Podzielność wyrażenia dla stałego m

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
0bcy_astronom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2012, o 21:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: chorzów

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: 0bcy_astronom »

Dzień dobry mam taki oto problem.

Może najgorszy z matematyki nie jestem ale mam problem w pracy
którego totalnie nie jestem w stanie rozwiązać... nawet nie wiem od której strony go ugryźć...

Chodzi o liczby całkowite... czy istnieje jakiś wzór bądź zależność na wyznaczenie liczb całkowitych z pewnego wyrażenia?

konkretnie problem wygląda tak.
mam następujące wyrażenie

\(\displaystyle{ {X _{n} = {n+\sqrt{n^2-m} }}}\)

Chodzi o to by znaleźć... nie wiem... zbiór, zalezność, wzór... na to, by sprawdzić czy istnieje taki rodzina wyrazów dla których nasze powyzsze wyrażenie w którym dla stałemgo \(\displaystyle{ m}\) oraz dla \(\displaystyle{ {n \subset C \wedge n \in \left\langle 2; m \right\rangle}}\),wartość \(\displaystyle{ X_{i}}\) przyjmuje wartość całkowitą.

Jeżeli brzydko to opisałem, bądź opis jest nieczytelny to opisze to prościej swoimi słowami.
Mamy powyższe wyrażeniem - wybieramy dowolne {m} które jest stałe. czy istnieje jakiś sposób by sprawdzić czy dla \(\displaystyle{ {n \subset C \wedge n \in \left\langle 2; m \right\rangle}}\) liczba \(\displaystyle{ X_{n}}\) była całkowita
Ostatnio zmieniony 25 lut 2015, o 21:24 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Poprawa wiadomości: \langle, \rangle.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Medea 2 »

Okej. Pytasz więc, czy dla ustalonego \(\displaystyle{ m}\) i \(\displaystyle{ 2 \le n \le m}\) zachodzi \(\displaystyle{ \sqrt{n+m} \in \mathbb Z}\). Mam złą wiadomość - jeżeli \(\displaystyle{ m \ge 3}\), to nici z tego. Dlaczego? Bo \(\displaystyle{ \sqrt{m+2}}\) i \(\displaystyle{ \sqrt{m+3}}\) nie mogą być jednocześnie kwadratami.
0bcy_astronom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2012, o 21:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: chorzów

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: 0bcy_astronom »

Dziękuje i widzę że w pierwszej częsci zjadłem kwadrat przy iksie a do tego napisałem tam plusa zamiast minusa
Już to poprawiłem.

Poza tym chyba źle zrozumiałeś moje pytanie

Może więc je zmodyfikuje

Mamy funkcję \(\displaystyle{ f(x)}\)
która ma wzór
\(\displaystyle{ f(x)=x+ \sqrt{x^2 - A}}\)

Znajdź sposób by określić czy stnieje taka wartość \(\displaystyle{ x}\) dla stałego \(\displaystyle{ A}\) (gdzie \(\displaystyle{ x,a \subset C}\)
aby funkcja \(\displaystyle{ f(x)}\) przyjmowała wartości CAŁKOWITE.

Przykład

\(\displaystyle{ f(3) = 3 + \sqrt{3^2 - 8} = 3 + \sqrt{9 - 8} = 3 + 1 = 4}\)

A więc nasza funkcja \(\displaystyle{ f(x)}\) dla \(\displaystyle{ A=8}\) posiada takiego \(\displaystyle{ x}\), dokładnie \(\displaystyle{ x=3}\) że wartość \(\displaystyle{ f(x)}\) jest całkowita.

No i chodzi o to by znaleźć jakiś wzór czy abyście dali mi link gdzie jest wjaśnione albo pokazane jak sie sprawdza czy wyrażenie posiada rozwiązania całkowite... bo samo wyrażenie jest o wiele trudniejsze, ja je tutaj przedstawiłem w prostej postaci.

