Jaki ciąg

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11378
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Jaki ciąg

Post autor: mol_ksiazkowy »

Czy istnieje ciąg nieskończony \(\displaystyle{ a_1, a_2, a_3, ...}\) liczb całkowitych dodatnich taki, że
i) żadne \(\displaystyle{ a_j}\) nie dzieli \(\displaystyle{ a_i}\), gdy \(\displaystyle{ i \neq j}\)
ii) dowolne \(\displaystyle{ a_j, a_i}\) nie są względnie pierwsze
iii) nie istnieje \(\displaystyle{ p>1}\), które dzieli wszystkie \(\displaystyle{ a_j}\) dla \(\displaystyle{ j=1, 2, 3, ...}\)
?
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Bran »

Biorąc pod uwagę, że i) i ii) się wykluczają, to mniemam, że to są podpunkty.

i) Tak, ciąg wszystkich liczb pierwszych jest takim ciągiem.
ii) Tak, ciąg wszystkich liczb parzystych dodatnich.
iii) Tak, ciąg wszystkich liczb naturalnych dodatnich.

I czemu mam wrażenie, że nie o to chodziło? :lol:
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Dasio11 »

Oczywiście chodzi o ciąg mający wszystkie trzy własności jednocześnie. Jeśli uważasz, że nawet dwa pierwsze warunki są sprzeczne, to podaj dowód.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Jan Kraszewski »

Dasio11 pisze: 10 sie 2020, o 10:39Jeśli uważasz, że nawet dwa pierwsze warunki są sprzeczne, to podaj dowód.
Albo poszukaj prostego ciągu, który spełnia i) i ii) (ale niestety nie spełnia iii)...).

JK
Brombal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Brombal »

Ciąg iloczynów liczb pierwszych, którego wyrazy (iloczyny) maja co najmniej jedna liczbę pierwszą (rożną dla rożnych wyrazów) wspólną z każdym innym wyrazem oraz jednocześnie co najmniej jedną (w wyrazie) liczbę pierwszą różna od pozostałych wyrazów.
Np.
\(\displaystyle{ a_{i} =p _{i-1} ! \cdot p _{i}=p _{i} ! }\)
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Bran »

Dasio11 pisze: 10 sie 2020, o 10:39 Oczywiście chodzi o ciąg mający wszystkie trzy własności jednocześnie. Jeśli uważasz, że nawet dwa pierwsze warunki są sprzeczne, to podaj dowód.
Prawda, pomyliłem podstawowe rzeczy, mój błąd - przepraszam.
Brombal pisze: 10 sie 2020, o 12:12 Ciąg iloczynów liczb pierwszych, którego wyrazy (iloczyny) maja co najmniej jedna liczbę pierwszą (rożną dla rożnych wyrazów) wspólną z każdym innym wyrazem oraz jednocześnie co najmniej jedną (w wyrazie) liczbę pierwszą różna od pozostałych wyrazów.
Np.
\(\displaystyle{ a_{i} =p _{i-1} ! \cdot p _{i}=p _{i} ! }\)
Wydaje mi się, że w Twoim ciągu liczba \(\displaystyle{ 2}\) dzieli wszystkie wyrazy tego ciągu, a takiej liczby miało nie być (iii). Oczywiście mogę się mylić.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Premislav »

To jest całkiem proste, taki ciąg istnieje.
Niech \(\displaystyle{ b_{i}=p_{i+3}, \ i=1,2\ldots}\), gdzie \(\displaystyle{ p_{j}}\) oznacza \(\displaystyle{ j}\)-tą liczbę pierwszą. Niech
\(\displaystyle{ a_{i}=x_{i}b_{i}}\), gdzie
\(\displaystyle{ x_{i}=\begin{cases}2\cdot 3 \text{ gdy }i\equiv 1\pmod{3}\\2\cdot 5\text{ gdy } i\equiv 2\pmod{3}\\3\cdot 5 \text{ gdy }i\equiv 0\pmod{3}\end{cases}}\). Wówczas ciąg \(\displaystyle{ (a_{i})_{i=1}^{+\infty}}\) spełnia warunki zadania.
Istotnie, wyrazy o indeksach dających reszty \(\displaystyle{ 0,1}\) modulo trzy nie są względnie pierwsze, bo dzielą się przez \(\displaystyle{ 3}\), wyrazy o indeksach dających reszty \(\displaystyle{ 0,2}\) modulo trzy nie są względnie pierwsze, bo dzielą się przez \(\displaystyle{ 5}\), a wyrazy o indeksach dających reszty \(\displaystyle{ 1,2}\) modulo trzy nie są względnie pierwsze, bo dzielą się przez \(\displaystyle{ 2}\). Tym bardziej wyrazy o indeksach przystających modulo trzy nie są względni pierwsze. No i reszta warunków też zachodzi, czego nie chce mi się rozpisywać.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Janusz Tracz »

