Liczba dzieląca sumę elementów podzbiorów

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
niunix98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 19 lis 2017, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 17 razy

Liczba dzieląca sumę elementów podzbiorów

Post autor: niunix98 »

Cześć,

Mam proste zadanie:

Udowodnij, że wśród dowolnych pięciu liczb całkowitych można wybrać takie trzy, że ich suma jest podzielna przez trzy. Dowód:
Ukryta treść:    
Zastanawiam się, czy jest metoda na uogólnienie tego zadania, to znaczy, wyznaczyć najmniejsze takie \(\displaystyle{ k}\), że dla dowolnych \(\displaystyle{ k}\) liczb całkowitych można wśród nich wybrać takie \(\displaystyle{ n}\), że ich suma jest podzielna przez \(\displaystyle{ m}\).

Zadanie wydaje się dość abstrakcyjne, ale chodzi mi o to, czy jest lepsze szacowanie na \(\displaystyle{ k}\) niż \(\displaystyle{ k \le (n-1)m + 1}\) w ogólnej sytuacji. Skąd to szacowanie?
Ukryta treść:    
Jednak szacowanie wskazywałoby, że dla \(\displaystyle{ m = 3}\) i \(\displaystyle{ n = 3}\), \(\displaystyle{ k = 3 \cdot 2 + 1 = 7}\), a jednak \(\displaystyle{ k = 5}\) wystarcza. Zauważmy też, że \(\displaystyle{ k = 4}\) nie działa, gdyż kontrprzykładem jest ciąg \(\displaystyle{ (1, 1, 2, 2)}\). Wybierając dowolne trzy liczby i sumując, możemy otrzymać liczbę \(\displaystyle{ 1 + 1 + 2 = 4 \equiv_{3} 1}\) lub \(\displaystyle{ 1 + 2 + 2 = 5 \equiv_{3} 2}\).
ODPOWIEDZ