Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Straczynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 27 maja 2019, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: południe
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Straczynski »

Dzień dobry. Nie jestem z wykształcenia matematykiem ale przyszedłem tutaj żeby podzielić się moim spostrzeżeniem i uzyskać krytykę na jego temat. Zauważyłem cykle które można przedstawić w formie szeregu liczb których suma odpowiada kolejnym wynikom mnożenia:

\(\displaystyle{ p _{1} \cdot p_{2} \cdot p_{3} \cdot p_{4} \cdot}\) (...)

Tutaj p to kolejne liczby pierwsze. Postaram się to możliwie najprościej wyjaśnić. Przyda się tu sito Eratostenesa. Sito tworzymy zaznaczając na osi wielokrotności kolejnych liczb pierwszych zaczynając od ich kwadratów. Dla 2 oznaczyć należy co drugą liczbę zaczynając od 4, następnie oznaczamy wielokrotności 3 zaczynając od 9.

Kod: Zaznacz cały

https://i.postimg.cc/gJm28VwY/Obrazek1.png


Przy oznaczaniu wielokrotności kolejnej liczby pierwszej (tu 3) natrafiamy na sytuację w której pewne pola oznaczone sa kolejny raz. Skupmy się na tych polach które są oznaczane pierwszy raz:

Kod: Zaznacz cały

https://i.postimg.cc/fWHRS0MN/Obrazek2.png


Połowa "trójek" dubluje się z dwójkami jako dzielnik dlatego zaznaczamy co drugą. Biorąc pod uwagę 3 i niższe liczby pierwsze, 3 dzieli samodzielnie na co szóstej pozycji na osi liczbowej. 6/3=2 więc dla zbioru dzielników pierwszych <2,3> 3 dzieli samodzielnie w cyklu który można określić liczbą 2. Dla 2 cykl obrazuje liczba 1 ponieważ 2/2=1.

Dodajmy teraz 5. Dla zbioru dzielników pierwszych <2,3,5> 5 dzieli samodzielnie swój kwadrat a potem 35 i 55, następnie 65 i 85, potem 95 i 115. Najpierw co 10 a potem co 20 i cykl się powtarza. 10/5=2 a 20/5=4 dlatego ten cykl obrazują liczby 2 i 4.

Następnie dodajmy 7. Dla zbioru liczb pierwszych <2,3,5,7> 7 dzieli samodzielnie w cyklu 4,2,4,2,4,6,2,6. To znaczy, że dzieli samodzielnie na liczbach 49 a potem wg. cyklu: 49+4*7, 49+4*7+2*7, 49+4*7+2*7+4*7 itd. Tak jak poprzednie cykl powtarza się w nieskończonośc na osi liczbowej.

https://i.postimg.cc/Hxzs2r5b/Obrazek3.png

Na obrazku nie widać całego cyklu dla 7, obrazki wstawiam tylko, żeby mój tok rozumowania był jasny. W Excel można stworzyć arkusz do sprawdzania wyliczeń czy cykl się zgadza - właśnie czymś takim badałem temat.

Analogiczny cykl krotności dla 11 to: 2, 4, 2, 4, 6, 2, 6, 4, 2, 4, 6, 6, 2, 6, 4, 2, 6, 4, 6, 8, 4, 2, 4, 2, 4, 8, 6, 4, 6, 2, 4, 6, 2, 6, 6, 4, 2, 4, 6, 2, 6, 4, 2, 4, 2, 10, 2, 10. Szereg który obrazuje cykl ma 48 elementów. Cykl dla 13 ma ich już 480 ale również tak jak poprzednie zapętla się.

Poniższa tabela zawiera szeregi liczb które obrazują wyżej opisane cykle dla pierwszych 6 liczb pierwszych a także sumę elementów w szeregu:

https://i.postimg.cc/Wz4pfs6C/Obrazek4.png

Z powyższego wynika, że dla \(\displaystyle{ p_{n}}\) suma szeregu jest równa iloczynowi wszystkich \(\displaystyle{ p_{<n}}\) czyli \(\displaystyle{ p_{1} \cdot p_{2} \cdot (...) \cdot p_{n-1}}\) przykładowo dla 13 suma wynosi 2310 czyli tyle samo co \(\displaystyle{ 2 \cdot 3 \cdot 5 \cdot 7 \cdot 11}\)

Oprócz sum szeregów ciekawe są też iloczyny ich elementów powiększone lub pomniejszone o 1, jednak nie wiem czy wszystkie szeregi kreują liczby pierwsze w ten sposób bo nie mogę łatwo sprawdzić pierwszości takich liczb jak np. 17'646'041'011'097'300'076'645'580'801 (iloczyn szeregu dla 11 powiększony o 1).

