Reprezentatywność liczb jako sumy liczb Fibonacciego

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Reprezentatywność liczb jako sumy liczb Fibonacciego

Post autor: Janusz Tracz »

Cześć. Zastanawiam się ostatnio nad możliwością rozkładu liczb naturalnych na sumę liczb Fibonacciego. Zacząłem od dość mocnego twierdzenia iż każdą liczbę naturalną można przedstawić jako sumę \(\displaystyle{ 2}\) liczb Fibonacciego. Twierdzenie to okazuje się być nieprawdziwe, co pokazuje przykład \(\displaystyle{ 17}\). Osłabienie twierdzenia to możliwość wykorzystania \(\displaystyle{ 3}\) liczb Fibonacciego, lecz tu również mamy za mało liczb by móc reprezentować wszystkie liczby naturalne.

Heurystycznie czuje że ciąg Fibonacciego jest zbyt "rzadki" w liczbach naturalnych i dla bardzo dużych liczb (niektórych) będzie trzeba użyć dużej ilości liczb Fibonacciego.

Rozważmy na koniec ciąg \(\displaystyle{ \mathcal{F}_n}\) zdefiniowany jako: minimalna liczba liczb Fibonacciego jaka pozwoli zapisać wszystkie liczby mniejsze równe \(\displaystyle{ n}\) jako suma liczb Fibonacciego.
Ukryta treść:    
Zastanawiam się czy ciąg \(\displaystyle{ \mathcal{F}_n}\) jest ograniczony. A jeśli nie jest (co podejrzewam) to jakie jest jego asymptotyczne tempo wzrostu wraz ze zwiększaniem się \(\displaystyle{ n}\)?
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Reprezentatywność liczb jako sumy liczb Fibonacciego

Post autor: Peter Zof »

Bardzo ciekawe pytanie. Kiedyś gdy uczyłem się analitycznej teorii liczb to trafiłem na Twierdzenie Zeckendorfa (*).
Poniżej zostawiam link do pracy "The average gap distribution for generalized zeckendorf decompositions" (**), która posiada wielu autorów. Jest tam kilka dobrych oszacowań, które mogą Cię zainteresować. Jest też praca (***) w której pojawia się bardziej jawne oszacowanie.



(*)

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Zeckendorfa

(**)

Kod: Zaznacz cały

http://www.mathcs.emory.edu/~obeckwi/zeckendorf.pdf

(***) https://www.researchgate.net/profile/St ... itions.pdf
ODPOWIEDZ