Znajdź liczbę niewymierną

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
rafal1802
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lis 2018, o 22:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Znajdź liczbę niewymierną

Post autor: rafal1802 »

Podac przyklad liczb niewymiernych \(\displaystyle{ 16 < x,y < 17}\) takich, ze \(\displaystyle{ x + y}\) jest liczba niewymierna oraz \(\displaystyle{ x \cdot y}\) jest liczba wymierną.
Ostatnio zmieniony 1 lis 2018, o 22:50 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Znajdź liczbę niewymierną

Post autor: Jan Kraszewski »

Próbowałeś coś sam wymyślić? Jak masz problem z \(\displaystyle{ 16 < x,y < 17}\), to może zacznij od \(\displaystyle{ 1 < x,y < 2}\).

JK
rafal1802
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lis 2018, o 22:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Znajdź liczbę niewymierną

Post autor: rafal1802 »

Siedzę nad tym dłuższy czas. Dla innych możliwości rozwiązanie znalazłem bez problemu lecz niestety tutaj, pomimo faktu że rozwiązanie wydaje się proste, nie mogę na nie wpaść
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Znajdź liczbę niewymierną

Post autor: Premislav »

Tutaj przydadzą się wzory Viete'a: weź sobie funkcję kwadratową z małą deltą dodatnią, współczynnikiem przy pierwszej potędze będącym liczbą niewymierną gdzieś między \(\displaystyle{ -34}\) a \(\displaystyle{ -32}\) (no mniej więcej) i wyrazem wolnym będącym dodatnią liczbą wymierną (dobraną tak, by wyróżnik, jak wspomniałem, był odpowiednio mały).
Coś takiego działa:
\(\displaystyle{ x^2-\sqrt{1090}x+ \frac{1089}{4}}\)
Oczywiście pierwiastki tego, a nie samo to…
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Znajdź liczbę niewymierną

Post autor: Jan Kraszewski »

Ponieważ nie widzę zastrzeżenia \(\displaystyle{ x\ne y}\) więc prościej może być znaleźć pomiędzy \(\displaystyle{ 16}\) a \(\displaystyle{ 17}\) niewymierny pierwiastek z liczby wymiernej i wziąć go dwukrotnie jako \(\displaystyle{ x}\) i jako \(\displaystyle{ y}\).

JK
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Znajdź liczbę niewymierną

Post autor: Premislav »

A rzeczywiście, jakkolwiek czasami zdarzyło mi się zdać jakiś egzamin z matematyki, to egzamin z inteligencji (o ile byłby miarodajny) z pewnością bym oblał
rafal1802
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 1 lis 2018, o 22:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Znajdź liczbę niewymierną

Post autor: rafal1802 »

Rzeczywiście nie pomyślałem że mogę wziąć dwa razy tą samą liczbę Jak zawsze najprostsze rozwiązanie jest najcięższe do zauważenia. Dziękuje bardzo za pomoc
ODPOWIEDZ