wielkie równanie Fermata.

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
genowefa zwila
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2016, o 09:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: 5 wymiar

wielkie równanie Fermata.

Post autor: genowefa zwila »

czy jest ktoś wstanie przedstawić mi dowody udowadniania tego równania

interesuje mnie skondensowane rozwiązanie tego pana:
Dowód ostatecznie został przeprowadzony przez angielskiego matematyka Andrew Johna Wilesa dopiero w roku 1994, co było jedną z największych sensacji naukowych XX wieku. Zajmował ok. 100 stron A4 i wyrażony był w języku topologii i krzywych eliptycznych.
jak i..
Wielu matematyków nadal szuka dowodu Wielkiego Twierdzenia Fermata na bazie teorii liczb. Istnieją dowody dla wybranych \(\displaystyle{ n}\) podane przez takich matematyków jak Euler (\(\displaystyle{ n = 3}\)), Dirichlet (\(\displaystyle{ n = 5, n = 14)}\), Lamé (\(\displaystyle{ n = 7}\)) i inni. Późniejsze prace innych matematyków i obliczenia numeryczne pozwoliły udowodnić wielkie twierdzenie Fermata dla wszystkich \(\displaystyle{ n < 1 000 000}\).
zwłaszcza chciałbym poznać dowód Eulera.

jestem tego ciekawa z tego powodu, że nie wydaje mi się, żeby można było tego dowieść na innej drodze niż stosując zaawansowane metody obliczeniowe.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2016, o 01:18 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: Fermata, Eulera.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

wielkie równanie Fermata.

Post autor: bakala12 »

czy jest ktoś wstanie przedstawić mi dowody udowadniania tego równania
Wątpię. Mało kto jest na takim poziomie, żeby to wyłożyć, a już w szczególności wątpię byś Ty była w stanie taki dowód zrozumieć. I nie mówię tego by zarzucić Ci brak wiedzy czy kompetencji, ale chodzi mi o to, że dowód jest skomplikowany i wymaga znajomości wielu zaawansowanych twierdzeń i zagadnień matematyki wyższej, której zwyczajnie człowiek znający materiał ze studiów matematycznych nie ma.

W szczególności, polecam skorzystać z googla. To naprawdę nie boli, a materiałów w języku angielskim można znaleźć sporo, po polsku może być bieda.
genowefa zwila
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2016, o 09:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: 5 wymiar

wielkie równanie Fermata.

Post autor: genowefa zwila »

bakala12 pisze:Wątpię. Mało kto jest na takim poziomie, żeby to wyłożyć, a już w szczególności wątpię byś Ty była w stanie taki dowód zrozumieć..
masz rację, acz zważywszy na mój wiek nie można wykluczć że miałam trochę z matematyką, może nie kwantową, ale z matematyką do czynienia.
patryk00714
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 18 wrz 2012, o 13:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śmigiel
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 13 razy

wielkie równanie Fermata.

Post autor: patryk00714 »

"matematyka kwantowa"??
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

wielkie równanie Fermata.

Post autor: kerajs »

Przypuszczam, że na część Twoich pytań odpowie książka Amira Aczela : ,,Wielkie twierdzenie Fermata. Rozwiązanie zagadki starego matematycznego problemu' ().
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

wielkie równanie Fermata.

Post autor: AiDi »

patryk00714 pisze:"matematyka kwantowa"??
Może autorce chodziło o

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_group
:wink:
genowefa zwila pisze:acz zważywszy na mój wiek nie można wykluczć że miałam trochę z matematyką, może nie kwantową, ale z matematyką do czynienia.
Ale 'trochę' to w tym przypadku za mało. Przeczytaj jeszcze raz:
bakala12 pisze:ale chodzi mi o to, że dowód jest skomplikowany i wymaga znajomości wielu zaawansowanych twierdzeń i zagadnień matematyki wyższej, której zwyczajnie człowiek znający materiał ze studiów matematycznych nie ma.
genowefa zwila
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2016, o 09:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: 5 wymiar

wielkie równanie Fermata.

Post autor: genowefa zwila »

AiDi pisze:
bakala12 pisze:ale chodzi mi o to, że dowód jest skomplikowany i wymaga znajomości wielu zaawansowanych twierdzeń i zagadnień matematyki wyższej, której zwyczajnie człowiek znający materiał ze studiów matematycznych nie ma.
po prostu macie problem z zaakceptowaniem, że nieskończoność liczby pi można wykazać sprawdzając jaka reszta z dzielenia dawałaby dzielnik liczby, który nie zwracałby reszty. jeżeli takiej liczby by nie było to pi byłoby nieskończone.

i możecie SE używać tych oznaczeń z dupy, jak to można zrobić w taki prosty sposób.

co dowodzi, że problemy matematyczne są ZŁOŻONE nie ze względu na to, że same w sobie SĄ problematyczne TYLKO zostają tak SFORMUŁOWANE.



tarzan pozdrawia.

ZNALZŁAM!
genowefa zwila pisze: zwłaszcza chciałbym poznać dowód Eulera.
... =3&theater
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

wielkie równanie Fermata.

Post autor: Premislav »

Jeżeli to ten sam Mateusz Handzlik, który dał popis możliwości na tym forum, to nie radzę czytać czegokolwiek, co on pisze, zwłaszcza o matematyce.
genowefa zwila
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2016, o 09:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: 5 wymiar

wielkie równanie Fermata.

Post autor: genowefa zwila »

czytałem trylogie milenium z lisabeth stąd wiedziałem o twierdzeniu fermata. jednak pan wiles mnie uprzedził.
ODPOWIEDZ