Ogólnie szukanie takich ciągów można sprowadzić do szukania elementów pewnej nieskończonej macierzy (choć to raczej tabliczka liczb). Myślałem nad zadaniem w ten sposób, że każdy wyraz szukanego ciągu \(\displaystyle{ a_n}\) reprezentowałem w postaci \(\displaystyle{ \prod_{i}^{}p_i^{\nu_{p_i}(a_n)} }\), a to traktowałem jako wektor postaci \(\displaystyle{ \left\langle \nu_{2}(a_n),\nu_{3}(a_n),\nu_{5}(a_n),... \right\rangle }\) tworząc tym samym równoważność pomiędzy szukaniem ciągu \(\displaystyle{ a_n}\) w jawnej postaci, a szukaniem ciągu takich wektorów. Dla ułatwienia założyłem też, że zawsze \(\displaystyle{ \nu_{p_i}(a_n)\in \left\{ 0,1\right\} }\) to znaczy dla każdego \(\displaystyle{ p_i}\) oraz \(\displaystyle{ a_n}\). Wtedy szukamy takiej tabliczki zer i jedynek która:

\(\displaystyle{ (i)}\) żadne \(\displaystyle{ a_j}\) nie dziali \(\displaystyle{ a_i}\) (\(\displaystyle{ j \neq i}\)) \(\displaystyle{ \leftrightsquigarrow}\) to w naszym kontekście oznacza, że dla dowolnych wybranych wierszy \(\displaystyle{ \left\langle \nu_{2}(a_i),\nu_{3}(a_i),\nu_{5}(a_i),... \right\rangle }\) oraz \(\displaystyle{ \left\langle \nu_{2}(a_j),\nu_{3}(a_j),\nu_{5}(a_j),... \right\rangle }\) na jakiejś pozycji indeksowanej liczbą pierwszą wystąpi zero w wierszu \(\displaystyle{ i}\) przy jednoczesnym wystąpieniu jedynki na ten pozycji w wierszu \(\displaystyle{ j}\) i odwrotnie.

\(\displaystyle{ (ii)}\) dowolne \(\displaystyle{ a_i}\) oraz \(\displaystyle{ a_j}\) nie są względnie pierwsze \(\displaystyle{ \leftrightsquigarrow}\) to w naszym kontekście oznacza, że dla dowolnych wybranych wierszy na jakiejś pozycji indeksowanej liczbą pierwszą wystąpią jednocześnie jedynki w wierszu \(\displaystyle{ i}\) oraz \(\displaystyle{ j}\).

\(\displaystyle{ (iii)}\) nie istnieje \(\displaystyle{ p>1}\) dzielące wszystkie \(\displaystyle{ a_i}\) \(\displaystyle{ \leftrightsquigarrow}\) w naszym kontekście oznacza, że tabelka taka nie ma kolumny samych jedynek.

Widać, że tabelka (parafraza pomysłu Premislava):
\(\displaystyle{ a_1\leftrightsquigarrow \left\langle \red{1,1,0},\blue{1,0,0,0,0...}\right\rangle }\)
\(\displaystyle{ a_2\leftrightsquigarrow \left\langle \red{1,0,1},\blue{0,1,0,0,0...}\right\rangle }\)
\(\displaystyle{ a_3\leftrightsquigarrow \left\langle \red{0,1,1},\blue{0,0,1,0,0...}\right\rangle }\)
\(\displaystyle{ a_4\leftrightsquigarrow \left\langle \red{1,1,0},\blue{0,0,0,1,0...}\right\rangle }\)
\(\displaystyle{ a_5\leftrightsquigarrow \left\langle \red{1,0,1},\blue{0,0,0,0,1...}\right\rangle }\)
\(\displaystyle{ \text{itd.}}\)
spełnia wszystkie wymogi w zmienianym kontekście. Zaznaczyłem taż kolorami co jest za co odpowiedzialne. Warunek \(\displaystyle{ (i)}\) jest spełniony ze względy na niebieską część. Wybierając dwa wiersze wybieramy dwie liczby które mają co najmniej jedną liczbę pierwszą różną w swych faktoryzacjach zatem się nie dzielą. Czerwona część odpowiada za warunek \(\displaystyle{ (ii)}\) w taki sposób, że dowolnie wybrane wiersze mają zawsze jakąś wspólną jedynkę, zatem największy wspólny dzielnik liczb odpowiadającym tym wierszą to \(\displaystyle{ 2}\) lub \(\displaystyle{ 3}\) lub \(\displaystyle{ 5}\). Widać też, że w całej tabelce nie ma kolumny samych jedynek więc spełniony jest warunek \(\displaystyle{ (iii)}\).
Brombal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Brombal »

