Dzielenie modulo

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Sizer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 lut 2019, o 15:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Dzielenie modulo

Post autor: Sizer »

Witam.
Mam pewien problem. Mamy pewną dużą liczbę \(\displaystyle{ x}\) (przyjmijmy, że ta liczba jest za duża, żeby ją zapisać). Znamy jej resztę z dzielenia modulo \(\displaystyle{ p}\). Innymi słowy wiemy, że \(\displaystyle{ x \equiv k \pmod{p}\right)}\), gdzie \(\displaystyle{ p}\) jest liczbą pierwszą. Chcemy obliczyć \(\displaystyle{ \frac{x}{n} \mod \ p}\), dla jakiegoś \(\displaystyle{ n \in \mathbb{N}}\). Jak to zrobić? Słyszałem, że trzeba użyć odwrotności modulo, ale nie wiem jak się do tego zabrać
Ostatnio zmieniony 7 lut 2019, o 18:18 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Dzielenie modulo

Post autor: Janusz Tracz »

O elementach odwrotnych w arytmetyce \(\displaystyle{ \mod p}\) można mówić w oderwaniu od "dużych liczb". Można więc na chwile zapomnieć o problemie z \(\displaystyle{ x}\) i kłopotami jakie rodzi zapis \(\displaystyle{ \frac{x}{n}\mod p}\). Sama definicja elementu odwrotnego do \(\displaystyle{ a}\) mówi, że jest to taki element \(\displaystyle{ a^{-1}}\), że \(\displaystyle{ aa^{-1}\equiv1\bmod p}\) oczywiście nie jest to ogólna definicja elementu odwrotnego a jej szczególna postać dla arytmetyki \(\displaystyle{ \mod p}\). O istnieniu takiego elementu mówi lemat Bezouta a warunkiem jest by \(\displaystyle{ a,p}\) były względnie pierwsze. Zatem jeśli liczby \(\displaystyle{ n,p}\) są względnie pierwsze to \(\displaystyle{ n}\) ma element odwrotny taki, że \(\displaystyle{ nn^{-1}\equiv1\bmod p}\) i można go policzyć stosując odwrotny algorytm Euklidesa do liczb \(\displaystyle{ n,p}\). Gdy mamy \(\displaystyle{ n^{-1}}\) to kongruencję \(\displaystyle{ x\equivk\bmod p}\) można pomnożyć przez \(\displaystyle{ n^{-1}}\) wtedy dostaniemy do czego przystaje \(\displaystyle{ \frac{x}{n}\mod p}\)
ODPOWIEDZ