Przekształcić układ kongruencji do równoważnego.

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
dawhyp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 8 paź 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 30 razy

Przekształcić układ kongruencji do równoważnego.

Post autor: dawhyp »

Dzień dobry,
kompletnie nie wiem jak przekształcać układy równań kongruencji do równowaznych spełniających założenia Chińskiego Twierdzenia o Resztach.

Mógłby ktoś wytłumaczyć mi na poniższym przykładzie? Z góry dzięki:

\(\displaystyle{ \begin{cases} x \equiv 1 \pmod{6} \\ x \equiv 4 \pmod{15} \\ x \equiv 3 \pmod{8} \end{cases}}\)

Z góry dziękuję!

-- 8 mar 2015, o 17:18 --

Już wiem gdzie mam błąd.

Twierdziłem, że te, że \(\displaystyle{ x \equiv 3 \pmod{8}}\) jest równoważne z tym, że \(\displaystyle{ x \equiv 1 \pmod{2} \ i \ x \equiv 3 \pmod{4}}\)

Teraz mam więc kolejne pytanie:

To, że \(\displaystyle{ x \equiv 1 \pmod{6}}\) jest równoważne temu, że \(\displaystyle{ x \equiv 1 \pmod{2} \ i \ x \equiv 1 \pmod{3}}\).

To, że \(\displaystyle{ x \equiv 4 \pmod{15}}\) jest równoważne temu, że \(\displaystyle{ x \equiv 4 \pmod{5} \ i \ x \equiv 1 \pmod{3}}\).

Ale już tamto u góry co napisałęm nie jest równoważne. Tu więc moje pytanie: Czyli rozkładać tak mogę równoważnie tylko wtedy, kiedy rozkładam tę moją liczbę w module na iloczyn liczb względnie pierwszych, tak?
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Przekształcić układ kongruencji do równoważnego.

Post autor: Medea 2 »

Z pierwszego równania wiesz, że \(\displaystyle{ x \equiv_2 1}\), z trzeciego, że \(\displaystyle{ x \equiv_8 3}\).

Z pierwszego równania wiesz, że \(\displaystyle{ x \equiv_3 1}\), z drugiego to samo.

Z drugiego równania wiesz, że \(\displaystyle{ x \equiv_5 4}\).

Wniosek: pierwsze równanie zamień na \(\displaystyle{ x \equiv_3 1}\), drugie na \(\displaystyle{ x \equiv_5 4}\), trzecie zostaw.
ODPOWIEDZ