Liczby rzeczywiste.

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Liczby rzeczywiste.

Post autor: pawlo392 »

Witam! Nie wiem czy poprawnie wykazuje pewne stwierdzenie.
Wykaż, że jeśli od kwadratu liczby całkowitej \(\displaystyle{ a}\) odejmiemy iloczyn dwóch liczb całkowitych , których suma równa się \(\displaystyle{ 2a}\), to otrzymamy na wynik kwadrat liczby całkowitej.
Oznaczyłem sobie tak \(\displaystyle{ a ^{2}-k \cdot n=c ^{2}}\) oraz \(\displaystyle{ k+n=2a}\) z tego \(\displaystyle{ a= \frac{k+n}{2}}\). Podstawiłem to do głównego równania i otrzymałem \(\displaystyle{ \frac{k ^{2}+2kn+n ^{2} }{4}-kn = c ^{2}}\)
\(\displaystyle{ \frac{ k^{2}-2kn+n ^{2} }{4}=c ^{2} \\
\frac{(k-n) ^{2} }{4}=c ^{2} \\
(k-n) ^{2}=4c ^{2}}\)

Nie wiem czy dobrze to zrobiłem i co dalej..
Ciekawostka! Jest to zadanie z książki Stefana Banacha "Algebra dla klasy II gimnazjalnej" Lwów 1934 rok.
Ostatnio zmieniony 4 wrz 2015, o 21:16 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Liczby rzeczywiste.

Post autor: Medea 2 »

To zadanie ma prostsze rozwiązanie. Jeżeli suma dwóch liczb jest równa \(\displaystyle{ 2a}\), to liczby te są postaci \(\displaystyle{ a \pm b}\). Zatem

\(\displaystyle{ a^2 - (a-b)(a+b) = a^2 - (a^2 - b^2) =a^2-a^2 + b^2 = b^2}\).
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Liczby rzeczywiste.

Post autor: piasek101 »

Albo z drugiego wyznacz np \(\displaystyle{ k}\) i wstaw do pierwszego - szukaj na lewej tego kwadratu.
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Liczby rzeczywiste.

Post autor: pawlo392 »

Medea 2 pisze:To zadanie ma prostsze rozwiązanie. Jeżeli suma dwóch liczb jest równa \(\displaystyle{ 2a}\), to liczby te są postaci \(\displaystyle{ a \pm b}\). Zatem

\(\displaystyle{ a^2 - (a-b)(a+b) = a^2 - (a^2 - b^2) =a^2-a^2 + b^2 = b^2}\).
No tak, masz racje. Nie wpadłbym na to. Ale wykorzystam również radę piaska.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Liczby rzeczywiste.

Post autor: a4karo »

pawlo392 pisze:Witam! Nie wiem czy poprawnie wykazuje pewne stwierdzenie.
Wykaż, że jeśli od kwadratu liczby całkowitej \(\displaystyle{ a}\) odejmiemy iloczyn dwóch liczb całkowitych , których suma równa się \(\displaystyle{ 2a}\), to otrzymamy na wynik kwadrat liczby całkowitej.
Oznaczyłem sobie tak \(\displaystyle{ a ^{2}-k \cdot n=c ^{2}}\) oraz \(\displaystyle{ k+n=2a}\) z tego \(\displaystyle{ a= \frac{k+n}{2}}\). Podstawiłem to do głównego równania i otrzymałem \(\displaystyle{ \frac{k ^{2}+2kn+n ^{2} }{4}-kn = c ^{2}}\)
\(\displaystyle{ \frac{ k^{2}-2kn+n ^{2} }{4}=c ^{2} \\
\frac{(k-n) ^{2} }{4}=c ^{2} \\
(k-n) ^{2}=4c ^{2}}\)

Nie wiem czy dobrze to zrobiłem i co dalej..
Ciekawostka! Jest to zadanie z książki Stefana Banacha "Algebra dla klasy II gimnazjalnej" Lwów 1934 rok.
To "rozwiązanie" nie jest poprawne, bo nie wynika z niego, że \(\displaystyle{ c}\) jest całkowite. Wiemy tylkoo, że \(\displaystyle{ 2c}\) jest całkowite
ODPOWIEDZ