Zadania z Kwadratu OMG

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Ruahyin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 17:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Yakushima
Podziękował: 80 razy

Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: Ruahyin »

Witam. Zaczynam przygotowania do OMG i już dwa pierwsze zadanka z pierwszego numeru Kwadrat mnie pokonały. Dodam, że szukałam rozwiązań, ale albo źle szukam albo wujek google ich nie posiada. Prosiłabym o jakieś podpowiedzi.

1. Udowodnij, że dla każdej nieujemnej liczby całkowitej \(\displaystyle{ n}\), liczbę \(\displaystyle{ (3-2 \sqrt{2}) ^{n}}\) można przedstawić w postaci \(\displaystyle{ a_{n}+b_{n} \sqrt{2}}\), gdzie liczby \(\displaystyle{ a_{n}}\) i \(\displaystyle{ b_{n}}\) są całkowite i dodatnie.

2. Przy oznaczeniach z zadania pierwszego wykaż, że liczby \(\displaystyle{ a_{n},b_{n}}\) spełniają równanie Pella dla \(\displaystyle{ d=2}\) tzn. \(\displaystyle{ a^{2} _{n} - 2b^{2}_{n}=1}\). Czyli \(\displaystyle{ (a_{n}-1)(a_{n}+1)=2b_{n}^{2}}\).

Wskazówki z numeru drugiego nic mi nie mówią.
kicaj

Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: kicaj »

\(\displaystyle{ (3-2\sqrt{2} )^n = a_n + b_n\sqrt{2} \rightarrow (3+2\sqrt{2} )^n = a_n -b_n\sqrt{2}\rightarrow 1=(3-2\sqrt{2} )^n (3+2\sqrt{2} )^n = (a_n -b_n\sqrt{2})( a_n + b_n\sqrt{2}) =a_n^2 -2b_n^2}\)
Awatar użytkownika
koniak20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 7 maja 2017, o 20:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 5 razy

Re: Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: koniak20 »

Mógłby ktoś pomóc mi zrozumieć punkt 1? Bo robię to samo zadanie i niewiem jak się za to zabrać.
Autorka posta pomyliła znaki. Przy 1 powinien być plus zamiast minusa.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: Premislav »

1. Można to łatwo udowodnić indukcyjnie:
\(\displaystyle{ 1^{\circ}}\) dla \(\displaystyle{ n=1}\)
mamy po prostu \(\displaystyle{ (3+2\sqrt{2})^{1}=3+2\sqrt{2}=3+2\cdot \sqrt{2}}\) (\(\displaystyle{ a_1=3, b_1=2}\))
\(\displaystyle{ 2^{\circ}}\) Powiedzmy, że dla pewnego \(\displaystyle{ n \in \NN}\) istnieją takie całkowite dodatnie \(\displaystyle{ a_n, b_n}\), że \(\displaystyle{ (3+2\sqrt{2})^n=a_n+b_n \sqrt{2}}\)
Pokażemy, że wówczas liczbę \(\displaystyle{ (3+2\sqrt{2})^{n+1}}\) można również przedstawić w takiej postaci.
Wówczas
\(\displaystyle{ (3+2\sqrt{2})^{n+1}=(3+2\sqrt{2})(3+2\sqrt{2})^n=\\=(3+2\sqrt{2})(a_n+b_n\sqrt{2})=(3a_n+4b_n)+(2a_n+3b_n)\sqrt{2}}\)
Skoro liczby \(\displaystyle{ a_n}\) i \(\displaystyle{ b_n}\) są całkowite dodatnie, to \(\displaystyle{ 3a_n+4b_n}\) i \(\displaystyle{ 2a_n+3b_n}\) też takie są.
To kończy drugi krok indukcyjny.

PS "Nie" z czasownikami piszemy oddzielnie.
PPS Akurat dla \(\displaystyle{ n=0}\) to nie jest prawda, bo liczba \(\displaystyle{ 0}\) nie jest całkowitą dodatnią, więc treść jest nie do końca poprawna.
Ostatnio zmieniony 6 sie 2017, o 18:46 przez Premislav, łącznie zmieniany 1 raz.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Re: Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: Zahion »

Inna opcja to odpowiednie skorzystanie z dwumianu Newtona.
Awatar użytkownika
koniak20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 7 maja 2017, o 20:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 5 razy

Re: Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: koniak20 »

\(\displaystyle{ (3+2\sqrt{2})^{n+1}=(3a_n+4b_n)+(2a_n+3b_n)\sqrt{2}}\)
Dziękuję za szybką pomoc i takie pytanie dla upewnienia, to jest wzór rekurencyjny tak?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: Premislav »

Dokładniej to wzorami rekurencyjnym na liczby \(\displaystyle{ a_n, b_n}\) czyniące zadość warunkom zadania

