Udowodnić zdanie

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Dario1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1371
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 14 razy

Udowodnić zdanie

Post autor: Dario1 »

Przeprowadzić dowody poniższych twierdzeń, wskazać z jakicj reguł wnioskowania i jakich tautologii rachunku kwantyfikatorów korzysta się w kolejnych krokach dowodowych.

a)Każda liczba naturalna ma przynajmniej jeden dzielnik, który jest liczbą pierwszą.
b)Między dowolnymi dwoma liczbami rzeczywistymi istnieje trzecia, różna od nich.

Nie wiem jak zrobić a). Co do b) to myślę, że jeśli weźmiemy dowolne \(\displaystyle{ a,b \in R}\) to między nimi będzie leżeć liczba \(\displaystyle{ \frac{a+b}{2}}\).

Zgadza się?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Udowodnić zdanie

Post autor: Kartezjusz »

a)indukcja zupełna znana?
b)Pokaż,że ta liczba jest dobra.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Udowodnić zdanie

Post autor: Premislav »

a) to nieprawda, rozważ \(\displaystyle{ n=1}\). Czy aby na pewno tak wygląda treść zadania?
Dario1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1371
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 14 razy

Udowodnić zdanie

Post autor: Dario1 »

Wiem, że to nieprawda, ale tak wygląda treść zadania. Wydaje mi się, że należy pominąć tą jedynkę.

Co do pierwszego to czy trzeba korzystać z indukcji?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Udowodnić zdanie

Post autor: Kartezjusz »

Dla \(\displaystyle{ n \ge 2}\) tak jest. Dla liczb pierwszych jest to prawda. Weźmy dowolną liczbę złożoną.
Zakładamy, że dla każdego \(\displaystyle{ m<n}\) teza jest prawdziwa. Skoro \(\displaystyle{ n}\) jest złożona, można przedstawić ją jako iloczyn liczb \(\displaystyle{ n=ab}\) gdzie \(\displaystyle{ a, b<n}\). Dla każdej z nich tezę założyliśmy, czyli na mocy założenia i indukcji zupełnej mamy tezę.
ODPOWIEDZ