Dowody z podzielności

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Dowody z podzielności

Post autor: squared »

Mam dwa zadania
1) \(\displaystyle{ d|(10b-1) \wedge d|(10a+c) \Rightarrow d|(a+bc)}\)
Rozpisywałem to z definicji przekształcałem i nie bardzo otrzymałem coś, co by doprowadziło mnie do końca zadania.

oraz

2) Pokazać, że jeśli \(\displaystyle{ a,b,c,d\in \ZZ}\) oraz \(\displaystyle{ a^2+b^2+c^2 =d^2}\)] to przynajmniej dwie z tych liczb są parzyste.

Jest inny sposób niż rozważanie wszystkich przypadków kolejno?

Proszę o wskazówki jakieś.
Ostatnio zmieniony 7 mar 2015, o 17:31 przez squared, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Dowody z podzielności

Post autor: Premislav »

Nic dziwnego, że nie otrzymałeś (to nie złośliwość). Strzelam, że w pierwszym powinno być \(\displaystyle{ d|(10b-1)}\), intuicja mówi mi, że w takiej postaci, w jakiej to zapisałeś, to święta lipka, a intuicji przychodzą z pomocą przypadkowe obliczenia:
niechaj \(\displaystyle{ a=3, b=1, d=4, c=2}\). Założenia są spełnione. Ale cztery nie dzieli piątki.
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Dowody z podzielności

Post autor: squared »

Oczywiście, że w pierwszym jest literówka, teraz jest dobrze napisane.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Dowody z podzielności

Post autor: Zahion »

2. Jakich przypadków, przecież wystarczy rozpatrzeć dwa. Dodatkowo oba są łącznie na 3 linijki.
Add 1.
\(\displaystyle{ d| a\left( 10b-1\right) = 10ab - a}\) i \(\displaystyle{ d| b\left( 10a+c\right)= 10ab + bc}\), stąd \(\displaystyle{ d| -\left( 10ab - a \right) + \left( 10ab+bc\right)= a+bc}\)
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Dowody z podzielności

Post autor: squared »

Skąd to się wzięło?
\(\displaystyle{ d| a\left( 10b-1\right) = 10ab - a}\)

Co do drugiego. No mamy np. 4 liczby nieparzyste, 3 liczby nieparzyste, 2 liczby nieparzyste, 1 liczba nieparzysta, 0 liczb nieparzystych (reszta parzysta zawsze). My mamy pokazać, że taki warunek musi być spełniony. Zatem "negatywne" przypadki też rozpatrujemy, pokazując, że dla niech nie jest spełniona druga zależność.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Dowody z podzielności

Post autor: Zahion »

Skoro\(\displaystyle{ d|10b-1}\) to również \(\displaystyle{ d|a\left( 10b-1\right)}\), bo liczba \(\displaystyle{ 10b-1}\) jest podzielna przez \(\displaystyle{ d}\).
Co do drugiego zadania.
Jeśli rozpatrzymy przypadki : 1) Cztery liczby są nieparzyste 2) trzy liczby są nieparzyste i uzyskamy sprzeczność, to oznaczać będzie, że warunkiem koniecznym jest, żeby co najmniej dwie z tych czterech liczb były parzyste, ale nie warunkiem dostatecznym.
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Dowody z podzielności

Post autor: squared »

No właśnie, a chcemy też pokazać, że to warunek dostateczny.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Dowody z podzielności

Post autor: Zahion »

Nie. Nawet rozpatrując wszystkie \(\displaystyle{ 4}\) przypadki nie dostaniemy warunku dostatecznego ( przykład \(\displaystyle{ a=b=c=d=2}\), mamy \(\displaystyle{ 4}\) liczby parzyste, a równanie nie jest spełnione). Nie chce tutaj bawić się w analizę, bo nie jestem w tym najlepszy, ale według mnie, pokazanie tych dwóch przypadków zakończy dowód.
ODPOWIEDZ