Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
JustMaths
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 21 lut 2009, o 17:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik/Katowice/Kraków
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 5 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: JustMaths »

Mam zadanie, z którym nie do końca wiem, co zrobić [trzeba było chodzić na ćwiczenia...], prócz metody "zgadywać".
Podaj liczbę rozwiązań równania \(\displaystyle{ \phi(x) = 32}\)
Podejrzewam, że trzeba wykorzystać funkcję Eulera, ale nie wiem w jaki sposób to obliczyć, a potem, jak znaleźć wszystkie rozwiązania.
Z góry dziękuję za pomoc
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: a4karo »

Liczba \(\displaystyle{ 32}\) nie ma tak wielu dzielników. Wypisz wszystkie możliwe przedstawienia i porównaj ze wzorem na funkcję \(\displaystyle{ \varphi}\)
Awatar użytkownika
JustMaths
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 21 lut 2009, o 17:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik/Katowice/Kraków
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 5 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: JustMaths »

a4karo pisze:Liczba \(\displaystyle{ 32}\) nie ma tak wielu dzielników. Wypisz wszystkie możliwe przedstawienia i porównaj ze wzorem na funkcję \(\displaystyle{ \varphi}\)
Może i liczba 32 nie ma wielu, ale mogę się w przyszłości spotkać z jakąś większą i wolałabym, żeby mi ktoś pomógł to zrozumieć.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: a4karo »

Jak znam życie, to nie ma uniwersalnej i ogólnej metody na tego typu równania.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: arek1357 »

Można zauważyć, że:

\(\displaystyle{ n=2^k}\)

\(\displaystyle{ \phi (n)=32=2^5=p^{k-1}(p-1)=32}\)

widać, że:

\(\displaystyle{ p=2}\)

\(\displaystyle{ 2^{k-1}=32=2^5}\)

czyli:

\(\displaystyle{ k-1=5}\)

\(\displaystyle{ k=6}\)

\(\displaystyle{ n=2^k=2^6=64}\)

ot co...

W tym wypadku można zastosować uniwersalizm...
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: Sylwek »

Powyższe rozwiązanie to kiepski blef. Są przecież inne rozwiązania, np. \(\displaystyle{ 2^4 \cdot 5}\) i inne.

Liczby pierwsze, które są w potęgach większych od 1, muszą być dzielnikami \(\displaystyle{ 32}\) - taką liczbą pierwszą jest tylko \(\displaystyle{ 2}\). Zatem wynik jest postaci \(\displaystyle{ n=2^t \cdot p_1 \cdot p_2 \cdot ... \cdot p_k}\), gdzie \(\displaystyle{ p_i}\) są różnymi liczbami pierwszymi, \(\displaystyle{ t \ge 0}\).

Dla tak przedstawionego \(\displaystyle{ n}\), spróbuj rozpisać funkcję Eulera. Wzór na funkcję Eulera jest iloczynem pewnych liczb, więc poszukujesz takiego ciągu liczb pierwszych \(\displaystyle{ p_i}\) oraz wykładnika \(\displaystyle{ t}\), żeby czynniki wspomnianego iloczynu wymnożyły się do \(\displaystyle{ 32}\). Będzie kilka przypadków.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: arek1357 »

Może i blef ale skuteczny w tym przypadku.

Znalazłem jedno rozwiązanie i wystarczy, inne se sam dorzuć jak uważasz, że to blef, bo blef kolego to wtedy jak by było złe rozwiązanie a nie jak dobre a niepełne.

Zamiast wystukiwać nutki ułóż partyturę i wrzuć resztę rozwiązań a wtedy ocenimy jak jest.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: a4karo »

arek1357 pisze:Może i blef ale skuteczny w tym przypadku.

Znalazłem jedno rozwiązanie i wystarczy, inne se sam dorzuć jak uważasz, że to blef, bo blef kolego to wtedy jak by było złe rozwiązanie a nie jak dobre a niepełne.

