liczby trójkątne

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11413
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

liczby trójkątne

Post autor: mol_ksiazkowy »

Niech \(\displaystyle{ x, y}\) będa takie że \(\displaystyle{ x^{2}-8y^{2}=9}\) ; oczywiście \(\displaystyle{ x}\) jest nieparzyste i niech \(\displaystyle{ n =\frac{x-1}{2}}\); to \(\displaystyle{ t_{n-1}t_nt_{n+1}= \left( y\frac{n \left( n+1 \right) }{2} \right) ^2}\)
Np. \(\displaystyle{ x=9 \ y=3 \ n=4}\), \(\displaystyle{ t_{3}t_4t_{5}= \left( 3 \cdot \frac{4 \cdot 5}{2} \right) ^2}\) itp.
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2015, o 22:09 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skaluj nawiasy.
agusia141414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 17 kwie 2014, o 23:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 14 razy

liczby trójkątne

Post autor: agusia141414 »

nie potrzebuje podstawienia, tylko dowod na liczbach ogolnych, poza tym moje pytanie wciaz brzmi tak samo, skad wielo sie rownanie


\(\displaystyle{ x^{2}-8y^{2}=9}\)
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11413
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

liczby trójkątne

Post autor: mol_ksiazkowy »

z tego ze
\(\displaystyle{ \begin{cases} \frac{(n-1)(n+2)}{2}=y ^{2}\\ x=2n+1 \end{cases}}\)
agusia141414
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 17 kwie 2014, o 23:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 14 razy

liczby trójkątne

Post autor: agusia141414 »

mol_ksiazkowy pisze:z tego ze
\(\displaystyle{ \begin{cases} \frac{(n-1)(n+2)}{2}=y ^{2}\\ x=2n+1 \end{cases}}\)
oto mi chodzilo. dziękuję!
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

liczby trójkątne

Post autor: SlotaWoj »

Iloczyn trzech kolejnych liczb trójkątnych \(\displaystyle{ t_{n-1}t _nt _{n+1}}\) jest liczba kwadratową, gdy zawarty w nim czynnik \(\displaystyle{ \frac{(n-1)(n+2)}{2}}\) jest liczbą kwadratową. Można to zapisać w postaci równania:
  • \(\displaystyle{ \frac{(n-1)(n+2)}{2}=y^2}\)
a po przekształceniu:
  • \(\displaystyle{ n^2+n-2(y^2+1)=0}\)
Interesuje nas dodatnie i całkowitokiczbowe rozwiązanie tego równania.

Dodatni pierwiastek (ww. trójmianu kwadratowego) wyraża się wzorem:
  • \(\displaystyle{ n=\frac{-1+\sqrt{1+8(y^2+1)}}{2}}\)
a po przekształceniu:
  • \(\displaystyle{ (2n+1)^2-8y^2=9}\)
Gdyby podstawić \(\displaystyle{ 2n+1=z}\) , to ww. równanie będzie miało identyczną postać jak ta, którą Agusia14414 podała na wstępie jako rozwiązanie zadania.

Ww. równanie ma następujące dodatnie i całkowitoliczbowe rozwiązania dla \(\displaystyle{ n}\): 4; 25; 148; 865, które znalazłem nieco uproszczoną techniką przy pomocy Excela dla \(\displaystyle{ n\in\left\langle1;3000\right\rangle}\).
Można zauważyć, że w miarę wzrostu n rozwiązania są coraz rzadsze i nie można powiedzieć, że jest ich nieskończenie wiele. Spróbuję w inny sposób znaleźć następne po 865 rozwiązanie ww. równania, jak również poszukać informacji nt. ew. nieskończonej liczby jego rozwiązań.

Nie byłem pewien, czy ww. równanie można uznać za rozwiązanie zadania, ale znalazłem

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnanie_Pella

artykuł nt. równania diofantycznego Pella:
  • \(\displaystyle{ x^2-Dy^2=1}\)
które dla całkowitego \(\displaystyle{ D}\) nie będącego kwadratem liczby całkowitej ma nieskończenie wiele rozwiązań i do którego można przekształcić równanie \(\displaystyle{ (2n+1)^2-8y^2=9}\), więc zadanie można uważać za rozwiązane.
ODPOWIEDZ