Ciekawie wygląda też szereg tworzony przez liczbę elementów w kolejnych szeregach: 1,1,2,8,48,480 wygląda to tak jakby:
\(\displaystyle{ a_{1} = 1}\)
\(\displaystyle{ a_{2} = 1}\)
a następnie:
\(\displaystyle{ a_{n} = ( a_{1} + a_{2} + (...) + a_{n-1} ) 2^{n-3}}\)

Zauważyłem to oglądając zapętlające się szeregi, nie mam matematycznego dowodu na to, że zapętlają się w nieskończoność. Nie widzę niczego co mogło by je w tym zmącić. Traktuję to jako hipotezę a nie twierdzenie.

Prośba do użytkowników forum o opinie na ww. temat. Jeżeli to spostrzeżenie da się lepiej zapisać symbolami matematycznymi to również prosiłbym o uwagi na ten temat. Obrazków nie wklejałem tylko linki bo się okazało, że są za szerokie.
Chichot Hioba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 4 maja 2019, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Chichot Hioba »

Napracowałeś się, żeby nam to przedstawić, więc nie wypada nie odpowiedzieć.

Jednak zanim się odniosę, powiedz proszę co masz na myśli mówiąc:
Straczynski pisze:Z powyższego wynika, że dla \(\displaystyle{ p_{n}}\) suma szeregu jest równa iloczynowi wszystkich \(\displaystyle{ p_{<n}}\) czyli \(\displaystyle{ p_{1} \cdot p_{2} \cdot (...) \cdot p_{n-1}}\) przykładowo dla \(\displaystyle{ 13}\) suma wynosi \(\displaystyle{ 2310}\) czyli tyle samo co \(\displaystyle{ 2 \cdot 3 \cdot 5 \cdot 7 \cdot 11}\)
?

Suma jakiego szeregu?
Straczynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 27 maja 2019, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: południe
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Straczynski »

No właśnie cały post miał na celu wyjaśnienie skąd wziąłem szereg cyfr dla każdego \(\displaystyle{ p_{n}}\) dlatego starałem się to opisać możliwie najprościej jak taki szereg stopniowo powstaje wychodząc od sita Eratostenesa. Postaram się to zwięźlej sformułować:

Jest to taki szereg którego liczby są kolejnymi wielokrotnościami \(\displaystyle{ p_{n}}\) które dodane do \(\displaystyle{ p_{n}^{2}}\) tworzą liczby dla których \(\displaystyle{ p_{n}}\) jest jedynym dzielnikiem pośród liczb takich, że \(\displaystyle{ p_{ \le n}}\)

Szereg ten charakteryzuje jednocześnie cykl, ponieważ zapętla się. Dla \(\displaystyle{ 5}\):
\(\displaystyle{ 5^{2} = 25 \\
5^{2} + 2 \cdot 5 = 35 \\
5^{2} + 2 \cdot 5 + 4 \cdot 5 = 55}\)

lub prościej:
\(\displaystyle{ 5^{2} = 25 \\
25 + 2 \cdot 5 = 35 \\
35 + 4 \cdot 5 = 55 \\
55 + 2 \cdot 5 = 65 \\
65 + 4 \cdot 5 = 85}\)

itd. w nieskończoność

Stąd dla \(\displaystyle{ p_{n} = 5}\) szereg to \(\displaystyle{ 2, 4}\). Ponieważ te wielokrotności \(\displaystyle{ 5}\) dodawane kolejno do kwadratu \(\displaystyle{ 5}\) tworzą liczby dla których \(\displaystyle{ 5}\) jest jedynym dzielnikiem pierwszym ze zbioru obejmującego \(\displaystyle{ 5}\) i niższe liczby pierwsze czyli \(\displaystyle{ 2, 3, 5}\).

Dla każdego \(\displaystyle{ p_{n}}\) można stworzyć taki szereg, suma liczb tego szeregu równa jest iloczynowi wszystkich \(\displaystyle{ p_{<n}.}\)
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, o 16:30 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Chichot Hioba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 4 maja 2019, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Chichot Hioba »

Ciekawa zależność...