PS - wiem że kolejne liczby nie będą całkowite chodzi mi o wyznaczenie czy dla kolejnych liczb od 2 do m istnieje jakakolwiek liczba dająca całkowite rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Medea 2 »

Dalej nie rozumiem Pytasz o to, dla jakich \(\displaystyle{ x}\) wyrażenie \(\displaystyle{ x^2-A}\) jest kwadratem. Czyli: \(\displaystyle{ A = x^2-y^2 = (x-y)(x+y)}\). Mając \(\displaystyle{ A}\) rozkładasz ją na czynniki pierwsze i próbujesz rozwiązać układ \(\displaystyle{ x-y =d}\), \(\displaystyle{ x+y = A/d}\).
0bcy_astronom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2012, o 21:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: chorzów

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: 0bcy_astronom »

Hehe spoko już tłumaczę o co mi chodzi na konkretnym przykładzie ale już na wzorze który został opracowany u nas w robocie

\(\displaystyle{ f(n)=n+ \sqrt{n^2 - 4 \cdot A}}\)

i teraz tak - przychodzi szef i mówi: "sprawdź nasz wzór dla A = 8"

i teraz wiemy że \(\displaystyle{ n \subset C}\)

I sprawdzamy kolejno od n = \(\displaystyle{ 2}\) do \(\displaystyle{ n = 8}\) (bo \(\displaystyle{ n \in <2;A>}\))

\(\displaystyle{ f(2)=2+ \sqrt{2^2 - 8 \cdot 4} = 2+ \sqrt{4 - 32} = 2+ \sqrt{-28}}\) BRAK
\(\displaystyle{ f(3)=3+ \sqrt{3^2 - 8 \cdot 4} = 2+ \sqrt{9 - 32} = 2+ \sqrt{-23}}\) BRAK
\(\displaystyle{ f(4)=4+ \sqrt{4^2 - 8 \cdot 4} = 2+ \sqrt{16 - 32} = 2+ \sqrt{-16}}\) BRAK
\(\displaystyle{ f(5)=5+ \sqrt{5^2 - 8 \cdot 4} = 2+ \sqrt{25 - 32} = 2+ \sqrt{-4}}\) BRAK
\(\displaystyle{ f(6)=6+ \sqrt{6^2 - 8 \cdot 4} = 2+ \sqrt{36 - 32} = 2+ \sqrt{4} = 2+ 2 =4}\) SUKCES - LICZBA CAŁKOWITA
\(\displaystyle{ f(7)=7+ \sqrt{7^2 - 8 \cdot 4} = 2+ \sqrt{49 - 32} = 2+ \sqrt{17}}\) liczba niecałkowita
\(\displaystyle{ f(8)=8+ \sqrt{8^2 - 8 \cdot 4} = 2+ \sqrt{64 - 32} = 2+ \sqrt{32}}\) liczba niecałkowita

czyli nasz wzór mający postać \(\displaystyle{ f(n)=n+ \sqrt{n^2 - 4*A}}\) dla A = 8 posiada takie n = 6, że nasze wyrażenie \(\displaystyle{ f(n)=n+ \sqrt{n^2 - 4\cdotA}}\) przyjmie liczbę całkowitą.

I moge powiedzieć: szefie "M" równe 8 spełnia twoje kryteria ponieważ wśród wyników pojawi się wynik całkowity

Dla przykładu jeżeli szef powie abym sprawdził do 11 to wtedy obliczenia wyglądają następująco

