Granica dolna

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3392
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 975 razy
Pomógł: 3 razy

Granica dolna

Post autor: max123321 »

Udowodnić, że \(\displaystyle{ \liminf_{ n\to\infty } \frac{\phi (n)}{n}=0 }\).

(wskazówka: wykorzystaj fakt, że suma szeregu liczb pierwszych jest rozbieżna)

Jak to zrobić? Może mi ktoś pomóc? Nie mam napisane, do czego dąży \(\displaystyle{ n}\) w tej granicy, ale pewnie do nieskończoności?
Ostatnio zmieniony 21 mar 2021, o 16:52 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10218
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Granica dolna

Post autor: Dasio11 »

Jest znany wzór na funkcję Eulera - wstaw go do wyrażenia \(\displaystyle{ \frac{\phi(n)}{n}}\) i zastanów się jakie trzeba wziąć \(\displaystyle{ n}\), żeby wartość wyszła jak najmniejsza.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Granica dolna

Post autor: Janusz Tracz »

Zdefiniujmy ciąg (podciąg) liczb naturalnych \(\displaystyle{ n \sharp = \prod_{p \le n}^{}p}\) innymi słowy \(\displaystyle{ \prod_{i=1}^{\pi (n)}p_i }\). Zauważmy, że:
\(\displaystyle{ \frac{\phi \left( n \sharp \right)}{n \sharp} = \prod_{p \le n}^{}\left( 1- \frac{1}{p} \right) \approx \frac{e^{-\gamma}}{\ln n} }\)
Przy czym ostatnie szacowanie wynika z

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Mertens%27_theorems#In_number_theory
.

Można też bardziej elementarnie. Zauważmy, że \(\displaystyle{ 1-x \le \exp\left( -x\right) }\) dla \(\displaystyle{ x\in \RR}\) zatem:

\(\displaystyle{ \frac{\phi \left( n \sharp \right)}{n \sharp} = \prod_{p \le n}^{}\left( 1- \frac{1}{p} \right) \le \exp\left( - \sum_{p \le n}^{} \frac{1}{p} \right)\:\xrightarrow[]{n\to \infty }\:0 }\)

co wynika ze znanego faktu, iż suma odwrotności liczb pierwszych jest rozbieżna.
Przepraszam Dasio11 ale zbyt długo robiłem to zadanie i wypisywałem jest tu by nie dodać teraz odpowiedzi.
ODPOWIEDZ