Dla pierwszej liczby pierwszej zagadnienie nie ma sensu, bo nie ma wcześniej żadnych liczb pierwszych, a dla drugiej nie działa.

Zatem rozumiem, że zaczynamy od \(\displaystyle{ p_3 = 5}\)?

Sprawdzanie tego dla \(\displaystyle{ p_4 = 7}\) i dalej jest męczące, można ewentualnie wrzucić, żeby to komputer przemielił, ale to może ktoś bardziej zaawansowany w programowaniu niż ja...

Natomiast matematycznie wypadłoby sprawdzić najpierw czy dla każdej liczby pierwsze począwszy od trzeciej istnieje taki cykl.
Pomyślę jeszcze nad tym.

Można łatwo udowodnić, że cyfry w tego cyklu będą zawsze parzyste. Teraz jednak nie mogę wpaść na nic mądrzejszego, wrócę do tego jak będę miał ciut więcej czasu.
Może w międzyczasie ktoś zauważy coś więcej.
Straczynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 27 maja 2019, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: południe
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Straczynski »

Chichot Hioba pisze: Dla pierwszej liczby pierwszej zagadnienie nie ma sensu, bo nie ma wcześniej żadnych liczb pierwszych, a dla drugiej nie działa.

Zatem rozumiem, że zaczynamy od \(\displaystyle{ p_3 = 5}\)?
\(\displaystyle{ 3}\) ma sumę cyklu \(\displaystyle{ 2}\) ale nie wiem czy uprawnione jest uznawanie tego za \(\displaystyle{ p_{1} = 2}\) którego nie ma przez co pomnożyć.

Muszę jeszcze wycofać się z tej dygresji:
Straczynski pisze:Ciekawie wygląda też szereg tworzony przez liczbę elementów w kolejnych szeregach: 1,1,2,8,48,480 wygląda to tak jakby:
\(\displaystyle{ a_{1} = 1}\)
\(\displaystyle{ a_{2} = 1}\)
a następnie:
\(\displaystyle{ a_{n} = ( a_{1} + a_{2} + (...) + a_{n-1} ) 2^{n-3}}\)
W tym układzie średnia wartość liczb w kolejnych szeregach musiałaby być mniejsza od 1 a to niemożliwe. Poza tym cykl (szereg) dla 17 powinien mieć ok 6000 elementów (wyszacowałem to z wykresu który rysują sumy kolejnych szeregów dzielone przez liczbę ich elementów).

Dziękuję za twój odzew. Wygląda na to, że "na piechotę" będę musiał sprawdzić 17 (tylko częściowo zautomatyzowałem proces) dlatego może to trochę zająć ale jak policzę to wrócę.
Chichot Hioba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 4 maja 2019, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 5 razy

Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Chichot Hioba »

Straczynski pisze:\(\displaystyle{ 3}\) ma sumę cyklu \(\displaystyle{ 2}\) ale nie wiem czy uprawnione jest uznawanie tego za \(\displaystyle{ p_{1} = 2}\) którego nie ma przez co pomnożyć.
Tak, prawda - niedopatrzenie.

Straczynski pisze:Wygląda na to, że "na piechotę" będę musiał sprawdzić 17 (tylko częściowo zautomatyzowałem proces) dlatego może to trochę zająć ale jak policzę to wrócę.
A potrzebne Ci to do czegoś więcej niż teoretyczne rozważania? Może ktoś mądrzejszy ode mnie się skusi i podda jakąś myśl...

Rozumiem, że chcesz sprawdzić \(\displaystyle{ 17}\) jako kolejną liczbę pierwszą? Chwali się taka zawziętość. Znamy z historii matematyków takich jak J. Bertrand, który sprawdził "ręcznie" swój postulat dla blisko \(\displaystyle{ 3 \ 000 \ 000}\) liczb naturalnych (trzeba zaznaczyć, że nie miał do dyspozycji komputera).
Kera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2014, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Kera »

Według moich obliczeń szereg dla liczby \(\displaystyle{ 17}\) wynosi \(\displaystyle{ 7680}\) elementów , zaś dla liczby \(\displaystyle{ 19}\) wynosi \(\displaystyle{ 19968}\) elementów. Podana przez ciebie liczba jest pierwsza. Interesujące.
Straczynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 27 maja 2019, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: południe
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Straczynski »

Stworzyłem arkusz który sam tworzy szereg dla 17. Były problemy techniczne bo Excele z Open Office i WPS Office się wieszały ale w końcu się udało (pracowałem na 2 plikach).

