Własność rozkładu

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11406
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Własność rozkładu

Post autor: mol_ksiazkowy »

Niech \(\displaystyle{ a^2 + 2 \equiv 0 \ ( \mod \ p)}\). Udowodnić, że \(\displaystyle{ p}\) lub \(\displaystyle{ 2p}\) jest w formie \(\displaystyle{ x^2+ 2y^2}\) gdzie \(\displaystyle{ a, x, y \in N}\) zaś \(\displaystyle{ p}\) jest piewsza.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Własność rozkładu

Post autor: arek1357 »

Taki szkic nieformalny:

niech z założenia:

\(\displaystyle{ a^2=-2}\)

badamy reszty kwadratowe:

czyli:

\(\displaystyle{ \left( \frac{-2}{p} \right)=\left( \frac{-1}{p} \right)\left( \frac{2}{p} \right)=(-1)^{ \frac{p-1}{2} }(-1)^{ \frac{p^2-1}{8} }=(-1)^{ \frac{p^2+4p-5}{8} }}\)

jak podstawimy za\(\displaystyle{ p=x^2+2y^2}\)

otrzymamy:

\(\displaystyle{ (-1)^{ \frac{x^4+4x^2y^2+4y^4+4x^2+8y^2-5}{8} }=1}\)

I teraz widać, że czy \(\displaystyle{ x, y}\) będzie parzyste czy nieparzyste to wynik będzie jeden czyli \(\displaystyle{ p-2}\) jest resztą kwadratową modulo \(\displaystyle{ p}\)


Kwestia jest taka czy mogą być p jeszcze innej postaci niż ta!
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Własność rozkładu

Post autor: Ponewor »

^Dowód przez założenie tezy, świetny.

arek1357, czy mógłbyś się czasem zastanowić co wypisujesz na tym forum? Bo na ogół jest to zupełnie niepoukładany bełkot, przywodzący na myśl raczej upojenie alkoholowe, niż matematyczne uniesienia. Mógłbym Cię prosić o ład i klarowność w Twoich postach?

Oto jak się zaczyna rozwiązanie:
Weźmy zbiór liczb postaci \(\displaystyle{ ay-x}\), gdzie \(\displaystyle{ x, \ y, \le \left[\sqrt{p}\right]}\) i dalej z zasady szufladkowej Dirichleta.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Własność rozkładu

Post autor: Kartezjusz »

Skąd wiemy, że złapiemy \(\displaystyle{ 0}\)? Przecież możliwości dobrania \(\displaystyle{ x, y}\)mamy mniej niż \(\displaystyle{ p}\), ponieważ \(\displaystyle{ \left[ \sqrt{p} \right] ^2 \le ( \sqrt{p} )^2 =p}\)
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Własność rozkładu

Post autor: arek1357 »

arek1357, czy mógłbyś się czasem zastanowić co wypisujesz na tym forum? Bo na ogół jest to zupełnie niepoukładany bełkot, przywodzący na myśl raczej upojenie alkoholowe, niż matematyczne uniesienia. Mógłbym Cię prosić o ład i klarowność w Twoich postach?

Jeśli moje posty powstają przez upojenie alkoholowe to ten Twój cytat chyba już jedzie na mocnym spidzie lub innych dopalaczach!

Bo ja zdaję sobie sprawę że w tym przypadku ciut odwróciłem tezę ale Ty chyba sobie nie zdajesz sprawę z tego co wypisujesz!
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Własność rozkładu

Post autor: Ponewor »

arek1357 pisze:Jeśli moje posty powstają przez upojenie alkoholowe to ten Twój cytat chyba już jedzie na mocnym spidzie lub innych dopalaczach!
Ja Cię tylko poprosiłem (jako kolega użytkownik, nie jako moderator) i nie zamierzam się dalej kłócić, na pewno nie tutaj. Weź tylko pod uwagę, że średnio w każdej Twojej wypowiedzi (z ostatnich które przejrzałem), pojawia się ponad jeden wykrzyknik, to daje do myślenia.

Kartezjusz, \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ y}\) mogą przybierać wartości z zakresu \(\displaystyle{ 0, \ 1, \ \ldots, \left[ \sqrt{p}\right]}\), czyli możliwości ich wyboru jest \(\displaystyle{ \left(\left[ \sqrt{p}\right]+1\right)^{2}>p}\).

Wesołych Świąt wszystkim!
ODPOWIEDZ