Równania z dwoma niewiadomymi

Podzielność. Reszty z dzielenia. Kongruencje. Systemy pozycyjne. Równania diofantyczne. Liczby pierwsze i względnie pierwsze. NWW i NWD.
chlopina

Równania z dwoma niewiadomymi

Post autor: chlopina »

Wie ktoś może gdzie mógłbym znaleźć równania z dwoma niewiadomymi w jednym równaniu? Tak ostatnio zaciekawiłem się czymś takim, ale jedynie widziałem coś takiego na olimpiadzie, ale niestety tam poziom jest jak dla mnie zbyt wysoki i szukałbym czegoś łatwiejszego

Coś tego typu, gdzie rozwiązanie jest całkiem proste:
\(\displaystyle{ |2x-3y|+|y-2|=0}\)
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1665
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 445 razy

Równania z dwoma niewiadomymi

Post autor: bosa_Nike »

Proponuję się nie przerażać.
Mogę zaproponować takie związane z tym ćwiczenie. Znaleźć efektywne podstawienie pozwalające pozbyć się składnika mieszanego (tego z iloczynem \(\displaystyle{ xy}\)) z wyrażenia \(\displaystyle{ Ax^2+Bx+Cy^2+Dy+Exy+F}\), gdzie \(\displaystyle{ A,B,C,D,E,F,x,y\in\mathbb{R}}\). Dodatkowo znaleźć warunki, przy których możliwe jest przekształcenie tego wyrażenia w sumę kwadratów.
chlopina

Równania z dwoma niewiadomymi

Post autor: chlopina »

Tak nawet nie rozumiem za bardzo o co w tym chodzi

Wydaje mi się, żeby pozbyć się iloczynu xy, to za E wstawić 0, a za resztą już cokolwiek.
Jeśli chodzi o te drugie warunki, to B, D, E, F = 0, oraz za A, C wstawić np. 1.
Pewnie kompletnie nie o to w tym chodziło, ale nie wiem jak to robić :p
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5745
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 526 razy

Równania z dwoma niewiadomymi

Post autor: arek1357 »

Wielkie teorie ale na mój chłopski rozum uważam, że skoro suma wartości bezwzględnych wynosi zero
to każda wartość bezwzględna też musi być równa zero a co za tym idzie to co pod wartością też musi być równe zero:

czyli:

\(\displaystyle{ 2x=3y}\)

i

\(\displaystyle{ y=2}\)

z tego wychodzi że:

\(\displaystyle{ x=3}\)

dokładanie teorii o przekształceniach krzywych stożkowych to raczej już chyba mocne przeciąganie struny.
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1665
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 445 razy

Równania z dwoma niewiadomymi

Post autor: bosa_Nike »

Tak, to oczywista prawda, jednak nie tej części wypowiedzi autora wątku dotyczył mój post.
chlopina pisze:Coś tego typu, gdzie rozwiązanie jest całkiem proste:
\(\displaystyle{ |2x-3y|+|y-2|=0}\)
No bo, gdyby tak trzeźwym okiem spojrzeć na powyższe, to można dojść do wniosku, że autor z tym raczej problemu nie miał.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5745
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 526 razy

Równania z dwoma niewiadomymi

Post autor: arek1357 »

Jeśli tak to całe szczęście
chlopina

Równania z dwoma niewiadomymi

Post autor: chlopina »

No własnie tak, problemu nie miałem żadnego, nawet to równanie sam wymysliłem, ale wiadomo... jak się samemu wymyśla to pod jakieś konkretne rozwiązanie. Dlatego szukałem jakichś innych zadań. Niby jestem 2lic.. ale na poziomie 3 też by mogły być. Więc jak ktoś coś by miał to pamiętać o tym temacie
ODPOWIEDZ