liczby względnie pierwsze

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Joanna Z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 27 lut 2016, o 08:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz

liczby względnie pierwsze

Post autor: Joanna Z »

Mam takie lemat:

Załóżmy, że \(\displaystyle{ a,b,c \in \ZZ}\). Wtedy:

1. Jeśli \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) są względnie pierwsze z \(\displaystyle{ c}\), to liczba \(\displaystyle{ ab}\) jest również względnie pierwsza z \(\displaystyle{ c}\).

Proszę o pomoc w dowodzie tego punktu.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

liczby względnie pierwsze

Post autor: leg14 »

Jak sie maja pierwsze dzielniki \(\displaystyle{ a\cdot b}\) do pierwszych dzielnikow \(\displaystyle{ a}\)i \(\displaystyle{ b}\)?
Joanna Z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 27 lut 2016, o 08:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz

liczby względnie pierwsze

Post autor: Joanna Z »

Napisze tak:

Mam wykonany dowód tego, ale kazano mi to zapisać trochę w innej formie i nie bardzo wiem jak. Oto dowód, który posiadam:

Niech \(\displaystyle{ d=NWD(ab,c)}\). Z tego wynika, że \(\displaystyle{ d|ab}\) i \(\displaystyle{ d|c.}\). Jeśli \(\displaystyle{ NWD(d,a) = z >1}\), to \(\displaystyle{ z|c}\), ponieważ \(\displaystyle{ z|d}\) i \(\displaystyle{ d|c}\). Skoro \(\displaystyle{ z|a}\), więc \(\displaystyle{ z>1}\) byłoby \(\displaystyle{ NWD(a,c)}\) wbrew założeniu, że \(\displaystyle{ NWD(d,a) = 1}\). Korzystając z informacji, że \(\displaystyle{ d|ab}\) oraz z zasadniczego twierdzenia arytmetyki znajdujemy \(\displaystyle{ d|b}\). Mamy zatem \(\displaystyle{ d|b}\) oraz \(\displaystyle{ d|c}\), stąd \(\displaystyle{ NWD(b,c) = 1}\) znajdujemy \(\displaystyle{ d=1}\), czyli \(\displaystyle{ NWD(ab,c) = 1}\).
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

liczby względnie pierwsze

Post autor: bakala12 »

Jeśli \(\displaystyle{ NWD(d,a) = z >1}\), to \(\displaystyle{ z|c}\), ponieważ \(\displaystyle{ z|d}\) i \(\displaystyle{ d|c}\). Skoro \(\displaystyle{ z|a}\), więc \(\displaystyle{ z>1}\) byłoby \(\displaystyle{ NWD(a,c)}\) wbrew założeniu, że \(\displaystyle{ NWD(d,a) = 1}\).
Możesz wyjaśnić co to? Bo albo tu jest jakaś uporczywa literówka, której ja nie mogę dostrzec i zweryfikować, albo to się nie trzyma kupy.
ODPOWIEDZ