Wykazać trudną niewymierność

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
ms7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 290
Rejestracja: 3 paź 2014, o 15:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 179 razy
Pomógł: 5 razy

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: ms7 »

Na kolokwium z analizy dostałem takie zadanie:

Wykazać niewymierność:
\(\displaystyle{ \sqrt{2}+\frac{1}{\sqrt{5}-\sqrt[3]{5}}}\)

Nie potrafię tego rozwiązać, właściwie nie mam pomysłu na usunięcie pierwiastków z mianownika. Tutaj pewnie znajdzie się ktoś kto zauważy w tym zadaniu coś sensownego, będę więc wdzięczny za każdą wskazówkę.
szw1710

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: szw1710 »

Pomysł jest taki: znaleźć wielomian minimalny tej liczby i wyznaczyć jego pierwiastki. Z twierdzenia o pierwiastkach wymiernych albo takowych nie będzie, albo ten szukany nie będzie pierwiastkiem wymiernym.

Wielomian ten istnieje, bo liczby \(\displaystyle{ \sqrt{2},\sqrt{5},\sqrt[3]{5}}\) są algebraiczne, a wszystkie liczby algebraiczne tworzą ciało. Wydaje mi się, że będzie to wielomian szóstego stopnia.
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: Zordon »

Chętnie zobaczyłbym realizację tego pomysłu powyżej.
Ja bym pokazał, że \(\displaystyle{ \QQ(\sqrt{2})\cap \QQ(\sqrt[6]{5})=\QQ}\), z tego już łatwo wynika niewymierność tej liczby.
szw1710

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: szw1710 »

Ja też bym chciał. Koszmar w biały dzień. Tak się zastanawiam, jak to można wymyślić w stresie czasowym na kolokwium. Dlatego sam na kolokwiach daję zadania łatwe i standardowe sprawdzające podstawowe umiejętności. Nigdy nie umiałem pisać kolokwiów, bo za bardzo się denerwowałem. A na ludzi wyszedłem
ms7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 290
Rejestracja: 3 paź 2014, o 15:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 179 razy
Pomógł: 5 razy

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: ms7 »

Dziękuję Panowie. Jutro pokombinuję i w razie czego będę pytał dalej

Niestety u mnie na uczelni ćwiczenia są od robienia najprostszych przykładów, a kolokwia od mordowania studentów, gdzie w pierwszym terminie zdaje tylko 2 na 50 studentów i to z minimalną liczbą punktów potrzebnych do zaliczenia - na szczęście tylko na analizie

Wesołych Świąt!
szw1710

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: szw1710 »

... w pierwszym terminie zdaje tylko 2 na 50 studentów i to z minimalną liczbą punktów ...
To nie jest normalne.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: arek1357 »

Widać ,że wykładowca zawyża poziom ale chyba kierunek nie za dobry!
szw1710

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: szw1710 »

Niektórzy mają ambicję: dawać bardzo trudne zadania, aby wychwycić najlepszych. Ale to nie metoda. Kolokwia mają sprawdzać opanowanie standardowego materiału, a nie szybkość myślenia w warunkach stresu. Ja działam jak walec drogowy: nie potrafię prawie niczego zrozumieć w trakcie wykładu (chyba że dotyczy on mojej dziedziny i jest bliski temu, czym się zajmuję). Ale potem czytam, analizuję i rozumiem. Myślę bardzo wolno, ale chyba skutecznie.
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: krl »

Wstrzymajmy się z potępianiem wykładowcy, nie znamy pełnego kontekstu. Może to tylko jedno z zadań na kolokwium, a pozostałe są proste? Inna rzecz, że zwyczajowo po kolokwium powinny być omówione rozwiązania zadań, wtedy można się dowiedzieć, jak wykładowca wyobrażał sobie rozwiązanie.
No, bo przecież to jest zadanie na kolokwium z analizy, a nie algebry. Więc powinna być tu zastosowana metoda analityczna, bez stosowania algebry wyższej.
szw1710

Wykazać trudną niewymierność

Post autor: szw1710 »

Zauważ, że ja nie potępiam nikogo, tylko zwracam uwagę na to, że przedstawione zadanie jest zbyt trudne jak na kolokwium. Jeśli już potępiać, to czyn, a nie człowieka.

Omawiane zadanie świetnie natomiast nadaje się na pracę domową.
ODPOWIEDZ