Liczba elementów: \(\displaystyle{ 5760}\)
Suma elementów: \(\displaystyle{ 30030}\) czyli \(\displaystyle{ 2 \cdot 3 \cdot 5 \cdot 7 \cdot 11 \cdot 13}\)

Maksymalna wielokrotność w szeregu to \(\displaystyle{ 22}\) a najmniejsza \(\displaystyle{ 2}\)
Kera pisze:Według moich obliczeń szereg dla liczby \(\displaystyle{ 17}\) wynosi \(\displaystyle{ 7680}\) elementów , zaś dla liczby \(\displaystyle{ 19}\) wynosi \(\displaystyle{ 19968}\) elementów. Podana przez ciebie liczba jest pierwsza. Interesujące.
Mi wyszło inaczej. Arkusz którego użyłem liczył to bez żadnych uproszczeń, wprost z kolejnych wielokrotności \(\displaystyle{ 17}\) Teraz nie mam już czasu ale ogółem mogę przygotować czytelny plik z szeregiem z dzieleniem wszystkiego i pokazać. Odnośnie tej sporej liczby z pierwszego posta to jej nie sprawdzałem.

Już same te szeregi i ich sumy które są zgodne z iloczynami liczb pierwszych są zastanawiające a co dopiero gdyby dodatkowo iloczyny tych szeregów \(\displaystyle{ \pm 1}\) były pierwsze... z \(\displaystyle{ 11}\) wychodzą kwadryliardy to co dopiero wyszłoby z \(\displaystyle{ 13}\) albo \(\displaystyle{ 17}\) skoro liczba elementów rośnie wraz z wartościami samych elementów.
Chichot Hioba pisze:A potrzebne Ci to do czegoś więcej niż teoretyczne rozważania? Może ktoś mądrzejszy ode mnie się skusi i podda jakąś myśl...

Rozumiem, że chcesz sprawdzić \(\displaystyle{ 17}\) jako kolejną liczbę pierwszą? Chwali się taka zawziętość. Znamy z historii matematyków takich jak J. Bertrand, który sprawdził "ręcznie" swój postulat dla blisko \(\displaystyle{ 3 \ 000 \ 000}\) liczb naturalnych (trzeba zaznaczyć, że nie miał do dyspozycji komputera).
Na razie nie widzę praktycznego zastosowania dla kwestii sum szeregów ale badanie dalszych zależności być może odkryje coś jeszcze ciekawszego (odnośnie iloczynów to nie wiem bo nie sprawdzałem).

AKTUALIZACJA (29.05.2019 19:00)

Cykl wielokrotności dzielnika pierwszego to szereg liczb które są kolejnymi wielokrotnościami \(\displaystyle{ p_{n}}\) które dodane kolejno do \(\displaystyle{ p_{n}^{2}}\) tworzą liczby dla których \(\displaystyle{ p_{n}}\) jest jedynym dzielnikiem pośród liczb spełniających warunek \(\displaystyle{ p_{ \le n}}\)

Suma tego szeregu dla \(\displaystyle{ p_{n}}\):

\(\displaystyle{ S_{ p_{n} } = \prod_{p \in P}^{ p_{n-1} }}\)

Liczba elementów tego szeregu dla \(\displaystyle{ p_{n}}\):

\(\displaystyle{ E_{ p_{n} } = \prod_{p \in P}^{ p_{n-1} }(p-1)}\)

No dobra zapomniałem o tej stronce: wg. niej 17646041011097300076645580801 jest pierwsze.-- 30 maja 2019, o 16:52 --Nie mogę już edytować posta a zależy mi na dopisaniu poprawki. Na 4 obrazku w pierwszym poście jest błąd w szeregu dla 13. Wkradła się w jednym miejscu liczba 5 zamiast 6 jak wg. wyliczeń. Błąd bo to niepotrzebnie ręcznie przepisywałem.
Kera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2014, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Kera »

Jeżeli nie strzeliłem gafy to iloczyn elementów liczby 13 wynosi:
Ukryta treść:    
Iloczyn elementów liczby \(\displaystyle{ 13}\) powiększony o \(\displaystyle{ \pm 1}\) jest złożony, co oznacza że nie tworzy tylko liczb pierwszych.
Dopiero teraz doczytałem dopisek pomyłka zapisu 5 zamiast 6, ale to nic nie zmienia.
Ukryta treść:    
Straczynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 27 maja 2019, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: południe
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Straczynski »

Dzięki za odzew. Mnie wyszło tak samo mnożenie przy czym nie sprawdziłem czy jest pierwsza. Jakiego programu używasz do testu tak dużych liczb? Ciekaw jestem jaki jest najmniejszy dzielnik.

