Wielokrotnośc liczby pierwszej

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
mint18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: 16 lip 2015, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lub
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 21 razy

Wielokrotnośc liczby pierwszej

Post autor: mint18 »

Udowodnić, że dla dowolnej liczby pierwszej \(\displaystyle{ p}\) istnieją takie liczby całkowite \(\displaystyle{ x,y,z}\), że \(\displaystyle{ x^2+y^2+z^2}\) jest niezerową wielokrotnością \(\displaystyle{ p}\).
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1666
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

Wielokrotnośc liczby pierwszej

Post autor: bosa_Nike »

To zadanie w obecnej postaci ma bardzo słabe warunki. Wystarczy wziąć wielokrotności \(\displaystyle{ p}\), nie wszystkie równe zero, aby mieć tezę. Może trzeba coś dopisać do założeń?
mint18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: 16 lip 2015, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lub
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 21 razy

Wielokrotnośc liczby pierwszej

Post autor: mint18 »

Takie jest polecenie.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Wielokrotnośc liczby pierwszej

Post autor: Medea 2 »

Weź \(\displaystyle{ x = y = z = p}\) Obędzie się bez armat pokroju twierdzenia Hassego-Minkowskiego.
mint18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: 16 lip 2015, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lub
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 21 razy

Wielokrotnośc liczby pierwszej

Post autor: mint18 »

A może ja coś przeoczyłem jednak Tylko jest problem bo nie mogę znaleźć tego zadania, ale poszukam, żeby się jeszcze raz upewnić
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Wielokrotnośc liczby pierwszej

Post autor: Medea 2 »

Sprawdź, czy w założeniach nie było warunku "\(\displaystyle{ p}\) nie dzieli żadnej z liczb \(\displaystyle{ x,y,z}\)". Nie jestem pewna, ale odnoszę wrażenie, że wtedy zadanie robi się dużo trudniejsze, ale nadal nie jest poza Twoim zasięgiem.

Chwila wertowania książek (albo dwie) sprawiła, że znalazłam stosowną informację, szczególny przypadek twierdzenia Chevalleya-Warninga: dla każdej liczby pierwszej \(\displaystyle{ p > 2}\) istnieje trójka \(\displaystyle{ x_0, y_0, z_0}\) liczb całkowitych (przy czym nie wszystkie są podzielne przez \(\displaystyle{ p}\)), że \(\displaystyle{ x_0^2 + y_0^2 + z_0^2 \equiv 0 \pmod p}\).
ODPOWIEDZ