Udowodnić, że wyrażenie jest podzielne przez 7

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
immaris
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2016, o 14:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 4 razy

Udowodnić, że wyrażenie jest podzielne przez 7

Post autor: immaris »

Jak udowodnić, że dla dowolnego p i q wyrażenie \(\displaystyle{ a \cdot (a+p) \cdot (a+q) \cdot [a ^{3}-(a+p)^{3}] [(a+p)^{3}-(a+q)^{3}] [(a+q)^{3}-a^{3}]}\) jest podzielne przez \(\displaystyle{ 7}\)? Głowię się już ze 2 godziny i nie mogę wpaść na rozwiązanie...
Ostatnio zmieniony 30 mar 2016, o 00:35 przez Kacperdev, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Udowodnić, że wyrażenie jest podzielne przez 7

Post autor: Premislav »

Wskazówka: sześcian liczby całkowitej daje resztę \(\displaystyle{ 0,1}\) lub \(\displaystyle{ 6}\) z dzielenia przez \(\displaystyle{ 7}\).-- 29 mar 2016, o 23:57 --Wskazówka druga: sześcian liczby całkowitej jest podzielny przez siedem wtedy i tylko wtedy, gdy ta liczba jest podzielna przez siedem.
No i Dirichlet.
immaris
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2016, o 14:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 4 razy

Udowodnić, że wyrażenie jest podzielne przez 7

Post autor: immaris »

Premislav pisze:Wskazówka: sześcian liczby całkowitej daje resztę \(\displaystyle{ 0,1}\) lub \(\displaystyle{ 6}\) z dzielenia przez \(\displaystyle{ 7}\).

-- 29 mar 2016, o 23:57 --

Wskazówka druga: sześcian liczby całkowitej jest podzielny przez siedem wtedy i tylko wtedy, gdy ta liczba jest podzielna przez siedem.
No i Dirichlet.
Dziękuję, nie wiem jak mogłem wczoraj przeoczyć tak oczywistą rzecz
ODPOWIEDZ