\(\displaystyle{ f(2)=2+ \sqrt{2^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{4 - 44} = 2+ \sqrt{-40}}\) BRAK
\(\displaystyle{ f(3)=3+ \sqrt{3^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{9 - 44} = 2+ \sqrt{-35}}\) BRAK
\(\displaystyle{ f(4)=4+ \sqrt{4^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{16 - 44} = 2+ \sqrt{-28}}\) BRAK
\(\displaystyle{ f(5)=5+ \sqrt{5^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{25 - 44} = 2+ \sqrt{-19}}\) BRAK
\(\displaystyle{ f(6)=6+ \sqrt{6^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{36 - 44} = 2+ \sqrt{-8}}\) BRAK
\(\displaystyle{ f(7)=7+ \sqrt{7^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{49 - 44} = 2+ \sqrt{5}}\) liczba niecałkowita
\(\displaystyle{ f(8)=8+ \sqrt{8^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{64 - 44} = 2+ \sqrt{20}}\) liczba niecałkowita
\(\displaystyle{ f(9)=9+ \sqrt{9^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{81 - 44} = 2+ \sqrt{37}}\) liczba niecałkowita
\(\displaystyle{ f(10)=10+ \sqrt{10^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{100 - 44} = 2+ \sqrt{56}}\) liczba niecałkowita
\(\displaystyle{ f(11)=11+ \sqrt{10^2 - 11 \cdot 4} = 2+ \sqrt{121 - 44} = 2+ \sqrt{77}}\) liczba niecałkowita

I wtedy mówie - szefie porażka - niestety dla M=11 nie istnieje taka liczba n że po podstawieniu jej do naszego wzoru nasza funkcja osiągnie liczbę całkowitą

Rozumiesz już?

Pozdro!
Kera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2014, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Kera »

może tak:
\(\displaystyle{ \frac{A}{n ^{2} }= y}\)
\(\displaystyle{ \frac{y+n ^{2} }{2}=x}\)
\(\displaystyle{ x+ \sqrt{x ^{2}-A } =z ^{2}}\)

jeżeli A jest podzielne przez \(\displaystyle{ n^{2}}\) , to obliczysz \(\displaystyle{ x}\)
Ostatnio zmieniony 24 lut 2015, o 23:36 przez Kera, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Michalinho »

Rozpatrzmy przypadki modulo 4:
\(\displaystyle{ 1 ^ \circ m \equiv 0 (mod 4)}\):
Wystarczy wziąć \(\displaystyle{ n=\frac{m}{4} +1}\)
\(\displaystyle{ 2 ^ \circ m \equiv 1 (mod 4) \vee m \equiv 3 (mod 4)}\):
Wystarczy wziąć \(\displaystyle{ n=\frac{m+1}{2}}\)
\(\displaystyle{ 3 ^ \circ m \equiv 2 (mod 4)}\):
Kwadraty liczb całkowitych przystają tylko do \(\displaystyle{ 0}\) lub \(\displaystyle{ 1}\) modulo \(\displaystyle{ 4}\).
Stąd \(\displaystyle{ n^2-m \equiv 3 (mod 4) \vee n^2-m \equiv 2 (mod 4)}\), a więc nie jest kwadratem liczby całkowitej.
Ostatecznie dla każdej liczby \(\displaystyle{ m}\), która nie przystaje do \(\displaystyle{ 2 (mod 4)}\) istnieje takie \(\displaystyle{ n \in \left< 2, m \right>}\), że wyrażenie \(\displaystyle{ f(n)=n+ \sqrt{n^2 - m}}\) jest całkowite.-- 24 lut 2015, o 23:39 --
Kera pisze:może tak:
\(\displaystyle{ \frac{A}{n ^{2} }= y}\)
\(\displaystyle{ \frac{y+n ^{2} }{2}=x}\)
\(\displaystyle{ x+ \sqrt{x ^{2}-A } =z ^{2}}\)

jeżeli A jest podzielne przez \(\displaystyle{ n^{2}}\) , to obliczysz \(\displaystyle{ x}\)
? Co oznaczasz tutaj przez \(\displaystyle{ n}\)
Kera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2014, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Kera »

n kolejna liczba całkowita podniesiona do kwadratu.
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Michalinho »

Kera pisze:n kolejna liczba całkowita podniesiona do kwadratu.
Co to znaczy kolejna liczba całkowita? Kolejna względem czego?
Nawet jeśli to wytłumaczysz to i tak np. dla \(\displaystyle{ n=1}\) i \(\displaystyle{ A}\) parzystego \(\displaystyle{ x}\) nie jest całkowite.
Kera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2014, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Kera »

Ukryta treść:    
nie jestem matematykiem, więc dla mnie kolejna liczba całkowita to \(\displaystyle{ 0;1;2}\) itd..