Zamiast wystukiwać nutki ułóż partyturę i wrzuć resztę rozwiązań a wtedy ocenimy jak jest.
Niestety, Twoje "rozwiązanie" to ciąg znaczków, z których mało wynika, bo nie jesteś łaskaw użyć języka polskiego aby napisać "co jest czym czego".

Zadanie brzmiało "Podaj ilość rozwiązań", a nie "znajdź rozwiązanie", wiec tego, co napisałeś nawet w przybliżeniu nie można nazwać niepełnym rozwiązaniem.

Twoje nutki zatem brzmią kompletnie fałszywie, niestety.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: arek1357 »

Ok niech brzmią fałszywie zgadzam się więc czekam na jakiegoś Pendereckiego z jego uwerturą.

A ja sobie to odpuszczę i się nie będę przejmował a co wolno mi...
(znalazłem na razie jedno rozwiązanie a nawet i drugie i trzecie ale czekam na Mozarta)
Awatar użytkownika
JustMaths
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 21 lut 2009, o 17:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rybnik/Katowice/Kraków
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 5 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: JustMaths »

Sylwek pisze:Powyższe rozwiązanie to kiepski blef. Są przecież inne rozwiązania, np. \(\displaystyle{ 2^4 \cdot 5}\) i inne.

Liczby pierwsze, które są w potęgach większych od 1, muszą być dzielnikami \(\displaystyle{ 32}\) - taką liczbą pierwszą jest tylko \(\displaystyle{ 2}\). Zatem wynik jest postaci \(\displaystyle{ n=2^t \cdot p_1 \cdot p_2 \cdot ... \cdot p_k}\), gdzie \(\displaystyle{ p_i}\) są różnymi liczbami pierwszymi, \(\displaystyle{ t \ge 0}\).

Dla tak przedstawionego \(\displaystyle{ n}\), spróbuj rozpisać funkcję Eulera. Wzór na funkcję Eulera jest iloczynem pewnych liczb, więc poszukujesz takiego ciągu liczb pierwszych \(\displaystyle{ p_i}\) oraz wykładnika \(\displaystyle{ t}\), żeby czynniki wspomnianego iloczynu wymnożyły się do \(\displaystyle{ 32}\). Będzie kilka przypadków.
Fakt, na piechotę to robiłam [myślałam, że to nie do końca "matematycznie"], miałam nadzieję na jakąś krótsząardziej uniwersalną metodę, ale dobre i to.
a4karo pisze:
arek1357 pisze:Może i blef ale skuteczny w tym przypadku.

Znalazłem jedno rozwiązanie i wystarczy, inne se sam dorzuć jak uważasz, że to blef, bo blef kolego to wtedy jak by było złe rozwiązanie a nie jak dobre a niepełne.

Zamiast wystukiwać nutki ułóż partyturę i wrzuć resztę rozwiązań a wtedy ocenimy jak jest.
Niestety, Twoje "rozwiązanie" to ciąg znaczków, z których mało wynika, bo nie jesteś łaskaw użyć języka polskiego aby napisać "co jest czym czego".

Zadanie brzmiało "Podaj ilość rozwiązań", a nie "znajdź rozwiązanie", wiec tego, co napisałeś nawet w przybliżeniu nie można nazwać niepełnym rozwiązaniem.

Twoje nutki zatem brzmią kompletnie fałszywie, niestety.
W tym wypadku rozwiązanie musiało być kompletne [w sumie niekompletne rozwiązanie dla mnie rozwiązaniem nie jest, ale to już każdy ma inną opinię]. Najgorsze w tej metodzie jest to, że takiego nerwusa z lekkim ADHD męczy i szybko tym rzuciłam, doszłam do siedmiu rozwiązań, potem nic mi sensownego nie wyszło, więc taką odpowiedź zostawiłam - coś czuję, że niedobrą, ale tego dowiem się za tydzień, bo wtedy dopiero będę miała wgląd do poprawionego testu na platformie e-learningowej.
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

Równanie z wykorzystaniem funkcji Eulera

Post autor: Vax »

Siedem to dobra odpowiedź
ODPOWIEDZ