Własność ciągu

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11360
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Własność ciągu

Post autor: mol_ksiazkowy »

Udowodnić, że jeśli ciąg jest określony \(\displaystyle{ a_0 = 0 \\ a_1=1 \\ a_{n}=2a_{n-1}+ a_{n-2} }\) to licznik i mianownik ułamka nieskracalnego \(\displaystyle{ \frac{a_n}{n} }\) są nieparzyste
DamianTL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 3 mar 2021, o 21:09
Płeć: Mężczyzna
wiek: 24
Pomógł: 1 raz

Re: Własność ciągu

Post autor: DamianTL »

Ciąg dla indeksów parzystych przyjmuje wartości parzyste, więc jeżeli ułamek \(\displaystyle{ \frac{a_n}{n}}\) jest nieskracalny, to jest nieparzysty (w innym wypadku da się go skrócić przez \(\displaystyle{ 2}\)). Ciąg dla indeksów nieparzystych przyjmuje wartości nieparzyste.

Skoro ułamek nieskracalny musi mieć indeks (a tym samym wartość) nieparzystą, to zarówno jego licznik i mianownik są nieparzyste.

Domyślam się więc, że cały ciężar polega na udowodnieniu, że ciąg dla indeksów parzystych przyjmuje wartości parzyste, a dla nieparzystych nieparzyste.

Przyjmijmy nie wprost, że istnieje takie \(\displaystyle{ n}\) parzyste, że \(\displaystyle{ a_{n}}\) jest nieparzyste. Z zasady minimum istnieje najmniejsze takie \(\displaystyle{ n.}\) Zatem \(\displaystyle{ a_{n-2}}\) jest parzyste, z definicji ciągu mamy \(\displaystyle{ a_n = 2 \cdot a_{n-1} + a_{n-2}}\) co jako suma dwóch liczb parzystych jest parzyste. To daje sprzeczność i kończy dowód.

Analogicznie można udowodnić, że dla dowolnego \(\displaystyle{ n}\) nieparzystego jego wartości są nieparzyste.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10216
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Własność ciągu

Post autor: Dasio11 »

Przypuszczam że niewłaściwie interpretujesz treść zadania. Nie chodzi o wykazanie że dla tych \(\displaystyle{ n}\), dla których ułamek \(\displaystyle{ \frac{a_n}{n}}\) jest nieskracalny, licznik i mianownik ułamka są nieparzyste (co w istocie jest dość trywialne). Chodzi o wykazanie, że dla każdego \(\displaystyle{ n}\) po sprowadzeniu ułamka \(\displaystyle{ \frac{a_n}{n}}\) do postaci nieskracalnej licznik i mianownik staną się nieparzyste.
ODPOWIEDZ