Nierówność Muirheada

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: Zahion »

Mamy pewną nierówność w liczbach dodatnich, mianowicie :
\(\displaystyle{ \frac{x _{1} }{x _{2}+...+x _{n} }+...+ \frac{x _{n} }{x _{1}+...+x _{n-1} } \ge \frac{n}{n-1}}\)
Nierówność ta jest jednorodna ?
Jeśli tak to można udowodnić ją prosto przy założeniu, że \(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n}x _{i} = 1}\) wtedy dla dowolnego \(\displaystyle{ i = 1,2...,n}\) mamy, że \(\displaystyle{ \frac{x _{i} }{1-x _{i} } \ge 2x _{i}}\) czyli sumując dla \(\displaystyle{ i = 1,2...,n}\) kolejno i korzystając założenia dostajemy \(\displaystyle{ L \ge 2 \ge \frac{n}{n-1}}\), co sprowadzi nas do sprawdzenia oczywistego przypadku \(\displaystyle{ n = 1}\).
Natomiast jak to rozwiązać Muirheadem ? Trzeba sobie wyobrazić co dostaniemy po wymnożeniu tego wszytkiego ?
Nadto może ktoś nadmienić czym są równości, nierówności symetryczne, cykliczne, jednorodne.
Pozdrawiam
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: bakala12 »

Rozważmy dowolne wyrażenie będące funkcją:
\(\displaystyle{ f\left( x_{1},x_{2},\dots, x_{n}\right)}\)
Wyrażenie jest:
1. Symetryczne, jeżeli zachodzi:
\(\displaystyle{ f\left( x_{\sigma(1)}, x_{\sigma(2)}, \dots, x_{\sigma(n)}\right)=f\left( x_{1},x_{2},\dots, x_{n}\right)}\)
dla dowolnej permutacji \(\displaystyle{ \sigma}\) zbioru \(\displaystyle{ \left\{ 1, 2 ,3, \dots, n\right\}}\)
2. Cykliczne, jeżeli zachodzi to co powyżej dla dowolnego cyklicznego przestawienia zmiennych, tzn:
\(\displaystyle{ f\left( x_{\sigma(1)}, x_{\sigma(2)}, \dots, x_{\sigma(n)}\right)=f\left( x_{1},x_{2},\dots, x_{n} \right)}\)
dla \(\displaystyle{ \sigma(i)=\left(i+k\right) \pmod{n}}\) dla każdego \(\displaystyle{ k=1,2,\dots, n}\).
3. Jednorodne, rzędu \(\displaystyle{ k}\), jeżeli zachodzi:
\(\displaystyle{ f\left( \lambda x_{1}, \lambda x_{2},\dots, \lambda x_{n}\right)=\lambda ^{k} \cdot f\left( x_{1},x_{2},\dots, x_{n}\right)}\)

Stąd wynikają ciekawe własności, na przykład:
1. W wyrażeniach symetrycznych można nie tracąc ogólności założyć porządek zmiennych, na przykład:
\(\displaystyle{ x_{1} \le x_{2} \le \dots \le x_{n}}\)
2. W wyrażeniach cyklicznych można bez straty ogólności przyjąć maksymalność bądź minimalność którejś ze zmiennych, na przykład \(\displaystyle{ x_{1}=\max\left\{ x_{1},x_{2},\dots, x_{n}\right\}}\)

Co do Muirheada, to niech się wypowie ktoś kto używa tego regularnie, a nie tak jak ja zrobił z tego kilka nierówności kilka lat temu na jakimś kółku matematycznym
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: Zahion »

A gdy są jednorodne to można bez straty ogółu zakładać, że suma tych liczb wynosi (...), tak ?
Czy moja nierówność jest jednorodna ?
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: bakala12 »

A gdy są jednorodne to można bez straty ogółu zakładać, że suma tych liczb wynosi (...), tak ?
Można zdecydowanie więcej. Szczegóły w temacie: viewtopic.php?t=117396 .
Czy moja nierówność jest jednorodna ?
Sprawdź warunek na jednorodność to się dowiesz. Nierówność jest jednorodna jeśli obie jej strony są wyrażeniami jednorodnymi tego samego rzędu.

EDIT: Wykorzystując okazję. Ładna liczb postów mi wybiła
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: Zahion »

Sprawdzając z definicji widzę, że dla dowolnego \(\displaystyle{ \lambda}\) mamy \(\displaystyle{ f\left( \lambda x_{1}, \lambda x_{2},\dots, \lambda x_{n}\right)= f\left( x_{1},x_{2},\dots, x_{n}\right)}\)
Czyli \(\displaystyle{ k = 0}\), więc jest jednorodna ?
Ładna, ładna
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: bakala12 »

Tak jest.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: a4karo »

Natomiast Twoja "nierówność" \(\displaystyle{ \frac{x _{i} }{1-x _{i} } \ge 2x _{i}}\) trochę jakby zbyt silna jest

-- 30 gru 2014, o 23:13 --

A może tak: \(\displaystyle{ \frac{x_i}{1-x_i}=x_i+x_i^2+x_i^3+\dots}\)
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: Zahion »

