Rozkład wielomianu w pierścieniu

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
qwerty355
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 24 maja 2015, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Rozkład wielomianu w pierścieniu

Post autor: qwerty355 »

Mam problem z rozkładaniem wielomianów na czynniki w danym pierścieniu. Jeśli mam dany wielomian, np. \(\displaystyle{ x^2 + 2x + 2 }\) i rozkładam go na czynniki w pierścieniu \(\displaystyle{ \ZZ_5[x]}\), to powinienem otrzymać \(\displaystyle{ (x-1)(x-2)}\). Nie wiem jednak, jak dojść do takiego rozwiązania. Łatwo można zgadnąć, że \(\displaystyle{ 1 }\) zeruje ten wielomian w pierścieniu \(\displaystyle{ \ZZ_5[x]}\) i następnie podzielić go przez \(\displaystyle{ x -1 }\). Czy istnieje jakiś inny sposób, aby znaleźć pierwiastki wielomianu w pierścieniu bez zgadywania jednego z nich? O ile w tym przykładzie w łatwy sposób można było odgadnąć jeden z pierwiastków, to w innym przykładzie: \(\displaystyle{ 3x^2 + 5 }\) w pierścieniu \(\displaystyle{ \ZZ_7[x]}\) nie jest to takie oczywiste. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, w jaki sposób mogę rozłożyć ten wielomian na czynniki lub przedstawić sposób na rozwiązywanie tego typu zadań?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Rozkład wielomianu w pierścieniu

Post autor: a4karo »

Deltę policz
qwerty355
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 24 maja 2015, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Re: Rozkład wielomianu w pierścieniu

Post autor: qwerty355 »

Po policzeniu delty i pierwiastków równania \(\displaystyle{ x^{2} + 2x + 2 }\) otrzymuję \(\displaystyle{ x_1 = -1 - i }\) oraz \(\displaystyle{ x_2 = -1 + i }\). Nie wiem jednak, jak to się ma do pierwiastków w pierścieniu - skąd otrzymać, że to \(\displaystyle{ 1 }\) i \(\displaystyle{ 2 }\) ?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Rozkład wielomianu w pierścieniu

Post autor: a4karo »

A skąd bierzesz `i`? Pierwiastek masz policzyc z `\ZZ_7`

Dodano po 29 sekundach:
Tam nie ma liczb ujemnych,
qwerty355
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 24 maja 2015, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Re: Rozkład wielomianu w pierścieniu

Post autor: qwerty355 »

Ten przykład jest akurat w \(\displaystyle{ \ZZ_5 }\), kolejny jest w \(\displaystyle{ \ZZ_7 }\). Więc jeśli delta wychodzi \(\displaystyle{ -4 }\) to mam przyjąć, że w \(\displaystyle{ \ZZ_5}\) będzie to \(\displaystyle{ 1 }\) i analogicznie wyliczyć \(\displaystyle{ x_1 }\) i \(\displaystyle{ x_2 }\)?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Rozkład wielomianu w pierścieniu

Post autor: a4karo »

Tak
qwerty355
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 24 maja 2015, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Re: Rozkład wielomianu w pierścieniu

Post autor: qwerty355 »

Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