Zgadzam się że
Ukryta treść:    
ponieważ brak jest rozwiązania.
podane moje wzory sprawdzają czy funkcja f(x) przyjmuje wartości CAŁKOWITE, a nawet zaostrzyłem aby wynik był kwadratem.
na przykład:
pierwsze rozwiązanie

\(\displaystyle{ \frac{72}{2 ^{2} } =18}\)
\(\displaystyle{ \frac{18+2^{2} }{2} =11}\)
\(\displaystyle{ 11+ \sqrt{11 ^{2}-72 } =18}\)

wynik jest liczbą całkowitą ale nie jest kwadratem,ponieważ\(\displaystyle{ \sqrt{18} =4,24...}\)

drugie rozwiązanie

\(\displaystyle{ \frac{72}{6 ^{2} } =2}\)
\(\displaystyle{ \frac{2+6^{2} }{2} =19}\)
\(\displaystyle{ 19+ \sqrt{19 ^{2}-72 } =36}\)

wynik jest liczbą całkowitą i jest kwadratem,ponieważ\(\displaystyle{ \sqrt{36} =6}\)
Ostatnio zmieniony 25 lut 2015, o 22:46 przez Kera, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Michalinho »

Nie rozumiem. Wytłumacz mi po krok po kroku jak ten twój "sposób" ma działać, bo coś mi się zdaje, że jest on tak samo skuteczny jak sprawdzanie po kolei wszystkich \(\displaystyle{ n}\) od \(\displaystyle{ 2}\) do \(\displaystyle{ m}\). Ciekawe jak on zadziała jak \(\displaystyle{ m}\) będzie liczbą pierwszą?
Kera pisze:nie jestem matematykiem, więc dla mnie kolejna liczba całkowita to 0;1;2 itd..
Też nie jestem matematykiem , ale jak dla mnie to kolejnE liczby całkowite nieujemne.
Kera
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2014, o 15:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Kera »

0bcy_astronom wprowadził mnie w błąd podając najpierw:
Ukryta treść:    
a następnie zmienił na:
Ukryta treść:    
więc naturalnie wzór jest zły.
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Michalinho »

Tak też mi coś nie pasowało Stąd radzę Obcemu_astronomowi skorzystać z tego rozwiązania, które wydaje mi się dobre
Michalinho pisze:Rozpatrzmy przypadki modulo 4:
\(\displaystyle{ 1 ^ \circ m \equiv 0 (mod 4)}\):
Wystarczy wziąć \(\displaystyle{ n=\frac{m}{4} +1}\)
\(\displaystyle{ 2 ^ \circ m \equiv 1 (mod 4) \vee m \equiv 3 (mod 4)}\):
Wystarczy wziąć \(\displaystyle{ n=\frac{m+1}{2}}\)
\(\displaystyle{ 3 ^ \circ m \equiv 2 (mod 4)}\):
Kwadraty liczb całkowitych przystają tylko do \(\displaystyle{ 0}\) lub \(\displaystyle{ 1}\) modulo \(\displaystyle{ 4}\).
Stąd \(\displaystyle{ n^2-m \equiv 3 (mod 4) \vee n^2-m \equiv 2 (mod 4)}\), a więc nie jest kwadratem liczby całkowitej.
Ostatecznie dla każdej liczby \(\displaystyle{ m}\), która nie przystaje do \(\displaystyle{ 2 (mod 4)}\) istnieje takie \(\displaystyle{ n \in \left< 2, m \right>}\), że wyrażenie \(\displaystyle{ f(n)=n+ \sqrt{n^2 - m}}\) jest całkowite.
0bcy_astronom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2012, o 21:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: chorzów

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: 0bcy_astronom »

Okej bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

Na stracie niestety muszę powiedzieć iż przeceniłem swoje siły, gdyż myślałem, że jeżeli pomożecie mi rozwiązać ten prosty problem to sam poradzę sobie z bardziej skomplikowanym problemem który mam.

