Wyznaczanie liczb pierwszych.

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
MA1209
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2016, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Podziękował: 1 raz

Wyznaczanie liczb pierwszych.

Post autor: MA1209 »

Witam serdecznie. Napisałem program, który wypisuje liczby w taki sposób, że podaje numer linii( i )
a potem wstawia go do wzoru \(\displaystyle{ 6i+1}\) oraz do wzoru \(\displaystyle{ 6i-1}\) i wypisuje w tej samej linijce (link do screena ). Zauważyłem, że tylko wersy o numerze \(\displaystyle{ 5n-1}\) dla 1 kolumny oraz o numerze \(\displaystyle{ 5n+1}\) dla drugiej kolumny( gdzie \(\displaystyle{ n \in N \wedge n \ge 1}\) ) nie podają wartości liczby pierwszej. Gdyby te "kłopotliwe" wyrazy usunąć, dostalibyśmy program do wyznaczania kolejnych liczb pierwszych. Czy dobrze myślę że ten program pozwoli mi na wyznaczenie wszystkich liczb pierwszych? Sprawdziłem bardzo matematyczną metodą "na chama" liczby aż do 200 wersu i wszystko się zgadza. Jeśli będzie trzeba mogę wkleić listing kodu.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Wyznaczanie liczb pierwszych.

Post autor: PoweredDragon »

Ja bym bardzo chętnie obejrzał sobie ten kod
Ukryta treść:    
Ogólnie, czy tak będzie w nieskończoność? Raczej tak. To jest dość znany algorytm wyszukiwania liczb pierwszych I z tego co wiem, chyba wszystkie(albo prawie wszystkie, nie pamiętam i nie myślę teraz) liczby pierwsze w. od 3 są postaci \(\displaystyle{ 6n \pm 1}\), więc w ten sposób raczej znajdziesz wszystkie

A co do usuwania; na razie to się sprawdza, ale czy tak będzie zawsze? xd Kij go wi :v
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Wyznaczanie liczb pierwszych.

Post autor: kmarciniak1 »

Niestety, ale liczby 49 i 77 łamią tę zasadę.
zr3456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 29 lis 2015, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 5 razy

Wyznaczanie liczb pierwszych.

Post autor: zr3456 »

A co z liczbami 91, 121 itd., czy to są liczby pierwsze.Jeżeli podajesz swój wiek 14 lat prawdziwie, to gratuluję;"odkryłeś" sito Eratostenesa; próbuj dalej.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2016, o 17:55 przez zr3456, łącznie zmieniany 1 raz.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Wyznaczanie liczb pierwszych.

Post autor: PoweredDragon »

Jeśli chcesz sekwencję tylko liczb pierwszych, to na nowych otrzymanych liczbach musiałbyś sprawdzić czy nie dzielą się przez któryś z poprzednich elementów ;P (przy czym sprawdzasz tylko te, które są mniejsze od pierwiastka z tej nowej otrzymanej liczby). I tak; odkryłeś sito Eratostenesa (jak mogłem zapomnieć o tej metodzie )
Ostatnio zmieniony 28 gru 2016, o 17:50 przez PoweredDragon, łącznie zmieniany 1 raz.
zr3456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 29 lis 2015, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 5 razy

Wyznaczanie liczb pierwszych.

Post autor: zr3456 »

kmarciniak1 pisze:Niestety, ale liczby 49 i 77 łamią tę zasadę.
Chyba liczby 49 i 77 nie" łamią" tej "zasady" jeżeli od nich zacznie odlczać co 5 wierszy i itd. "w koło macieju", to samo od liczb 91 ,121 itd
Awatar użytkownika
MA1209
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2016, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Podziękował: 1 raz

Wyznaczanie liczb pierwszych.

Post autor: MA1209 »

Trudno. Nie udało się . Ale lepiej coś odkryć drugi raz niż nie odkryć nic
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Wyznaczanie liczb pierwszych.

Post autor: kmarciniak1 »

A pewnie że tak.Próbuj dalej. W końcu szukanie zależności w występowaniu liczb pierwszych jest dość ciekawym i rozwijającym sposobem spędzania czasu.
ODPOWIEDZ