Nawet jeśli szeregi nie tworzą pierwszych w iloczynie to nie jestem zawiedziony, nie było to głównym założeniem tej hipotezy. Cieszę się, że udało mi się zauważyć skąd bierze się ich liczba elementów i suma.
Kera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2014, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Kera »

Korzystam z CrypToola, do zabawy wystarczy.
Dla minus 1 najmniejszy dzielnik to \(\displaystyle{ 13163707}\), a dla plus 1 to \(\displaystyle{ 11}\).
Brombal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 466
Rejestracja: 1 gru 2015, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Brombal »

@Starczyński -Widzę, że idziesz w dobrym kierunku.
Podpowiem Ci jedynie, że liczba elementów zbioru \(\displaystyle{ k_i}\) dla następnej liczby \(\displaystyle{ p_i}\),
\(\displaystyle{ k_i=k_{i-1} \cdot (p_{i-1}-1)}\)
Kera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2014, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Kera »

Straczynski , tak dla pewności jak masz możliwość obliczyć liczbę elementów dla liczby \(\displaystyle{ 19}\) , to daj znać, wzór co prawda sugeruje ich ilość, ale mam pewne obawy ,że jest niepoprawny. Liczba elementów \(\displaystyle{ 19}\) potwierdzi albo obali moje wątpliwości.
Straczynski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 27 maja 2019, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: południe
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Straczynski »

Brombal pisze:@Starczyński -Widzę, że idziesz w dobrym kierunku.
Podpowiem Ci jedynie, że liczba elementów zbioru \(\displaystyle{ k_i}\) dla następnej liczby \(\displaystyle{ p_i}\),
\(\displaystyle{ k_i=k_{i-1} \cdot (p_{i-1}-1)}\)
Tak to analogia dla tego iloczynu który opisałem wyżej.
Kera pisze:Straczynski , tak dla pewności jak masz możliwość obliczyć liczbę elementów dla liczby \(\displaystyle{ 19}\) , to daj znać, wzór co prawda sugeruje ich ilość, ale mam pewne obawy ,że jest niepoprawny. Liczba elementów \(\displaystyle{ 19}\) potwierdzi albo obali moje wątpliwości.
Może być problem żeby to sprawdzić tą metodą którą robiłem to dotychczas w arkuszu kalkulacyjnym. Przy \(\displaystyle{ 17}\) żeby w ogóle zobaczyć cykl i skopiować gotowy szereg musiałem mieć minimum 45'000 wierszy (zrobiłem 60'000 dla pewności). Biorąc pod uwagę średnią krotność w cyklu tak żeby w ogóle zobaczyć pętle dla \(\displaystyle{ 19}\) musiałbym mieć ok 600'000 wierszy nie mówiąc już o jej potwierdzeniu (co najmniej 2 pełne zapętlenia+potwierdzenie trzeciego cyklu). Przy 60'000 już praktycznie nie dało się pracować.

Interesująca jest średnia krotność w kolejnych szeregach (iloraz sumy szeregu i liczby elementów).

\(\displaystyle{ \frac{\prod_{p \in P}^{ p_{n-1} }}{\prod_{p \in P}^{ p_{n-1} }(p-1)}}\)

Dla 49 liczb \(\displaystyle{ p_{n} > 2}\) zmienia się to tak:

Kod: Zaznacz cały

https://i.postimg.cc/R0HcGfBw/Wykres.png
czyli rośnie ale o coraz mniejszą wartość. I teraz czy to oznacza tzw. zbieżność.
Kera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2014, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Cykle wielokrotności dzielników pierwszych

Post autor: Kera »

Co do 19, albo ilość elementów wynosi \(\displaystyle{ 92160}\) i prawdziwy jest twój wzór, albo wynosi \(\displaystyle{ 80640}\) ,zauważyłem że ilość elementów odpowiada silni, począwszy od \(\displaystyle{ 4! \cdot 2 ^{n}}\) n={1,2,3...} dla kolejnej silni. Wybaczcie nie matematyczny wpis , ale jak już wspomniałem matematyka to nie moja branża.
ODPOWIEDZ