegolnych przypadkow. Jeden prosty to \(\displaystyle{ a > \mathrm{e}}\), \(\displaystyle{ b < \mathrm{e}}\), \(\displaystyle{ (a-\mathrm{e}) < (\mathrm{e}-b)}\).

Mozesz tez uzyc jakiegos algorytmu o nieskonczenie wielu krokach na karce - policzyc kilka z nich i oszacowac reszte (czyli papierowa symulacja kalkulatora).
ODPOWIEDZ