A może tak?
\(\displaystyle{ a _{i} = \frac{p _{(i+2)}! }{p _{( \frac{i}{2}- \left[ \frac{i}{2}\right] +1 ) } } }\)
gdzie \(\displaystyle{ p _{i} }\) - i- ta liczba pierwsza
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: a4karo »

Brombal pisze: 12 sie 2020, o 09:25 A może tak?
\(\displaystyle{ a _{i} = \frac{p _{(i+2)}! }{p _{( \frac{i}{2}- \left[ \frac{i}{2}\right] +1 ) } } }\)
gdzie \(\displaystyle{ p _{i} }\) - i- ta liczba pierwsza
Ten wzór nie ma sensu. Ile to jest `a_3? `
Brombal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Brombal »

No nie ma sensu myślałem o takim
\(\displaystyle{ { a _{i} = \frac{p _{(i+2)}! }{p _{( 2 \cdot (\frac{i}{2}- \left[ \frac{i}{2}\right])+1 ) } } }}\)
Ale jest do niczego
Albo takim?
\(\displaystyle{ a _{i} = \frac{p _{(i+2)} !}{p _{i} } }\)
\(\displaystyle{ a _{1} =15}\)
\(\displaystyle{ a _{2} =70}\)
\(\displaystyle{ a _{3} =462}\)
\(\displaystyle{ a _{4} =4290}\)
\(\displaystyle{ a _{5} =46410}\)
\(\displaystyle{ a _{6} =746130}\)
...

Dodano po 19 godzinach 49 minutach 38 sekundach:
No teraz to już dam prawidłowy wzór ;-) (natchnięty tabelką)

\(\displaystyle{ a _{i} =p _{(i+3)} \frac{p _{3}! }{p _{(3 \cdot ( \frac{i}{3} - \left[ \frac{i}{3}\right] ))} } }\)
Ten nawias kwadratowy to ma być cecha...

Dodano po 4 godzinach 42 minutach 59 sekundach:
No i jak zwykle skopałem
miało być
\(\displaystyle{ a _{i} =p _{(i+3)} \cdot \frac{p _{3}! }{p _{(1+3 \cdot ( \frac{i+3}{3} - \left[ \frac{i+3}{3}\right] ))} } }\)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: a4karo »

Brombal, mam nadzieję, że zdajes sobie sprawę z tego, że `p_3!` to nie jest `2\cdot 3\cdot 5` tylko `5!`
Brombal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Brombal »

a4karo pisze: 13 sie 2020, o 11:43 Brombal, mam nadzieję, że zdajes sobie sprawę z tego, że `p_3!` to nie jest `2\cdot 3\cdot 5` tylko `5!`
Teraz już tak ;-).
To może zastąpię to liczbą 30?
Jak zapisuje się iloczyn kolejnych liczb pierwszych? Musimy dziubać \(\displaystyle{ \prod_{i=1}^{n} p _{i} }\)?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: a4karo »

Tak, albo możesz sobie zdefiniować jakiś symbol
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Jaki ciąg

Post autor: Dasio11 »

W matematyce akademickiej nie ma specjalnego symbolu, ale w środowiskach konkursowo-dydaktycznych zdefiniowano taką operację - było to chyba przy okazji wrocławskiej KOMY w 2009 roku - mianowicie pierwsznię, \(\displaystyle{ p\#}\) (

Kod: Zaznacz cały

http://static.scholaris.pl/89/20150505_5548aeb2217a5/jak_pracowac_z_uczniem_zdolnym_poradnik_nauczyciela_matematyki_red_m_mikolajczyk.pdf#page=97
).
ODPOWIEDZ