Liczby (a,b) - osiągalne

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Antoni_Luczak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2021, o 13:24
Płeć: Mężczyzna
wiek: 14

Liczby (a,b) - osiągalne

Post autor: Antoni_Luczak »

Mam problem z pewnym zadaniem:
W pewnej grze można zdobyć \(\displaystyle{ a}\) lub \(\displaystyle{ b}\) punktów w jednym rozdaniu (\(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) są naturalne oraz \(\displaystyle{ a > b}\)). Wynik gry po pewnej liczbie rozdań jest sumą zdobytych punktów. Zauważono, że nie można osiągnąć wyniku \(\displaystyle{ 58}\) punktów, oraz że jeszcze dokładnie \(\displaystyle{ 34}\) inne wyniki są w tej grze nieosiągalne, Wyznaczyć \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\).

Moje rozumowanie wygląda tak: Gdyby \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) nie były względnie pierwsze, to istniałoby nieskończenie wiele liczb, których nie można osiągnąć.
W takim razie mogę zastosować twierdzenie, które mówi, że ilość liczb nieosiągalnych wynosi \(\displaystyle{ \frac{1}{2}(a-1)(b-1)}\). W takim razie \(\displaystyle{ (a-1)(b-1)}\) wynosi \(\displaystyle{ 70}\).
Z tego równania otrzymuję 4 rozwiązania, przy czym żadne z nich nie spełnia warunków zadania. Co robię źle?
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2021, o 18:16 przez Dasio11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości - brak LaTeXa.
Brombal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Liczby (a,b) - osiągalne

Post autor: Brombal »

A gdyby \(\displaystyle{ b=59}\)?

Dodano po 31 minutach 34 sekundach:
Możliwe, że \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) są liczbami parzystymi i żaden wynik nie jest liczba nieparzystą?
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Liczby (a,b) - osiągalne

Post autor: Dasio11 »

Jakie otrzymujesz rozwiązania?
Antoni_Luczak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2021, o 13:24
Płeć: Mężczyzna
wiek: 14

Re: Liczby (a,b) - osiągalne

Post autor: Antoni_Luczak »

Brombal pisze: 11 wrz 2021, o 16:43 A gdyby \(\displaystyle{ b=59}\)?

Dodano po 31 minutach 34 sekundach:
Możliwe, że \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) są liczbami parzystymi i żaden wynik nie jest liczba nieparzystą?
Chyba już wiem o co chodzi, jest to pomyłka z mojej strony, wynika z tego, że w nawiasach a i b są pomniejszone o jeden, przez co źle wypisałem rozwiązania
ODPOWIEDZ