\(\displaystyle{ \begin{cases} a_{n+1}=3a_n+4b_n, \ n\in \NN^+ \\ b_{n+1}=2a_n+3b_n, \ n\in \NN^+\\a_1=3\\b_1=2 \end{cases}}\)

Pokazałem indukcyjnie, że dla każdego \(\displaystyle{ n \in \NN^+}\) istnieją takie liczby \(\displaystyle{ a_n, b_n}\) całkowite dodatnie, że
\(\displaystyle{ (3+2\sqrt{2})^n=a_n+b_n\sqrt{2}}\)

Jeśli natomiast nie znasz indukcji matematycznej, to może lepiej postąpić tak, jak radził Zahion.
Awatar użytkownika
koniak20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 7 maja 2017, o 20:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 5 razy

Re: Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: koniak20 »

Chwilowo nie znam indukcji matematycznej ani dwumianu Newtona a w OMJ(OMG) nie jest potrzebne a, że literatury do przerobienia mam dużo to czy po skończeniu gimnazjum warto się za to zabierać czy raczej nie i poczekać aż będzie w liceum jeśli będzie?

Przy okazji zrobiłem zadanie 2 która podała autorka tematu, przepisuję tu by upewnić się czy dobrze zrobiłem.
\(\displaystyle{ a^{2}_{n}-2b^{2}_{n}=1

(a_{n}+b_{n} \sqrt{2})(a_{n}-b_{n} \sqrt{2})=1}\)

Wykorzystując zadanie 1
\(\displaystyle{ ((3+2 \sqrt{2})(3-2 \sqrt{2}))^{n}=1

1^{n}=1

c.k.d}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: Premislav »

Mnie się wydawało, że indukcja matematyczna się jednak czasem przydaje (choć w OMG/OMJ nie startowałem). To się zdziwiłem (ja ją miałem na kółku w gimnazjum, wiele wtedy nie zrozumiałem, ale ja ogólnie jestem durniem, a wydaje mi się, że to jedno z użyteczniejszych narzędzi w całej matematyce). Myślę, że warto mieć przerobiony materiał liceum, bo np. zazwyczaj więcej niż połowa zadań z pierwszego etapu OM daje się zrobić przez mniej czy bardziej (zwykle mniej) oczywiste zastosowanie wiedzy licealnej (oczywiście przeważnie dużo subtelniej niż na zasadzie "podstaw do wzoru").
Ale niech lepiej się wypowie ktoś bardziej obeznany.

Co do zadania 1. to rozwiązanie, które nie wymaga ani indukcji, ani dwumianu Newtona nie przychodzi mi jakoś do głowy. Można by ewentualnie zauważyć (czy też przeliczyć), że
\(\displaystyle{ (a+b\sqrt{2})\cdot (c+d\sqrt{2})=(ac+2bd)+\sqrt{2}(bc+ad)}\)
i jeśli \(\displaystyle{ a,b,c,d}\) są całkowite dodatnie, to też \(\displaystyle{ ac+2bd}\) oraz \(\displaystyle{ bc+ad}\) są całkowite dodatnie. Zaś \(\displaystyle{ (3+2\sqrt{2})^n=\underbrace{(3+2\sqrt{2})\cdot \ldots \cdot (3+2\sqrt{2})}_{n}}\)
i liczba \(\displaystyle{ 3+2\sqrt{2}}\) jest żądanej postaci, więc tak samo będzie z \(\displaystyle{ (3+2\sqrt{2})(3+2\sqrt{2})}\), a więc i \(\displaystyle{ (3+2\sqrt{2})^3=(3+2\sqrt{2})^2\cdot(3+2\sqrt{2})}\) i tak dalej. Ale w tym rozumowaniu też jest indukcja matematyczna, tylko nienazwana. Więc w zasadzie w inny sposób przepisałem to, co już wyżej napisałem.

Ale nie jestem pewien, czy w ten sposób tylko bardziej nie namieszałem...
Awatar użytkownika
koniak20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 7 maja 2017, o 20:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 5 razy

Re: Zadania z Kwadratu OMG

Post autor: koniak20 »

Posłucham się rady starszej osoby, więc z jakich źródeł powinienem korzystać by zrozumieć czym jest indukcja matematyczna i jak ją wykorzystywać? I drugie zadanie poprawnie rozwiązałem?
A i jeszcze odniosę się do tego co napisałem wyżej. ,,w OMJ(OMG) nie jest potrzebna" Tutaj błędnie napisałem to bo raczej powinienem zapytać czy jest potrzebna niż stwierdzać, że nie jest.
Bo to w sumie nie mi stwierdzać takie rzeczy, przepraszam za błąd w wypowiedzi.
ODPOWIEDZ