Rozkład na czynniki - ile niepowtarzalnych czynników

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
SQ6IYV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 27 paź 2017, o 22:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Rozkład na czynniki - ile niepowtarzalnych czynników

Post autor: SQ6IYV »

Witam!

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość. Uczę się programowania i choć cel mojego pytania jest z nim związany; to pytanie dotyczy ściśle matematyki. Jednym z zadań tworzonego programu jest rozłożenie zadanych dwóch (lub więcej) liczb na czynniki pierwsze i wykorzystanie tego w dalszych obliczeniach. I moje pytanie brzmi:

Czy można określić z ilu różnych (niepowtarzalnych) czynników składa się dana liczba przed jej rozłożeniem, czy jednak dowiadujemy się tego już "po wszystkim" (to znaczy po rozłożeniu liczb na czynniki możemy określić ile niepowtarzalnych czynników rozkłada się każda z nich)?

Pozdrawiam!
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rozkład na czynniki - ile niepowtarzalnych czynników

Post autor: SlotaWoj »

SQ6IYV pisze:Czy można określić z ilu różnych (niepowtarzalnych) czynników składa się dana liczba przed jej rozłożeniem, ...
Nie można, również dla powtarzalnych. Wiadomo tylko, że ich liczba będzie spełniała nierówności \(\displaystyle{ 1\le L\le\lceil\,\log_2N\,\rceil}\) .
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Rozkład na czynniki - ile niepowtarzalnych czynników

Post autor: PoweredDragon »

SlotaWoj pisze:
SQ6IYV pisze:Czy można określić z ilu różnych (niepowtarzalnych) czynników składa się dana liczba przed jej rozłożeniem, ...
Nie można, również dla powtarzalnych. Wiadomo tylko, że ich liczba będzie spełniała nierówności \(\displaystyle{ 1\le L\le\lceil\,\log_2N\,\rceil}\) .
A tak z ciekawości Nie można czy nie znamy metody? Czy ktoś udowodnił, że jest to niemożliwe?
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Rozkład na czynniki - ile niepowtarzalnych czynników

Post autor: Elayne »

Znając czynniki pierwsze danej liczby, można określić liczbę wszystkich dzielników. Jeśli nie znamy czynników pierwszych dla danej liczby to raczej nie.
SQ6IYV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 27 paź 2017, o 22:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Re: Rozkład na czynniki - ile niepowtarzalnych czynników

Post autor: SQ6IYV »

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Ta nierówność, o której wspomniał użytkownik SlotaWoj już daje mi pewien pogląd na temat. Wiem już, w jaki sposób mogę zaoszczędzić pracy programowi i miejsca w pamięci:)
ODPOWIEDZ