Dziękuje za zauważenie, nie pamiętam jak to robiłem, ale wyszło mi bodajże \(\displaystyle{ x _{i} \ge 0}\)
A czy mogę przyjąć, że \(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n}x _{i} = n}\) ?
Wtedy mielibyśmy :
\(\displaystyle{ \frac{x _{1} }{x _{2}+...+x _{n} }+...+ \frac{x _{n} }{x _{1}+...+x _{n-1} } \ge \frac{(x _{1}+...+x _{n})^{2} }{(n-1)(x_{1}+...+x _{n})}= \frac{n}{n-1}}\) ?
Czy ja mogę sobie przybrać dowolną sumę ?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: a4karo »

Chyba nie uważałeś, jak był przerabiany temat jednorodność. Jak pomnożysz (podzielisz) wszystkie wyrazy przez dowolną stałą, to lewa strona sie nie zmienia, więc możesz sobie założyć, że suma jest taka, jaką sobie zażyczysz.


\(\displaystyle{ \frac{x _{1} }{x _{2}+...+x _{n} }+...+ \frac{x _{n} }{x _{1}+...+x _{n-1} } \ge \frac{(x _{1}+...+x _{n})^{2} }{(n-1)(x_{1}+...+x _{n})}= \frac{n}{n-1} ?}\)
A skąd ta pierwsza nierówność?
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: Zahion »

Skorzystałem z tego, że \(\displaystyle{ \frac{x _{1} }{y _{1} }+...+ \frac{x _{n} }{y _{n} } \ge \frac{(x _{1}+...+ x_{n})^{2} }{y _{1}+...+y _{n} }}\), poprawnie ?
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1666
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 447 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: bosa_Nike »

Iksy po lewej powinny być w kwadratach.

Jeżeli sposób nie ma znaczenia, to ta nierówność daje się udowodnić przez dwukrotne zastosowanie nierówności Cauchy'ego-Schwarza. Niech \(\displaystyle{ s=\sum x_i}\), mamy:

\(\displaystyle{ \sum\frac{x_i}{s-x_i}\ge\frac{s^2}{s^2-\sum x_i^2}\ge\frac{n}{n-1}}\)

Lewa jest prawdziwa, bo \(\displaystyle{ \sum\left(x_i\left(s-x_i\right)\right)=s^2-\sum x_i^2}\)

Prawa jest prawdziwa, bo z C-S: \(\displaystyle{ n\sum{x_i^2}\ge s^2}\)
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: Zahion »

Ostatnio zauważyłem, że za często popełniam błędy z braku uwagi.
Inaczej, aczkolwiek podobnie.
niech \(\displaystyle{ S = \sum_{i=1}^{n}x _{i}}\) mamy kolejno, że
\(\displaystyle{ \frac{x _{1} }{S - x _{1} }+...+ \frac{x _{n} }{S-x _{n} } \ge \frac{(x _{1}+...+x _{n})^{2} }{x _{1}(S-x _{1})+...+x _{n}(S-x _{n}) }= \frac{S^{2}}{S(x _{1}+...+x _{n})-(x _{1}^{2}+...+x _{n}^{2}) }= \frac{S^{2}}{S^{2}-(x _{1}^{2}+...+x _{n}^{2})} \ge \frac{S^{2}}{S^{2}- \frac{S^{2}}{n} }= \frac{S^{2}n}{S^{2}n-S^{2}}= \frac{n}{n-1}}\)
Pierwsza nierówność to \(\displaystyle{ \frac{x_{1}}{y_{1}}+...+ \frac{x _{n} }{y _{n} } \ge \frac{(x _{1}+...+x _{n})^{2} }{x _{1}y _{1}+...+x _{n}y _{n} }}\) druga to skorzystanie z tego, że mamy \(\displaystyle{ x _{1}^{2}+...+x _{n}^{2} \ge \frac{S^{2}}{n}}\)
Poprawnie ?
a4karo pisze: -- 30 gru 2014, o 23:13 --

A może tak: \(\displaystyle{ \frac{x_i}{1-x_i}=x_i+x_i^2+x_i^3+\dots}\)
Dopiero zauważyłem Pana wskazówkę, może Pan mi bardziej objaśnić ?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: a4karo »

Albo źle patrzę , albo czegoś niedowidzę, ale nie wiem skąd wziąłeś pierwszą nierówność...

Objaśniam: to jest wzór na sumę szeregu geometrycznego (przy założeniu, że \(\displaystyle{ S=\sum x_i=1}\)

teraz
\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^n\frac{x_i}{1-x_i}=\sum_{i=1}^n\sum_{k=1}^\infty x_i^k=\sum_{k=1}^\infty\sum_{i=1}^n x_i^k}\) i teraz dla każdego składnika nierówność Muirheada. Może pójdzie?
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: bakala12 »

Jak już wszyscy zaczęli rzucać najróżniejszymi nierównościami które udowadniają nierówność podaną przez Zachiona, to ja też dorzucę swoje trzy grosze:
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Nierówność Muirheada

Post autor: Ponewor »

O nierówności jednorodne już pytałeś swojego czasu
viewtopic.php?t=364396.htm
ODPOWIEDZ