Dowód twierdzenia dotyczącego podzielności

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Totalny Amator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 sty 2017, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 1 raz

Dowód twierdzenia dotyczącego podzielności

Post autor: Totalny Amator »

Prosiłbym o sprawdzenie czy poniższy dowód jest poprawny:

\(\displaystyle{ 5|p^2 \Rightarrow 5|p}\), gdzie \(\displaystyle{ p=\left\{p \in N:p>1 \right\}}\)

Więc żeby implikacja była prawdziwa, następnik musi być prawdziwy.
Jeśli \(\displaystyle{ 5|p}\), to \(\displaystyle{ p}\) możemy rozłożyć na czynniki pierwsze i zapisać w postaci:

\(\displaystyle{ p=a _{1} \cdot a _{2} \cdot...\cdot a_{k}}\)

Jeśli \(\displaystyle{ 5}\) oraz każdy wyraz \(\displaystyle{ a_{i}}\) jest liczbą pierwszą, przynajmniej jeden z wyrazów \(\displaystyle{ a}\) musi być równy \(\displaystyle{ 5}\), żeby warunek \(\displaystyle{ 5|p}\) był prawdziwy.

W przeciwnym wypadku \(\displaystyle{ (p,a)=1}\) dla każdego \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ p}\) więc \(\displaystyle{ p \nmid 5}\).

Jeśli którykolwiek z wyrazów \(\displaystyle{ a=5}\) to \(\displaystyle{ 5|p^2}\) a co za tym idzie \(\displaystyle{ 5|p}\), co należało wykazać.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2017, o 00:11 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie stosuj wzorów matematycznych w nazwie tematu.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Dowód twierdzenia dotyczącego podzielności

Post autor: Premislav »

Zapis \(\displaystyle{ p=\left\{p \in N:p>1 \right\}}\) jest całkowicie niepoprawny. Napisałeś tutaj, że \(\displaystyle{ p}\) jest zbiorem, to co, potem orzekasz o podzielności zbioru przez \(\displaystyle{ 5}\)?

Ogólnie dowód jest do niczego, nawet nie widzę w nim żadnej właściwej myśli (chyba że czegoś nie zrozumiałem). Nie chcę się znęcać i drwić linijka po linijce, więc dam wskazówkę do innego podejścia:
jeśli \(\displaystyle{ 5}\) dzieli \(\displaystyle{ p^2}\) dla pewnego \(\displaystyle{ p \in \NN}\), to
\(\displaystyle{ 5}\) występuje z dodatnim wykładnikiem w rozkładzie \(\displaystyle{ p^2}\) na czynniki pierwsze.
Zauważ następnie, że w rozkładzie \(\displaystyle{ p^2}\) na czynniki pierwsze wszystkie wykładniki są liczbami parzystymi.
Totalny Amator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 sty 2017, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 1 raz

Dowód twierdzenia dotyczącego podzielności

Post autor: Totalny Amator »

No faktycznie ten zapis to fatalna pomyłka, naprawdę nie to miałem na myśli. Zamierzałem tam dać należy zamiast jest równe, co też by mogłoby być nie do końca jak powinno jak podejrzewam.

No więc skoro wiadomo że dla rozkładu \(\displaystyle{ p^2}\) na czynniki pierwsze \(\displaystyle{ 5}\) ma wykładnik większy od zera, oraz wszystkie wykładniki są parzyste to:

\(\displaystyle{ p^2=5 ^{2n}\cdot b^2}\) , gdzie \(\displaystyle{ b}\) to iloczyn pozostałych czynników rozkładu oraz \(\displaystyle{ n \in \mathbb{N}}\)

\(\displaystyle{ 5 ^{2n}\cdot b^2=5l}\) gdzie \(\displaystyle{ l \in Z}\)

\(\displaystyle{ 5 ^{2n-1}\cdot b^2=l}\) więc \(\displaystyle{ 5|p^2}\)

pierwiastkując \(\displaystyle{ p^2}\) mamy:

\(\displaystyle{ p=\sqrt{(5 ^{n})^2\cdot b^2}}\)

\(\displaystyle{ 5 ^{n}\cdot b=5m}\)

\(\displaystyle{ 5 ^{n-1}\cdot b=m}\) więc \(\displaystyle{ 5|p}\)

Czy tak będzie lepiej ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Dowód twierdzenia dotyczącego podzielności

Post autor: Premislav »

Zamierzałem tam dać należy zamiast jest równe, co też by mogłoby być nie do końca jak powinno jak podejrzewam.
Akurat wtedy byłoby OK.


Tak będzie zdecydowanie lepiej.
\(\displaystyle{ 5 ^{2n}\cdot b^2=5l gdzie l \in Z}\)

\(\displaystyle{ 5 ^{2n-1}\cdot b^2=l}\) więc \(\displaystyle{ 5|p^2}\)
żeby to stwierdzić, nie trzeba było wykonywać żadnego dzielenia, ale poza tym nie mam większych zastrzeżeń.
A spotkałeś się ogólnie z jakimiś stwierdzeniami o rozkładzie na czynniki pierwsze? Czy rozumiesz, dlaczego w rozkładzie kwadratu liczby całkowitej na czynniki pierwsze wszystkie wykładniki są parzyste?

EDIT: "lepiej", a nie żadne "klepiej", dziękuję Panu Kraszewskiemu za zauważenie tej literówki.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2017, o 21:09 przez Premislav, łącznie zmieniany 1 raz.
Totalny Amator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 sty 2017, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 1 raz

Dowód twierdzenia dotyczącego podzielności

Post autor: Totalny Amator »

No więc jeśli rozłożymy na czynniki pierwsze dowolną liczbę \(\displaystyle{ p \in N}\), to każdy czynnik możemy przedstawić w postaci \(\displaystyle{ a^n}\) w zależności ile razy w rozkładzie występuje. Teraz podnosząc rozkład \(\displaystyle{ p}\) do kwadratu, otrzymujemy:
\(\displaystyle{ a _{1} ^{k^{2}} \cdot a _{2} ^{l^{2}} \cdot ... \cdot a _{n} ^{m^{2}}}\) co daje

\(\displaystyle{ a _{1} ^{2k} \cdot a _{2} ^{2l} \cdot ... \cdot a _{n} ^{2m}}\) gdzie\(\displaystyle{ k,l,m \in N}\)

\(\displaystyle{ 2k, 2l, 2m}\) to z definicji liczba parzysta.

Nie jestem dobry w te klocki, a przygodę z teorią liczb dopiero zaczynam. Dzięki za radę, nie wgniecenie mnie w ziemię i oszczędzenie upokorzenia przez przemilczenie moich wcześniejszych wypocin
ODPOWIEDZ