otóż przykład który pomogliście mi omówić wyglądał tak:

\(\displaystyle{ f(n)=n+ \sqrt{n^2 - 4 \cdot m}}\)

otóż problem z którym się borykamy wygląda następująco:

\(\displaystyle{ f(n)=\frac{n}{2}+ \sqrt{(\frac{n}{2})^2 - m}}\)

Myślałem że rozwiąze problem analogicznie do tego jak został on rozwiązany powyżej ale nie jestem w stanie tego zrobić

Pomoglibyście mi analogicznie również z tym przykładem?
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

Podzielność wyrażenia dla stałego m

Post autor: Michalinho »

Przepraszam, że odświeżam, ale podoba mi się to zadanie. Nowszy przykład \(\displaystyle{ f(n)=\frac{n}{2}+ \sqrt{(\frac{n}{2})^2 - m}}\) jest dużo trudniejszy.
Przy jego dowodzie musiałem wyprowadzić sobie trochę zależności. Przejdę zatem do rozwiązania.
Lemat 1. Niech \(\displaystyle{ m\ge 4}\) będzie liczbą złożoną. Wtedy istnieje dzielnik liczby \(\displaystyle{ m}\), taki że \(\displaystyle{ 2\le k\le \sqrt{m}}\)
Dowód L1:    
Lemat 2
Niech \(\displaystyle{ n=\frac{m}{k}+k}\). Wtedy \(\displaystyle{ 4\le n\le m}\).
Dowód L2:    
Zauważmy jeszcze, że \(\displaystyle{ \frac{m}{k}-k\ge 0}\), bo \(\displaystyle{ m=(\sqrt{m})^2\ge k^2}\)
Teraz możemy przejść do rozwiązania zadania. Na mocy powyższych lematów, wiemy, że jeśli \(\displaystyle{ m\ge 4}\) jest liczbą złożoną, to istnieje \(\displaystyle{ 4\le n=\frac{m}{k}+k\le m}\), gdzie \(\displaystyle{ 2 \le k\le \sqrt{m}}\) jest dzielnikiem liczby \(\displaystyle{ m}\). Policzmy \(\displaystyle{ f(n)}\):
\(\displaystyle{ f\left(\frac{m}{k}+k\right)=\frac{\frac{m}{k}+k}{2}+\sqrt{\left(\frac{\frac{m}{k}+k}{2}\right)^2-m}=\frac{\frac{m}{k}+k}{2}+\sqrt{\left(\frac{\frac{m}{k}-k}{2}\right)^2}=\frac{\frac{m}{k}+k}{2}+\frac{\frac{m}{k}-k}{2}=\frac{m}{k}}\)
a więc jest liczbą całkowitą, bo \(\displaystyle{ k}\) jest przecież dzielnikiem \(\displaystyle{ m}\).

Niech teraz \(\displaystyle{ m}\) będzie liczbą pierwszą i \(\displaystyle{ f(n)\in \mathbb{Z}}\)
Stąd:
\(\displaystyle{ \frac{n}{2}+\sqrt{\left(\frac{n}{2}\right)^2+m}=k \Leftrightarrow k^2-kn+m=0 \Rightarrow k|m \Rightarrow k=1 \vee k=m}\). Wyliczając stąd \(\displaystyle{ n}\), otrzymujemy: \(\displaystyle{ n=m+1\ge m}\). Więc nie ma takiej liczby \(\displaystyle{ n}\), dla której \(\displaystyle{ f(n)\in \mathbb{Z}}\).

Podsumowując:
Jeśli \(\displaystyle{ m}\) jest liczbą złożoną, to istnieje takie \(\displaystyle{ n}\), że \(\displaystyle{ f(n)\in \mathbb{Z}}\).
Jeśli \(\displaystyle{ m}\) jest liczbą pierwszą, to nie istnieje takie \(\displaystyle{ n}\), że \(\displaystyle{ f(n)\in \mathbb{Z}}\).
ODPOWIEDZ