Funkcja modulo 26

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Rokush
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2019, o 03:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 4 razy

Funkcja modulo 26

Post autor: Rokush »

Ostatnio natknąłem się na taki problem:
Niech \(\displaystyle{ A=\left\{ 1,2,...,26\right\} }\). Czy istnieje taki wielomian \(\displaystyle{ g(a,b,c)}\) skończonego stopnia, taki że funkcja \(\displaystyle{ F(a,b,c)}\) zadania wzorem \(\displaystyle{ F(a,b,c)=a+b+c+g(a,b,c)}\) która \(\displaystyle{ \forall a,b,c \in A}\) spełnia warunek \(\displaystyle{ F(a,b,c) \cdot F(a,b,c) \equiv 1\bmod 26}\)
I najbardziej zależałoby mi na wskazaniu takiej funkcji, ponieważ potrzebuje jej explicite do projektu z informatyki ale nie mam pojęcia jak taką funkcję znaleźć, a tym bardziej czy ona w ogóle istnieje stąd moja prośba o pomoc.
Ostatnio zmieniony 4 cze 2021, o 11:34 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Funkcja modulo 26

Post autor: a4karo »

`g(a,b,c)=1-a-b-c`
Rokush
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2019, o 03:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 4 razy

Re: Funkcja modulo 26

Post autor: Rokush »

Właściwie trochę źle sformułowałem problem. Chodzi o to że do programu wprowadzamy liczby \(\displaystyle{ a,b,c}\) a następnie jakąś literę, nazwijmy ją \(\displaystyle{ X}\). Program konwertuje ją na liczbę, zwraca nam \(\displaystyle{ X'}\) zadane wzorem \(\displaystyle{ F(a,b,c) \cdot X}\) \(\displaystyle{ mod26}\) po czym \(\displaystyle{ X'}\) konwertuje znowu na literę którą zwraca. I teraz jeśli do tego samego programu wstawimy \(\displaystyle{ X'}\) to powinien nam zwrócić wyjściowe \(\displaystyle{ X}\). I najprościej by było oczywiście żeby \(\displaystyle{ F(a,b,c)=1}\) ale wtedy cały program mijałby się z celem, dlatego poszukuje jak najbardziej prostej funkcji \(\displaystyle{ F}\) która najlepiej jakby była wielomianem
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Funkcja modulo 26

Post autor: Bran »

No to a4karo podał Ci konkretny wielomian, jak chcesz inny, to masz jeszcze opcje:
\(\displaystyle{ g(a, b, c) = 25 - a - b - c,}\)

więcej wielomianów spełniających Twój warunek (według mnie) nie znajdziesz.
ODPOWIEDZ